×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
20. oktobris, 2014
Drukāt

Šengenas zona caur Eirovīzijas logu. Saruna ar režisoru no Lietuvas Vidu Bareiki (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs
Vizītkarte

VIDS BAREIKIS

Dzimis 1968. gadā.

2009. gadā absolvējis Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas aktiermākslas un režijas nodaļu.

2012. gadā Maskavas Akadēmiskā Dailes teātra Vsevoloda Meijerholda centrā iegūts teātra režijas maģistra grāds.

Dziedājis mūziklos "Fire Hunt Beaters", "Echo and Aida".

Iestudējis "Evening With the Book" (balstīts uz M. Bulgakova darbu "Meistars un Margarita"), "No Concert" (pirmizrāde 2010. g.), "Shtos" (balstīts uz M. Ļermontova noveles notikumiem).

Luga tika veidota Francijā ar Limožas pilsētas teātra akadēmijas studentiem (pirmizrāde 2012. g.) u. c.

No 2012. gada uzstājas kā solomākslinieks ar oriģināldziesmām un ir izdevis divus soloalbumus: "Panda" (2012), "Human – but Dog" (2013).

Ar Nacionālā teātra un nodibinājuma “Rīga 2014” kopprojektu “Šengenas zonas spožums un posts” tā producents, Nacionālā teātra režisors Valters Sīlis vēlējies parādīt citu valstu jaunu cilvēku skatījumu uz Eiropas Savienību. Tiek iestudētas un rādītas četras izrādes. Uzvedumā “Noķert RABIT” režisors no Vācijas Julians Hecels stāsta par Lampedūzas salu, Āfrikai tuvāko punktu Vidusjūrā, Eiropas Savienības robežu, kārdinošu mērķi visiem nelegālajiem imigrantiem, savukārt ierēdņiem izdevīgu ģeogrāfisko punktu, kurā spilgti demonstrēt izpratni par imigrācijas risināšanu…

Izrādē “Spožums un posts” Portugāles režisore Marsija Lanca vienā telpā – kazino un imigrācijas departamenta krustojumā – liek satikties cilvēkiem ar atšķirīgu pieredzi, viņi piedzīvo ne tikai apmulsumu, bet arī neparastus pārpratumus. Arī skatītāji, kas izmanto izsniegtos žetonus, var piedalīties ID karšu izgatavošanā, vergu pirkšanā, naudas vākšanā ceļojumam nelegālā autobusā un pat laulībās.

Apvienība “Kviss bum bang” – trīs islandiešu mākslinieces: Eva Bjorka Kābere, Eva Rūna Snorradotira un Vilborga Olafsdotira – savā performancē “Republika” Nacionālajā teātrī dibinās jaunu republiku. Publika kļūs par dalībniekiem, kam dota iespēja veidot svētku programmu – sacerēt dzejoļus un dziesmas, veidot karogu, rakstīt svētku runu…

Savukārt rīt, 22. oktobrī, pirmizrādi piedzīvos uzvedums “Eiro vīzija”. Iedomājieties: Latvija ir uzvarējusi Eirovīzijā un nu tai jārīko jaunais konkurss. Valstu uzdevumi, kā nojaušat, ir prezentēt kādu savā zemē sasāpējušu politisku jautājumu. Protams, uzvedumā nedzirdēsim kādreiz Eirovīzijā skanējušas dziesmas, bet oriģinālmūziku, kuras autors ir aktieris, režisors, dziedātājs un komponists no Lietuvas Vids Bareikis un viņa dzīvesbiedre, Lietuvā pazīstama mūziķe Jurga Šeduikīte, kā arī dziedošie Nacionālā teātra aktieri.

Vids Bareikis Lietuvā pazīstams arī kā teātra kustības “No Theatre” dibinātājs 2010. gadā. Teātris tiek meklēts ārpus tā – mūzikā, video, performancēs un citos mākslas medijos, izrādīts pastāvīgajā skatuvē Viļņā, kā arī festivālos Igaunijā, Vācijā, Moldovā un citur. Vids Bareikis ir arī populārās lietuviešu mūzikas grupas “Suicide DJs” dibinātājs un dalībnieks.

Uzvedumā “Eiro vīzija” būs mazliet politikas, daudz dziesmu dažādās valodās ar labestīgu ironiju par Eirovīziju un mums visiem caur tās logu.

– Esat Eirovīzijas fans?

V. Bareikis: – Nepavisam ne. Taču mani interesē šī konkursa paradoksi. Pirmkārt, kā tas spējis tik ilgus gadus būt ēterā, noturēties. Otrkārt, daudzi saka – draņķis, bet tik un tā skatās. Tuvojoties konkursa dienai, pārspriež, ko noķengāt, zīlē, kurš varētu uzvarēt, un, ja tas, piemēram, būs mūsējais, tad viņš kļūst gluži vai par nacionāla mēroga varoni. Esmu runājis ar daudziem jauniešiem Latvijā un Lietuvā, kuri teic, nē, nē, tur nav ko redzēt, tas jau vien Eiropas sirmgalvjiem, bet atliek vien pajautāt – kas pērn vinnēja? – un tūlīt izdzirdēsit: Končita, tā ar bārdu! Vēl piebildīs, virtuvē gatavojot vakariņas, nejauši noskatīts Eirovīzijas Eirovīzijas fināls… Eirovīzija ir savāds realitātes šovs, kuru galu galā vēro visi, gan fani, gan it kā noliedzēji. Turklāt informācija par raidījumu sasniedz miljonu apziņu. Turklāt vēl politika. Katrs Eirovīzijas konkurss kļūst par sava veida politiska viedokļa izpausmes tribīni. Ja kaut kur uzliesmos karš, Eirovīzijā noteikti būs dziesma par savu taisnību un patiesību.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Lai veicas lietuvietim,un igaunim,un latvietim veiot kopīgu dzīves telpu. Esam stipri!

Draugiem Facebook Twitter Google+