Foto-LETA

Selerijām vajag mitrumu 0

“Šogad selerijām tievi, sīksti kāti. Kā tās pareizi audzēt?”
 A. Soma Tukuma novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Šī sausā vasara selerijām nav tā labākā. Lielās rozetes dēļ ūdens strauji iztvaiko no lapām, tādēļ kāti aug stiegraini.

Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Līga Lepse atgādina, ka ražīgākas un kvalitatīvākas selerijas var iegūt, ievērojot vairākus audzēšanas nosacījumus. Šie veselībai noderīgie garšaugi labi jūtas pietiekami mitrā, kārtīgi iekoptā, vidēji smagā, trūdvielām bagātā augsnē (smilšmālā vai mālsmiltī) ar labu drenāžu un neitrālu reakciju. Lai kāti būtu sulīgi, gaļīgi un garšīgi, karstā vasarā lielākā vērība jāvelta tieši vienmērīga mitruma nodrošināšanai. Selerijām vajag arī daudz barības vielu, sevišķi nepieciešams ir slāpeklis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Selerijām ir garš veģetācijas periods, tāpēc iepriekš parasti izaudzē dēstus. Marta sākumā sēj kastītēs, gatavā kūdras substrātā, un pēc tam periodiski piebaro. Pirmo papildmēslošanu veic 10 – 15 dienas pēc piķēšanas, turpmāk – ik pēc desmit dienām. Pārmaiņus izmanto komplekso mēslojumu un kalcija nitrātu, 10 – 15 gramus izšķīdinot 10 litros ūdens. Atklātā laukā selerijas izstāda jūnijā, kad stādiem ir 5 – 6 īstās lapas. Visbiežāk stāda vagās, starp rindām atstājot 45 – 50 cm, starp augiem – 30 – 40 cm.

Lai iegūtu lielāku ražu, augus bagātīgi mēslo. Ja zeme nav trūdvielām bagāta, pamatam var dot arī kūtsmēslus, tikai tie jāiestrādā apakšā – izrok vagu, saliek kūtsmēslus, uzber augsni un tad stāda selerijas.

Papildus vajadzīgi arī kompleksie minerālmēsli, apmēram 5 kg uz 100 kvadrātmetriem.

Augšanas laikā jāirdina augsnes virskārta, jāravē un 2 – 3 reizes jādod papildmēslojums (līdz Jāņiem). Lieto kalcija nitrātu vai ātri šķīstošos kompleksos minerālmēslus reizē ar laistīšanu. Pārspīlēt nedrīkst, lai augos neveidotos palielināts nitrātu daudzums.

Kātu selerijas vāc pēc vajadzības, tās ēdamas vasarā un rudenī, ilgi nav glabājamas. Tiesa, pirms sala var izrcelt ar visu sakni un pierakt siltumnīcā.

Audzēšanai piemērotākās kātu seleriju šķirnes ir ‘Tall Utah’ (veido plakanīgus 20 – 25 cm garus zaļus kātus, apmēram 1 cm diametrā), ‘Calypso’ (ar tumši zaļiem kātiem). Pieejamas arī šķirnes ar nedaudz iedzelteniem kātiem, tomēr pēc tām nav tik liels pieprasījums.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.