Mobilā versija
Brīdinājums +2.1°C
Agnese, Agnija, Agne
Sestdiena, 21. janvāris, 2017
13. augusts, 2015
Drukāt

Senās Ēģiptes sievas nodrošinājās pret šķiršanos

Foto: Wikimedia CommonsFoto: Wikimedia Commons

Ilustratīvs attēls

Ilgi pirms tam, kad populārajā kultūrā ieviesās termins “zelta meklētājas”, senās Ēģiptes sievietes zināja, kā parūpēties par savām tiesībām, raksta “The New York Magazine”.

Ņemot vērā laikmetu, tiesības, kuras viņas bija izcīnījušas, ir vērā ņemamas.

Starp Čikāgas universitātes muzeja artefaktiem ir kāds astoņas pēdas garš papirusa tīstoklis, kas no sākuma līdz beigām noklāts ar smalku hieroglifu rakstu. To varētu noturēt par dzejoli vai izrotātu valdnieka pavēli, taču tā nav ne viens, ne otra, bet gan laulību līgums, kas garantē sievietei finansiālo nodrošinājumu gadījumā, ja laulība izjuktu.

Daži no šiem līgumiem, kurus sievietes varēja pieprasīt pirms kāzām, bija tik detalizēti, ka patiešām bija nepieciešami vairāki metri papirusa. Atšķirībā no mūsdienās sastopamajiem laulību līgumiem, tajos nebija nekādas poēzijas – ne mūžīgas mīlestības un uzticības solījumu, ne apņemšanās būt kopā bēdās un priekos, bet tikai un vienīgi finansiāli nosacījumi.

Sievietēm senajā Ēģiptē bija tieši tādas pašas tiesības kā vīriešiem – viņas varēja slēgt līgumus, pelnīt naudu, iesniegt prasību tiesā un pret viņām varēja iesniegt prasību, sievietēm piederēja apmēram desmitā daļa visu zemes īpašumu.

Protams, praksē sieviešu tiesības ne vienmēr bija izmantojamas visā pilnībā. Atšķirībā no vīriešiem, sievietes nevarēja ieņem valsts amatus, tādēļ, kā norādīts senā ēģiptiešu tekstā, “vīrietim jautā pēc amata, sievietei – pēc vīra”.

Pievienot komentāru

Autobusa avārijā Itālijā 16 bojāgājušieAutobusam no Ungārijas, kurā atradās vidusskolēni, avarējot Itālijas ziemeļos netālu no Veronas, gājuši bojā 16 cilvēki un vēl 39 ir ievainoti, sestdien paziņoja Itālijas glābšanas dienesta pārstāvji.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+