Mobilā versija
+3.3°C
Urzula, Severīns
Piektdiena, 21. oktobris, 2016
18. jūlijs, 2016
Drukāt

Brīvās Šengenas debesis vilina slovākus – aeromobiļa izgudrotājus

Foto - Ina StrazdiņaFoto - Ina Strazdiņa

Slovāku pilota un izgudrotāja Stefana Kleina aeromobilis.

Aeromobiļa izgudrotāji cer uz lidojumiem labvēlīgu politiku. Eiropā šādām idejām ļauj attīstīties fakts, ka brīvā pārvietošanās zona Šengena nav tikai uz zemes, bet arī debesīs.

“Ļoti svarīgi, lai nekas nemainītos, lai nekas nesajuktu vispārējā politikā un lēmumos par atvērtajām debesīm,” tā saka ilggadējs slovāku pilots un izgudrotājs Stefans Kleins, kad stāvam lielajā angārā, pa kura visu ārsienu sedzošajiem milzu logiem iekšā spraucas gari dzelteni jūlija saulesstari.

Mums blakus kā divi uz brīdi piemiguši dzelzs putni atrodas slovāku un jau arī starptautiskas komandas izgudrotāju lepnums – lidojoši auto jeb aeromobiļi, kā tos oficiāli godā. Tie ir objekti, kas atgādina divvietīgas mazas, zemas lidmašīnas ar smalku asti un spārniem, kas sakļaujami un atvāžami, lai šo braucamrīku pielāgotu zemei un debesīm.

“Pirms tam tas bija naivs sapnis, bet tagad es esmu ārkārtīgi laimīgs, ka tas ir kļuvis par īstenību,” saka S. Kleins

Jau vairākus gadus ar šo Slovākijā radīto ideju strādā grupa inženieru un aviācijas ekspertu, kas tagad izveidojusies par stabilu 40 cilvēku starptautisku grupu, kurā apvienojušās sešas valstis, to vidū arī Vācija un Francija. Iecere, kā skaidro S. Kleins, ir pavisam vienkārša – radīt tādu transporta līdzekli, kas ļautu cilvēkam netraucēti pārvietoties Eiropas debesīs un apmeklēt citas valstis, nesarežģījot ceļojumu.

“Piemēram, ja es gribu apmeklēt draugu Francijā, man vispirms no mājām ir jānokļūst 80 kilometru attālajā galvaspilsētā Bratislavā. Šo ceļu es veicu automašīnā, līdz ar to zaudēju vienu stundu. Tad vēl divas stundas pavadu lidostā pirms pacelšanās, pēc tam seko pats lidojums un tad atkal tas pats rituāls kā iepriekš. Bet ar šo lidojošo automašīnu es varētu pie drauga nokļūt tieši no savas garāžas. Turklāt netālu no viņa mājām ir neliela lidosta ar lidlauku, kur ērti varētu nolaisties. Iedomājieties Ķīnu, Krieviju un citas lielās valstis, kuras tērē milzu naudu, lai būvētu autostrādes. Šis objekts nav burvju nūjiņa un risinājums visām problēmām, bet var ļoti labi nostrādāt vienā mazā individuālo transporta līdzekļu segmentā,” stāsta S. Kleins.

“Sākumā tas noteikti būs nišas produkts, ko varēs iegādāties neliela daļa cilvēku, gluži kā privāto lidmašīnu, taču tā tas nebūs visu laiku un mēs ceram, ka drīzā nākotnē šis aeromobilis būs plaši pieejams,” saka viens no komandas līderiem Jurajs Vaculiks.

“Arī automašīnas sākumā bija milzīgs brīnums, un tās piederēja tikai bagātajiem. Atceros, ka pirms nu jau daudziem gadiem manam paziņam vienam no pirmajiem bija mobilais telefons, tas bija milzīgs un manas gada algas vērtībā, taču tagad par tādu lietu kā pārnēsājamais tālrunis neviens vairs nebrīnās,” norāda S. Kleins.

Patlaban top aeromobiļa pēdējie prototipi, ko piedāvāt plašākam tirgum. Paralēli zinātnieki strādā arī pie ieceres padarīt šīs lidojošās automašīnas dabai draudzīgas, lai tās varētu darbināt baterijas, jo patlaban tās patērē tikpat daudz degvielas kā neliela privātā lidmašīna.

S. Kleins īpaši uzsver, ka Eiropā šādām idejām ļauj attīstīties fakts, ka brīvā pārvietošanās zona Šengena nav tikai uz zemes, bet arī debesīs. Iepriekš informējot par maršrutu un brīdinot torņus, var netraucēti pārvietoties valstu gaisa telpā.

Savu izgudrojumu slovāki ir atveduši arī līdz Briselei, kur allaž ar kādu īpašu veikumu lepojas Eiropas Savienībā prezidējoša valsts. Slovākija šos pienākumus pildīs sešus mēnešus līdz janvārim.

Pievienot komentāru

"Google" beidzot parāda savus jaunos "pikseļtelefonus""Google" beidzot izziņojusi ilgi gaidīto "Pixel" viedtālruņu sēriju (ražos gan "HTC"), kas aizstās kvalitatīvo un populāro "Nexus" zīmolu. "Pixel XL" būs ar 5,5 collu ekrānu, bet standarta "Pixel" būs aprīkots ar 5 collu ekrānu.
Augstāko plauktu "fēniksa" pulkstenis no "Garmin"Populārais sporta pulksteņu ražotājs "Garmin" izziņojis jaunu fitnesa viedpulksteni "Fenix Chronos", kas būs valkājams gan ikdienā, gan pie uzvalka, gan sporta zālē. 
Atkarībā no komplektācijas pulkstenis maksās mežonīgus 
900 – 1500 dolārus.
5 padomi, kā izdevīgāk pārdot autoDivi spožākie mirkļi auto īpašnieka dzīvē ir auto iegāde un tā veiksmīga pārdošana. Pēdējais no tiem parasti prasa vislielākās pūles un laiku. Ir sāpīgi zaudēt auto ieguldīto naudu, bet pārdot to gribās pēc iespējas ātrāk, lai tiktu pie jauna braucamā. Vienlaikus šajā procesā nav vietas sasteigtai pieejai, kas tikai samazina izredzes izdevīgi pārdot auto.
Draugiem Facebook Twitter Google+