×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
7. aprīlis, 2013
Drukāt

Selkirkas rekss – kaķis aitas kažokā
 (1)

Foto no tessa.lvFoto no tessa.lv

Maijas Kalējas ģimenē Rīgā, Dzirciemā mīt seši brīnumskaisti kaķi – divi taisnspalvaini, pārējie – cirtaini, bet visus vieno viena šķirne – Selkirkas rekss. Pirmo rezi šo kaķu šķirni Maija ieraudzījusi audzētavā “Liberta” un tūdaļ iemīļojusi. Katram Kalēju ģimenes mincim ir savs neatkārtojams raksturs un ieradumi. 


 

Izrādās, Selkirkas rekss ir salīdzinoši jauna dabiskas gēnu mutācijas ceļā radusies kaķu šķirne, kuras varēja nebūt, ja vien Persijas kaķu audzētāja Džerija Ņūmena kādā mazā kaķu bērnā nebūtu saskatījusi šo brīnumu. Tas notika 1987. gadā Amerikā Montanas štata Šeridanas pilsētā. Viss sākās ar to, ka uz kaķu patversmi tika atnesta parasta īsspalvaina bezšķirnes kaķenīte pelēkkrēmīgā nokrāsā ar baltu. Viņa bija iekritusi lamatās un zaudējusi vienu ķepu. Kā jau gadās ar kaķiem bezpajumtniekiem, kaķenīte bija gaidībās un tā paša gada jūlijā laida pasaulē piecus kaķēnus. Viņu vidū viens bija neparasts – zilgankrēmīgā nokrāsā ar baltu, sprogainu spalvu un skruļļainām ūsām. Dzīvnieku patversmes darbiniece šo kaķēnu parādīja savai draudzenei Džerijai Ņūmenai, kura neparasto mazuli paņēma pie sevis. Līdz ar to var uzskatīt, ka Miss dePesto of Noface ir visu Selkirkas reksu ciltsmāte. Kad mincītei apritēja 14 mēneši, Džerija viņu sakrustoja ar melnu Persijas šķirnes runci.

1988. gada 4. jūlijā pasaulē nāca seši kaķēni, no kuriem trīs bija ar sprogainu spalvu kā mātei. Tomēr nākamajos piecos metienos vairs nebija neviena sprogaina kaķēna, visi – tikai ar taisnu spalvu. Vairs Miss dePesto savā dzīvē neradīja nevienu sprogainu mazuli.

Džerija saprata, ka viņas rokās ir dabas dots retums, kas jāglabā un jālolo. Jaunajai kaķu šķirnei Džerija pati deva arī nosaukumu, nodēvējot sava vectēva Selkirkas vārdā.

Maijas Kalējas ģimenē pirmais Selkirkas reksa kaķēns ieradās 2006. gada rudenī no pirmās šo kaķu audzētavas Latvijā “Liberta”. Tā bija taisnspalvaina kaķenīte Coco Cassia, kas tulkojumā nozīmē “Šokolāde/Kanēlis”.

– Tagad Coco ir mūsu kaķu saimes barvede. Eleganta, nosvērta un neatkarīga kaķu dāma skaistā šokolādes krāsas kažociņā. Ievieš kārtību kaķu barā, bet par sliktiem darbiem vainīgo iepļaukā. Coco ir kā sunītis – kad dodos prom, pavada mani līdz dzīvokļa ārdurvīm. Tad saku: “Gaidi!”, un viņa atbild ar ņaudienu, – stāsta Maija.

Otrā Selkirkas reksa kaķenīte atlidoja no Vīnes 2007. gada pavasarī. Viņas izskats pilnībā atbilst teicienam – kaķis aitas kažociņā. Esmeralda jeb īsāk Esme ir labsirdīga, sabiedriska kaķu meitene.

Bez iebildumiem ļauj sevi izrādīt kaķu izstādēs gan Latvijā, gan ārpus tās. Esmeralda ir arī īsta peļu medniece – dzīvoklī ir noķērusi pāris peles un dažus naktstauriņus. Savukārt Selkirkas reksa meitene Katalina atlidoja no Krimas. Skaista kaķenīte, bet izstādēs piedalās negribīgi. Bailīga, neuzticīga pret svešiem. Toties ļoti labprāt rotaļājas ar Maijas 11 gadus veco meitiņu Martu. 
Alberts2

Runcis Alberts Kings jau ir dzimis Latvijā Maijas dibinātajā kaķu audzētavā “Ringlet Garden”. Skarba izskata, bet sirdī donžuāns. Viņam tā patīk ielīst klēpī samīļoties, teic Maija. Kažoks ir izcils krāsojuma un spalvas struktūras ziņā – melns ar baltu, pusgarš. Alberts ir vairāku kaķēnu metienu tēvs. Daudzkārt piedalījies starptautiskās kaķu izstādēs, ieguvis titulus, godalgotas vietas šovos un kaķu sacensību ringos. Blakus citam runcim gan Albertā pamostas tīģeris, bet mājās viņš pakļaujas ciltsmātei Coco. Ir mīlīgs, guļ klēpī un murrā. Īpaši viņam patīk, ja pakasa aiz auss, tad runcis ieslēdz savas “kaķīša dzirnaviņas” un aizmirst par visu citu uz pasaules, teic Maija.

Abigaila kaķēnu metienā bija vislielākā kaķenīte, tāpēc arī tika nosaukta – “a big girl” (tulk. – lielā meitene) jeb Abigaila. Skaista, samtaina, taisnspalvaina, zila ar krēmīgu kažociņa īpašniece. Maijas jaunākā dēla mīlule. Raksturā nosvērta, labprāt dzīvojas pa klēpi. Bet ģimenes virtuves saimnieks ir Alberta un Esmeraldas dēls Benjamins, dēvēts par Benu vai Bubku.

Bendžaminam ir retas krāsas kažociņs – šokolāde ar baltu.

Viņš ir vislielākais murrātājs un visizvēlīgākais ēdiena ziņā, jo savā mūžā nekad nav atzinis sauso kaķu barību. Ēd tikai kaķu konservus, jēlu liellopa un vistas gaļu.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. labdien! man arī ir selkirkas rekss kaķenīte baltā krāsā ar sprodziņām. esmu ļoti iemīļojis šo šķirni. vēlējos paitresēties vai būtu iespējams viņu sapārot ar jūsu smukajiem runcīšiem?

Draugiem Facebook Twitter Google+