×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
25. augusts, 2015
Drukāt

Anda Līce: Nav glābiņa no popmūzikas terora, tā skan veikalos un autobusos (12)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Tie, kas kaut ko ir sijājuši, zina – vieglais (sēnalas un dažādi gruži) vienmēr pazūd kā nebijis. To var teikt gan par labību, gan dzejoļiem un citiem gara augļiem. Kultūras mantojums ir tas, kas ir izturējis laika pārbaudi un der arī nākamajām paaudzēm. Cilvēki šodien visbiežāk sūdzas par laika un naudas trūkumu, kaut gan visvairāk trūkst klusuma. Ne velti tiek rīkotas speciālas klusēšanas saieti. Mūsdienās nekur nav glābiņa no popmūzikas terora, tā uzmācīgi skan lielveikalos, iestādēs, satiksmes līdzekļos, garāmbraucošās automašīnās. Es, piemēram, braucot ar firmu “Ecolain” un “Nordeka” tālsatiksmes autobusiem, veselas trīs stunda esmu spiesta klausīties ārzemju un pašmāju muzikālo popkornu un nekad neesmu dzirdējusi kaut ko no klasiskās mūzikas, pavisam reti skan kaut kas no pasaules tautu folkloras, kaut gan autobusu šoferiem taču ir pieejamas Radio 3 (Klasika). Es nezinu, ko klausās Latvijas augstākās amatpersonas, intereses pēc ielūkojos internetā ASV prezidenta iecienītās mūzikas izlasē – klasiku nemanīju arī tur.

Ja pietrūkst klusuma, nav iespējams domāt, jo neveidojas domu ķēdītes, troksnis tās sarausta gabalos. Ja nav šo brīnišķīgo ķēdīšu, nenotiek domu apmaiņa, mēs gan verbāli vārāmies, taču tās nav sarunas, nav brīnums, ka viens otru nesadzirdam. Dažādās apsēstības aprij mūsu dārgo laiku – vienīgo, ko nav iespējams nedz nopirkt, nedz paņemt kā kredītu kādā bankā. Kad pēdējo reizi es kopā ar saviem tuvajiem cilvēkiem mierīgi sēdēju pie pusdienu, vakariņu vai svētku galda, un mēs baudījām ēdienu, sarunas un vienkārši saskaršanos ar pleciem un skatieniem un izrunājām arī dzīves pamatjautājumus? Kad pēdējo reizi (pirms nedēļas, mēneša, varbūt pat gadiem) mēs atjaunojām tās brīnumainās kopības saites, kuras neļauj justies pamestam un slīgt atkarībās un depresijā? Vai atvadoties un satiekoties, mēs, tie, kas esam vistuvākie, paklausot kādai sirds pavēlei, apkampjam viens otru vai tikai uzsaucam “čau”? Amerikā ir vismaz viena tāda diena gadā – Pateicības diena.

Mūsdienu kultūrā (arī attiecību kultūrā) ir daudz sēnalu. Tādas ir bijušas visos laikos, taču šodien pārprastas iecietības dēļ tās netiek sauktas vārdā un līdz ar to kļūst it kā par vērtību. Zem viltus vērtību biezā slāņa pazūd īstais un patiesais. Kultūras mantojuma krājumos var nonākt vien tas, kas līdzsvaro, harmonizē un dzīvi apliecina, nevis to ārda un noliedz. Vēlme pēc iespējas ātrāk plūkt panākumu augļus liek iet vieglāko ceļu, piemēram, sacerēt popmūziku ar neiedomājami banāliem tekstiem. Uz sēnalām nevar izaugt personības, kuru Latvijai tik ļoti visās jomās trūkst.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Cien. LĪCES KUNDZE!!! JŪS ZINĀT, KAS IR POPMŪZIKA??????????? NOTEIKTI NĒ!!! JUMS MŪZIKA IR TIKPAT SVEŠA KĀ MAN JŪSU LITERATŪRA, JO VARU PATEIKT 2 VĀRDUS: AIZKUSTINA vai NESAISTA… VEIKALOS JŪTOS KĀ MĀJĀS!!! VAI VARAT IEDOMĀTIES, JA LIELAJOS VEIKALOS NEBŪTU MŪZIKAS?????????? Cita runa par autobusiem. Man personīgi nav gadījies braukt pie skaļas, bezgaumīgas mūzikas!!! Ļoti patīk mūzika tālsatiksmes autobusos, jo pie tās varu arī kavēties atmiņās un ceļš nav tik garš… TĀ IR GAUMES LIETA! CITIEM SAVU GAUMI NEVAJAG UZSPIEST!!!

