Kultūra
Kultūrpolitika

“Pasaules panorāma”: seksīgi un saturīgi par ārpolitiku 5

Seksīgi par nopietno
Kas notiek pasaulē? Tā varētu pārsaukt jauno LTV raidījumu “Pasaules panorāma”. Negaidīti dinamiski, kompetenti un aizraujoši žurnālists Imants Frederiks Ozols tajā stāsta par ārpolitiku, pasaules līderu lēmumiem, viņu veiksmēm un neveiksmēm.

Svarīgi, bet garlaicīgi! Ārpolitika reti ir seksīga un reitingu lēcieniem draudzīga, tā varētu sacīt katrs, kas pārzina mūsdienīga medija satura apzīmēšanai bieži lietotos vārdus un kāds – kas nav redzējis jauno raidījumu “Pasaules panorāma”.

Lai gan oficiālās diplomātijas pieklusinātās krāsas, iespēja iegūt spilgtu saturu, analizējot sanāksmes Eiropas Savienības institūcijās, diezin vai var izklaidēt vasaras atslābumu gaidošu auditoriju, raidījums viegli apiet sarežģītas tēmas pierasto garlaicību. Tā saturs ir svarīgu un jautru ārpolitikas jaunumu piepildīts. Tas katrā izlaidumā ietver vairākus analītiskus sižetus un intervijas. Tas skaidro, uzdod jautājumus, neuztraucas par mistisku vidējo skatītāju, nereti sauktu par Tanti Bauskā vai Onkuli Suntažos (lai piedod šo jauko vietu iedzīvotāji!), kurš reitingu labad it kā jāapgādā ar vienkāršām patiesībām un pliekanībām, kuras neaizvainos kāda ierobežotās zināšanas vai traucēs turpināt komfortablu izvairīšanos no domāšanas. “Pasaules panorāma” šo visu it kā nav dzirdējusi un tāpēc nav iekļāvusi raidījuma pazīmju sarakstā.

Zinu, skanēs lecīgi, bet “Pasaules panorāma” ir formāts gudriem cilvēkiem. Cilvēkiem, kas vēlas domāt un redzēt, kā ēterā domā vēl kāds. Tas ir raidījums ieinteresētiem skatītājiem, kam nepietiek ar vienkāršu pārskrējienu pāri notikumu virsrakstiem. Tas piedāvā pretrunas, skaidrojumus, domas, kas var nelikties vienkāršas un sen skaidras. Tas liek piepūlēties, ja vēlies sekot līdzi. Visas televīzijas tādu nevar atļauties, lai gan šādi skatītāji noteikti ir. Bet tie pagaidām ir mazākumā. Paradoksāli, tieši tāpēc tas ir drosmīgs LTV satura veidotāju lēmums.

Bet pietiek par mediju patērētāja vienkāršo prasību nomākto žurnālistiku. “Pasaules panorāma” ļauj tā veidotājiem parādīt augsta līmeņa profesionālismu.

Tuvāk varai, līderiem, globāliem elkiem!

Šajā raidījumā populārie pasaules ziņu temati iegūst plašāku skatu un detalizētu skaidrojumu. Protams, ka notikumi tiek rādīti, izceļot cilvēkus to centrā. Ievērojot personiskus konfliktus, mazus vai lielus skandālus un pat “lielo puišu” smalkos jokus. Kā sižetā par Kanādas premjera Džastina Trudo zeķu rakstiem.

Ikdienas politika un arī ārpolitika jau sen tiek skaidrota caur indivīdu uzvedību un rakstura īpašībām. Tieši tāpēc politikas žurnālistika tiek kritizēta kā skandālus alkstoša, orientēta uz konfliktiem, raksturiem, nevis domām, lēmumiem, dziļāko jēgu.

Bet “Pasaules panorāmas” vadītājs Imants Frederiks Ozols prot to visu apvienot. Viņš parāda cilvēkus, skaidro lēmumus. Intervijās analizē plašākus procesus un sabiedrības morāli. Iesaistās problēmu un pretrunu analīzē. Otrkārt, viņš nebaidās kopā ar studijas viesiem vērtēt arī ārpolitikas pasniegšanas stilu – atšifrējot tik mīlīgo un viltīgo “pandu” diplomātiju Ķīnas izpildījumā vai formas dominēšanu pār saturu, augsta līmeņa diplomātisko tikšanos atspoguļojumā.

