Foto – Liena Jaunbelzere

Sēlijā atklāta jauna demonstrējumu saimniecība “Pūpoli” 0

Šovasar Latvijā nodibināta piektā demonstrējumu saimniecība, uz kuras bāzes meža īpašniekiem dota iespēja mācīties saimniekot bez kailcirtēm, tā, lai mežs nestu peļņu nepārtraukti.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Šis meža īpašums atrodas Vecumnieku, Neretas un Jaunjelgavas novadā un kopumā aizņem vairāk nekā divdesmit hektārus. Mežs pieder Ziemeļvidzemes virsmežniecības mežziņa Raimonda Mežaka ģimenei, bet meža īpašumā esošajās vecajās, vēl vecvectēva celtajās mājās “Pūpoli” ierīkota semināru zāle, kur meža īpašnieki var pulcēties, arī lai pafilozofētu un padalītos pieredzē.

Meža īpašumā pārsvarā ir lapu koki. Vidēji gadā izlases cirtēs tiek nocirsti 60 kubikmetri koksnes. Demonstrējumu teritorijā atrodas arī divi dižkoki – Eiropas lapegle, kas ir vairāk nekā trīs metrus resna, un hibrīdalksnis – baltalkšņa un melnalkšņa krustojums pusotra metra apkārtmērā.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Raimonds Mežaks apgalvo, ka arī nelielam apjomam koksnes nav nekādas problēmas atrast firmu, kas būtu gatava veikt mežizstrādi, un ka to visu var paveikt, nesabojājot augošo mežu. Viņš uzskata, ka, šādi saimniekojot, mazie meža īpašnieki var gūt papildu ienākumus no meža nepārtraukti.

 

R. Mežaks: “Esmu izveidojis trīspadsmit objektus, kuros tiek veiktas izlases cirtes, meža stādīšana un kopšanas cirtes. Valdošās koku sugas: bērzs, baltalksnis, apse, melnalksnis, priede un egle. Vidēji gadā demonstrējumu teritorijā izcērtu ap sešdesmit kubikmetriem koksnes, iegūstot zāģbaļķus, taras koksni, papīrmalku un malku.”

Mežzinim Raimondam Mežakam ir arī sava meža apsaimniekošanas filozofija: “Mežā ir jābūt gan bioloģiskajai daudzveidībai, gan iespējai iegūt komerckoksni. To var panākt tikai ar izpratni, saimniekojot intelektuāli. Mežs jāapsaimnieko, neizjaucot tā iekšējo līdzsvaru vienā reizē nenocērtot vairāk, cik ik gadu pieaug no jauna. Tāpēc meža īpašniekiem ir jākomunicē, jādiskutē, jāstāsta par sevi, bet semināros un praktiskajās nodarbībās jāpieaicina zinātnieki, praktiķi. Es pats esmu piedalījies un organizējis šādus pasākumus, un atsaucība ir liela.”

Uģis Rotbergs, Pasaules dabas fonda padomes priekšsēdētājs: “Patlaban mežsaimniecība ir viena no ienesīgākajām nozarēm Latvijā. Palielinās to īpašnieku skaits, kas nevēlas ātru peļņu, bet regulārus ienākumus, saglabājot sava īpašuma vērtību. Ar zināšanām par saprātīgu apsaimniekošanu var panākt, ka mežs dod ienākumus mūžīgi. Demonstrējumu saimniecības izveidotas tieši tāpēc, lai būtu iespējams ar šādu pieredzi iepazīties praksē.” Viņš arī uzsver, ka šīs saimniecības izveidotas pēc pašu meža īpašnieku iniciatīvas un neviens viņiem par šādu izvēli neko nemaksā. Seminārus organizēt palīdz Meža konsultāciju un pakalpojumu centrs, bet Pasaules dabas fonds ir gatavs samaksāt ceļa izdevumus interesentu grupiņām, kas vēlas apmeklēt šādas saimniecības.

Reklāma
Reklāma

 

Jānis Rozītis, Pasaules dabas fonda direktors: “Nevienā gudrā grāmatā nav iespējams atrast atbildes uz jautājumiem, kādus iespējams uzdot, apmeklējot šādas saimniecības. Jautājums par cirtes ekonomisko izdevīgumu apmeklētājos vienmēr izraisa vislielāko interesi. Šādos semināros šo informāciju var saņemt no praktiķiem.”

 

Līdz šim līdzīgas demonstrējumu saimniecības izveidotas bijušo Valkas, Cēsu, Limbažu un Liepājas rajonu teritorijās.

Divu demonstrējumu saimniecību īpašnieki kļuvuši arī par meža nozares gada balvas “Zelta čiekurs” laureātiem. Zemnieku saimniecības “Lejas Kleperi” īpašnieks Raimonds Klepers apbalvots nominācijā “Par ilgtspējīgu saimniekošanu”, bet Raimonds Mežaks šogad tika sumināts kā “Zelta čiekura” laureāts nominācijā “Par sabiedrības izglītošanu”.