 2. Vienalga KĀDA mūzika, tā NEVAR TRAUCĒT!!! Ieejot veikalā jūtos kā mājās, jo tur skan mūzika!!! Nav svarīgi kāds žanrs!!! DRAUGI, BET TĀ IR MŪZIKA!!! MAN ĻOTI PATĪK!!! TUR NEKAS NAV PIEDAUZĪGS UN UZBĀZĪGS, VISS NORMAS ROBEŽĀS!!!

 3. Popmūzika nav paredzēta ikdienai un katrā vietā. Ja cilvēki nesaprot, kur un kad “sist pa bungām”, ir jāpieņem likums par aizliegumu.

 4. .................... Atbildēt

  kundze, paskati tos smirdīgos truliķus ar vadiem pie ausīm…………AR KO TU RUNĀ????????????? mazgāties nemazgājas un bungu ritmi ausīs 24 st dienā…………..domā, tie uztver domu????????????????

 5. Kur vēl precīzāk.Visu laiku domāju vai tiešām neviens neuzrakstīs.Piemēram Dominā-katrā veikalā sava mūzika un uz to skaļāko,ja neesi viena un gribi ko pajautāt,tad vai nu pie auss vai kliedzot.Varbūt tas kāds mārketinga paveids,tipa apdullina lai tik pērk vienalga ko.Talsatiksmes autobusos tas pats,kādēļ man jāklausās ziņas vai šlāgeraptauja ko klausās vadītājs?

  • Kāds mārketings? Drīzāk tas ir brīdinājums, lai neviens nelien iekšā un netraucē pārdevējam klausīties mūziku. Bet kopumā tā ir uzbāzība un nekulturāla uzvedība attiecībā pret citiem cilvēkiem.
   Lai tik pērk? Tādā troksnī pat negrasos iekšā iet, kur nu vēl pirkt.
   Kā gan tie darbinieki un pārdevēji var izturēt to elles troksni cauru dienu?

 6. Arvīds Žilinxis, Alexandrs Daškovs un Elfrīda Paqkule…

 7. Nekas nav jaukāks par Ziemassvētku meldiņu un Līgo dziesmām ! Varu tos klausīties cauru gadu.

 8. Pietuka Krustiņš Atbildēt

  Man arī bērnībā patika LAUKU KAPELLA ar Plūksnu un Edgars Zveja ar Valentīnu Butāni…

 9. Piekrītu par 200%.
  Mūziku ikviens cilvēks klausās pēc savas izvēles – kādu, kad un kur viņš vēlas.
  Šī publiskā dārdināšana nav mūzika, tas ir pretīgs troksnis. Veikalā dažkārt nav iespējams sarunāties ar līdzās esošo cilvēku, kasieri vai pārdevēju – diviem cilvēkiem jāsakliedzas pusmetra attālumā vienam no otra.
  Tas IR terors un varmācība, papildus stress, uzbrukums cilvēku nerviem, kas ikdienā jau tā mēdz būt saspringti un noslogoti.
  To vajag aizliegt ar likumu.
  Kur skatās veselības ministrs? Uz sālstrauciņiem?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Cienījamais, datu subjekt!

Saeimas komisijās tiek skatīts Personas datu apstrādes likuma projekts, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Jaunais likums nepieciešams, jo šī gada 25. maijā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāks piemērot regulu par fizisku personu aizsardzību. Saskaņā ar regulu par personas datiem tiek uzskatīta jebkura informācija, kas attiecas uz identificējamu fizisku personu (normatīvajos dokumentos tiek lietots jēdziens “datu subjekts”): vārds, uzvārds, personas kods, adrese u. c.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+