Kultūra
Literatūra

Senāko latgaliešu mūzikas un dzejas festivālu šogad vadīs Jānis Skutelis0


Jānis Skutelis
Jānis Skutelis
Foto -LETA

21. septembrī nu jau astoņpadsmito reizi, svinot simbolisku pilngadību, Viļakas novada Upītē notiks vecākais latgaliešu mūzikas un dzejas festivāls “Upītes Uobeļduorzs”, kuru šogad vadīs komiķis Jānis Skutelis, informē Andris Slišāns, nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors.

“Upītes Uobeļduorzs” ir vienīgais festivāls, kurš nemainīgi katru gadu pulcē latgaliešu literātus un mūziķus, iepazīstinot gan ar jauniem vārdiem latgaliešu kultūrā, gan aicinot latgaliešu mūziku un literatūru atklāt ikvienam interesentam.

Neiztrūkstoša festivāla tradīcija ir arī kāds īpašais viesis – festivālā viesojies gan mūziķis Renārs Kaupers, gan aktrise Zane Jančevska, gan dziesminieks Kārlis Kazāks, grupa “Inokentijs Mārpls”, “Gain Fast” un citi viesi.

Šogad festivāla vadīšana uzticēta komiķim Jānim Skutelim, kurš pats arī ir no Latgales, bet īpašo viesu godā būs grupa “Linga”.

Festivālā piedalīsies gan latgaliešu mūziķi, gan literāti – “Dabasu Durovys”, “Unknown Artist”, “Trešīs Ņutona lykums”, “Žvūrgzdyni”, Ilze Sperga, Anna Rancāne, Ligija Purinaša un citi.

Mīlas dzejas un dziesmu festivāla “Upītes Uobeļduorzs” pirmsākumi meklējami 2002. gadā, un tas ir vecākais līdz šim pastāvošais latgaliešu festivāls pasaulē.

Pasākuma idejas autors ir latgaliešu literāts, novadpētnieks Antons Slišāns, kurš savulaik iedomājās izveidot savdabīgu dzejas dienām veltītu festivālu, lai popularizētu un saglabātu latgaliešu valodu.

Šobrīd festivāla organizēšanu turpina Antona dēls Andris Slišāns ar ģimeni, saglabājot to kā ikgadēju latgaliešu satikšanās reizi, kurā skan latgaliešu valoda.

Pirms diviem gadiem tapa arī jauna festivāla “Upītes Uobeļduorzs” himnas versija, kuras ierakstā piedalījās vairāki Latvijā populāri mūziķi – Māra Upmane-Holšteine, Renārs Kaupers, Kaspars Zlidnis, Guntis Rasims, Kristaps Rasims, Guntra Kuzmina-Jukna un Arnis Slobožaņins.

Atskatoties uz aizvadītajiem festivāla gadiem, “Upītes Uobeļduorzs” rīkotājs Andris Slišāns saka: “Ir paspiejuse izaugt paaudze, kas cytuoži navar īsadūmuot septembri bez festivala, bez dzejas i dzīsmem latgaliski. Prīcej, ka dzejnīka Ontona Slišāna izsapņuotais sapyns ir dzeivs, aug lyls i šūgod palīk “pīaudzs”. Kotru godu kuods breinums nūteik i mest tū breinumu rodam.”

Festivāla ieejas biļetes būs nopērkamas uz vietas pirms notikuma 21. septembrī, sākums 19. Biļešu cena no plkst. 18.40 līdz 19 būs 3 eiro, vēlāk – 5 eiro.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Kultūra
VIDEO. Kultūras ministrs sola, ka algu pieaugumu nākamgad izjutīs vismaz 4000 kultūras jomā nodarbināto
9 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Digitālās pasaules neredzamos noslēpumus atklās “Starpliktuve”
9 stundas
SK
Skaties.lv
Kultūra
VIDEO: Mūziķis Igo Mežotnes pagastā veido neparastu mūzikas un mākslas centru
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Rīgas lidostā aiz taksometru “zelta joslas” – viss pa vecam vai situācija uzlabojusies? 1
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība: prognoze 7 dienām
5 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
VIDEO: Purgaile sola pārmaiņas FKTK un atbalsta pievienošanu Latvijas Bankai
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Pie Āfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim “Ance”
7 stundas