Slovāku pilota un izgudrotāja Stefana Kleina aeromobilis.
Slovāku pilota un izgudrotāja Stefana Kleina aeromobilis.
Foto – Ina Strazdiņa

Brīvās Šengenas debesis vilina slovākus – aeromobiļa izgudrotājus 0

Aeromobiļa izgudrotāji cer uz lidojumiem labvēlīgu politiku. Eiropā šādām idejām ļauj attīstīties fakts, ka brīvā pārvietošanās zona Šengena nav tikai uz zemes, bet arī debesīs.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

“Ļoti svarīgi, lai nekas nemainītos, lai nekas nesajuktu vispārējā politikā un lēmumos par atvērtajām debesīm,” tā saka ilggadējs slovāku pilots un izgudrotājs Stefans Kleins, kad stāvam lielajā angārā, pa kura visu ārsienu sedzošajiem milzu logiem iekšā spraucas gari dzelteni jūlija saulesstari.

Mums blakus kā divi uz brīdi piemiguši dzelzs putni atrodas slovāku un jau arī starptautiskas komandas izgudrotāju lepnums – lidojoši auto jeb aeromobiļi, kā tos oficiāli godā. Tie ir objekti, kas atgādina divvietīgas mazas, zemas lidmašīnas ar smalku asti un spārniem, kas sakļaujami un atvāžami, lai šo braucamrīku pielāgotu zemei un debesīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pirms tam tas bija naivs sapnis, bet tagad es esmu ārkārtīgi laimīgs, ka tas ir kļuvis par īstenību,” saka S. Kleins

Jau vairākus gadus ar šo Slovākijā radīto ideju strādā grupa inženieru un aviācijas ekspertu, kas tagad izveidojusies par stabilu 40 cilvēku starptautisku grupu, kurā apvienojušās sešas valstis, to vidū arī Vācija un Francija. Iecere, kā skaidro S. Kleins, ir pavisam vienkārša – radīt tādu transporta līdzekli, kas ļautu cilvēkam netraucēti pārvietoties Eiropas debesīs un apmeklēt citas valstis, nesarežģījot ceļojumu.

“Piemēram, ja es gribu apmeklēt draugu Francijā, man vispirms no mājām ir jānokļūst 80 kilometru attālajā galvaspilsētā Bratislavā. Šo ceļu es veicu automašīnā, līdz ar to zaudēju vienu stundu. Tad vēl divas stundas pavadu lidostā pirms pacelšanās, pēc tam seko pats lidojums un tad atkal tas pats rituāls kā iepriekš. Bet ar šo lidojošo automašīnu es varētu pie drauga nokļūt tieši no savas garāžas. Turklāt netālu no viņa mājām ir neliela lidosta ar lidlauku, kur ērti varētu nolaisties. Iedomājieties Ķīnu, Krieviju un citas lielās valstis, kuras tērē milzu naudu, lai būvētu autostrādes. Šis objekts nav burvju nūjiņa un risinājums visām problēmām, bet var ļoti labi nostrādāt vienā mazā individuālo transporta līdzekļu segmentā,” stāsta S. Kleins.

“Sākumā tas noteikti būs nišas produkts, ko varēs iegādāties neliela daļa cilvēku, gluži kā privāto lidmašīnu, taču tā tas nebūs visu laiku un mēs ceram, ka drīzā nākotnē šis aeromobilis būs plaši pieejams,” saka viens no komandas līderiem Jurajs Vaculiks.

“Arī automašīnas sākumā bija milzīgs brīnums, un tās piederēja tikai bagātajiem. Atceros, ka pirms nu jau daudziem gadiem manam paziņam vienam no pirmajiem bija mobilais telefons, tas bija milzīgs un manas gada algas vērtībā, taču tagad par tādu lietu kā pārnēsājamais tālrunis neviens vairs nebrīnās,” norāda S. Kleins.

Reklāma
Reklāma

Patlaban top aeromobiļa pēdējie prototipi, ko piedāvāt plašākam tirgum. Paralēli zinātnieki strādā arī pie ieceres padarīt šīs lidojošās automašīnas dabai draudzīgas, lai tās varētu darbināt baterijas, jo patlaban tās patērē tikpat daudz degvielas kā neliela privātā lidmašīna.

S. Kleins īpaši uzsver, ka Eiropā šādām idejām ļauj attīstīties fakts, ka brīvā pārvietošanās zona Šengena nav tikai uz zemes, bet arī debesīs. Iepriekš informējot par maršrutu un brīdinot torņus, var netraucēti pārvietoties valstu gaisa telpā.

Savu izgudrojumu slovāki ir atveduši arī līdz Briselei, kur allaž ar kādu īpašu veikumu lepojas Eiropas Savienībā prezidējoša valsts. Slovākija šos pienākumus pildīs sešus mēnešus līdz janvārim.