Kūsājošs nemiers raksturo jauno formātu. Liekas, tas stāstītu vēl un vēl, tik daudz kas sakrājies nedēļas laikā. Dinamiskā jaunumu plūsma rada iespaidu, ka nu zinām daudz par pasaules notikumiem.

Imants Frederiks Ozols ir raidījuma motors. Viņš ir ieinteresēts, zinošs pro­grammas vadītājs, kurš nevis prezentē, bet saprot, ko un kāpēc stāsta. Tas redzams acu skatienā, informācijas avotu atlasē, dzirdams balss intonācijā.

Vienlaikus jaunais raidījums ļauj citiem Ziņu dienesta kolēģiem sagatavot plašākus stāstus par notikumiem pasaulē. Skaidrojošus un svarīgus sižetus tam gatavo Ilze Nagla un Toms Pastors.

Ko domā citi?

Patiesībā raidījums ir mazāk par ārpolitikas norisēm, bet daudz vairāk par domāšanas plašumu. Par robežām, kas nereti tiek uzliktas mūsu skatam, ja raugāmies tikai tuvākajā apkārtnē.

“Pasaules panorāma”, izvēloties intervēt arī citu valstu speciālistus, domātājus, politiķus, pievieno ikdienas starptautisko notikumu plūsmā iekļautajam saturam svaigas domas. Tas palīdz salīdzināt studijā aicināto ekspertu teikto ar citu valstu pārstāvju skatījumu. Starp citu, raidījumā lieliski redzams, ka turam līdzi, domājam par svarīgiem jautājumiem. Nav jēgas kautrēties no savu žurnālistu un ekspertu analītiskajām spējām, bet nav vērts norobežoties tikai vietējo domu pasaulē.

PasaulesPanorama3_LTV_14Ja man jāmin vērtīgākais no līdz šim redzēto trīs raidījumu satura, nav grūti izvēlēties. Tā ir Imanta Frederika Ozola intervija ar pretkorupcijas eksperti Sāru Čeizu par sabiedrības morāli, kas viegli atpazīstama attieksmē pret negodīgo, par vērtību sajukumu, ja bagātību apbrīnojam vairāk nekā godīgu un jēgpilnu darbu. Vēl papildu spēku šim saturam piešķīra saruna studijā ar politikas analītiķi Ivetu Kažoku, kurā bija iespēja reaģēt uz teikto par korupcijas dinamiku Latvijā, par pozitīvām pārmaiņām šajā jomā un nepiekrist autoritatīvas ekspertes vispārinājumiem.

Ja pasaule un raidījums būtu ideāli

Protams, jauno projektu iespējams attīstīt.

Tas būtu ideāls, ja visiem piefilmējumiem no citām valstīm, jebkādam vizuālajam materiālam, kas izmantots, būtu zināma izcelsme. Vai tie ir LTV materiāli, citu valstu televīzijas, ziņu aģentūras? Informācijas avota identificēšana ļautu labāk saprast, kas likts priekšā skatītājiem, kādu mediju profesionāļu radītais attēls palīdz LTV žurnālistiem stāstīt stāstus.

Ja iespējams, katrā raidījumā iekļautu interviju ar kādu citas valsts pārstāvi, skaidrojot pozīciju, salīdzinot Latvijā pierastās vērtības, uzrādot pretrunas.

Ja raidījuma komandā būtu kāds palīgs, kurš labākās domas izceltu, padarītu pieejamas sociālajos medijos visiem tiem, kas nemaz nenojauš par jaunā projekta esamību, tas palīdzētu spilgtākajiem fragmentiem pagarināt katra raidījuma dzīves ciklu. Kodolīgu citātu un trāpīgu ideju cienītājiem “Pasaules panorāmā” spilgtas domas jau paudis arī Andris Sprūds un An­dris Kudors.

Saistītie raksti

Un vēl – ja tas neizjauc scenāriju, varbūt iespējams tik ļoti nesteigties ar ātr­runāšanu, piesakot sižetus, bet ik pa brīdim mainīt runas tempu. Tas reizēm skrien tik strauji, ka noslīpētās frāzes sabirst vienā virknē. Skatītāju uzmanību var notvert arī ar uzsvariem, ar pauzēm, kuru laikā domāt līdzi teiktajam.

“Pasaules panorāmai” ir ambiciozs uzdevums. Raidījums mazina mūsu nezināšanu. Tas pietuvina pasaules norises un padara par izpratnes pilniem dalībniekiem pasaules diplomātu šaha spēlēs.

LA.lv