Pasaulē
Vēsture

Senā kuģa vrakā Baltijas jūrā atrod konjaku un “Benedictine”0


Baltijas jūra Ventspilī.
Baltijas jūra Ventspilī.
FOTO: la.lv

Zviedrijas ekspertu komanda Baltijas jūrā Pirmā pasaules kara laikā nogrimuša kuģa vrakā atradusi simtiem pudeļu ar alkoholiskiem dzērieniem.

Alkohola atgūšanā no kuģu vrakiem specializējusies komanda “Ocean X” paziņoja, ka pārbauda, vai kravā, ko pirms vairāk nekā simt gadiem bija paredzēts nogādāt Krievijā, atrastais dzēriens vēl ir baudāms.

Grupa 22.oktobrī krastā nogādāja 600 pudeles konjaka un 300 pudeles augu uzlējuma “Benedictine”. Dzērieni tika atrasti 1917.gadā vācu zemūdenes nogremdēta zviedru tvaikoņa “Kyros” vrakā.

Konjaks, kas ražots darbību pārtraukušajā Francijas kompānijā “De Haartman”, un “Benedictine” tiek pārbaudīts laboratorijā.

Ekspedīcijas vadītājs Pēters Lindbergs sacījis, ka Baltijas jūra ir piemērota šāda veida dzērienu saglabāšanai, jo tā ir tumša un ļoti auksta.

“Kyros” no Zviedrijas uz Petrogradu (tagad Sanktpēterburga) ceļā devas 1917.gada 19.maijā. Tā kā Krievija joprojām atradās kara stāvoklī ar Vācijas impēriju, 50 kastes ar franču konjaku un 15 kastes ar liķieri no Francijas tika sūtītas ar neitrālas valsts Zviedrijas kuģi. Kravas saņēmējs bija imperators Nikolajs II.

Kad tvaikonis tuvojās Olandei, to pārtvēra vācu zemūdene “UC-58”. Alkohola krava tika uzskatīta par kontrabandu, tādēļ saskaņā ar kara laika likumiem “Kyros” apkalpei tika ļauts pārkāpt citā kuģī, bet tvaikonis ar dārgajiem dzērieniem tika nogremdēts.

Jau 1999.gadā tika atrasts kuģa vraks, tomēr tolaik dzērienu atgūšana bija pārāk bīstama. Pagāja vairāki gadi, kamēr vraku atbrīvoja no zvejas tīkliem, lai ūdenslīdēji varētu pārbaudīt kuģi, tomēr manuāla vraka pārbaude bija pārāk sarežģīta.

Pēc vairāku gadu ilgas gatavošanās komanda, kurā bija zviedru un islandiešu eksperti, nolēma atgūt dzērienus, izmantojot robotus.

Saistītie raksti

Lindberga komanda ir optimistiski noskaņota par pudeļu stāvokli, jo starp korķi un dzērienu joprojām ir gaisa slānis un daudzas konjaka pudeles ir aizzīmogotas ar alvas slāni.

Pudeļu vērtība vēl ir jānosaka, jo konjaka ražotājs vairs nepastāv. Lindberga komanda iepriekšējos savus atradumus ir pārdevusi starptautiskos izsoļu namos, un arī šoreiz cer uz augstu cenu.

“Es nezinu, vai varētu atļauties paturēt kādu pudeli,” viņš atzina.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Grieķija plāno slēgt trīs lielākās bēgļu nometnes Egejas jūras salās
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Pāvests devies vizītē uz Taizemi un Japānu
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Maltā saistībā ar skandalozo žurnālistes slepkavību aizturēts ietekmīgs uzņēmējs
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Lecis “RNP” valdes atlaišanu skaidro ar “RS” mēģinājumu iekasēt vairāk nekā 1,2 miljonus eiro
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO, VIDEO: Rīgas “Dinamo” piedzīvo sezonas dramatiskāko zaudējumu
1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Vai nākotnē latviešu valoda būs tikai ķēķa valoda? 8
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Āgenskalnā uz ielas apvārdo vīrieti, lai nolaupītu mobilo tālruni
55 minūtes
RR
Raivo Rosts
Ekonomika
Raivo Rosts: Kā mobilās tehnoloģijas ļauj pelnīt vairāk
6 stundas