Foto – Anda Krauze

Seniori gādā par izcilā novadnieka piemiņu 0

“Prieks, ka mūsu novadā seniori ir dzīves gudri – nepakļaujas vecuma nogurumam, bet aktīvi iesaistās dažādās nodarbēs, organizē senioru klubus, piedalās pašdarbībā, veicina vietējo kultūras dzīvi. Tādējādi viņi gan rod gandarījumu sev, gan iedvesmo citus uzturēt aktīvu dzīves ritmu,” stāsta Garkalnes novada domes priekšsēdētājs Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

“Domes pārziņā ir divi senioru klubi: “Strauts”, kam atvēlējām divas istabas domes ēkā Berģos, un ”Pīlādzītis”, kam piešķīrām divas telpas pašvaldības SIA ”Garkalnes komunālserviss” namā Garkalnē, viena no tām paredzēta senioru nodarbībām, otra – rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa piemiņas istabai. Abiem klubiem palīdzam arī materiāli. Saprotam, ka klubiem ir pašauri, ”Pīlādzītis” rosina iegādāties netālo nepabeigto privāto māju, kurā varētu iekārtot kultūras centru. Varbūt papildu peļņas gūšanai tajā varētu izveidot arī dienesta viesnīcu, taču pagaidām domei nav lieku līdzekļu, prioritāte ir Garkalnes skolas siltināšana un citi svarīgi objekti.”

 

Senioru vitamīnu 
deva – smiekli

1998. gadā, pārceļoties toreizējai Garkalnes pagasta vadībai no Garkalnes uz Berģiem, Garkalnē sākās vietējo kultūras aktivitāšu apsīkums. Regulāri doties uz jauno centru kavēja attālums un neapmierinošā satiksme, tāpēc apmēram desmit uzņēmīgas pensionāres nolēma, ka Garkalnē jāizveido savs vietējo dāmu klubiņš “Pīlādzītis”, kas bagātinātu novada kultūras dzīvi. Domāts – darīts! Šogad “Pīlādzītim” nosvinēti desmit gadi un viens no paveiktajiem darbiem ir novadnieka Jāņa Jaunsudrabiņa piemiņas istabas izveide un iekārtošana.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Esam tā paaudze, kas nevar sēdēt, rokas salikuši klēpī. Gribas izjust darba gandarījumu un neļaut tuvoties vecumam,” saka “Pīlādzīša” vadītāja ilggadējā kultūras darbiniece Brigita Taučkele.

“Klubiņā aktīvi darbojas piecpadsmit dāmas. Daudzas ir talantīgas rokdarbnieces. Piemēram, Emīlija Spalve ir pērļu rotu veidotāja, dejotāja. Starp citu, tieši no mūsu iestudētās dejas “Pīlādžu vīns” arī radās klubiņa nosaukums. Tā kā Emīlija bijusi bioloģe, viņa prasmes lieto, arī vācot un kaltējot augus savai “Emīlijas tējai”, kas stiprina veselību. Otra tēju vācēja un gatavotāja ir visvecākā klubiņa dāma Brigita Zvaigzne, viņa decembrī svinēs astoņdesmito jubileju! Brigita ir arī lieliska dziedātāja (dzied ansamblī) un tamborē saulessargus, piespraudes. Mums ir arī strādājošie pensionāri – Zaiga Gedroviča veic kasieres pienākumus veikalā, Rūta Ločmele ir auklīte bērnudārzā. Tiekamies katru otrdienu, lai lemtu veicamo, izvērtētu padarīto, aprunātos par jaunāko novadā un, protams, izbaudītu tēju.”

Galvenokārt klubiņš priecē ar iestudējumiem, dejām un dziesmām. “Pirmajā darbības gadā iestudējām Annas Brigaderes lugu “Čaukstenes” – visi par to bija sajūsmā. Tad tapa citas jautras izrādes, piemēram, “Viesos pie karalienes”, kurā dižojāmies ar cepurēm. Nereti mēģinājumos esam tā izsmējušās, guvušas tādu daudzumu smieklu vitamīnu, ka daža kaite atņemta kā ar roku.”

 

Svarīgais pašvaldības atbalsts

“Pīlādzīša” vadītāja ir pateicīga, ka klubiņa pastāvēšanu un telpas nodrošina pašvaldība. Vienā no telpām klubiņš izveidoja rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa piemiņas istabu, kam finansējumu arī sagādāja Garkalnes dome.

2007. gada 21. jūnijā, svinot rakstnieka 130. dzimšanas dienu un uzvedot pagasta ierosināto uzvedumu “Siļķes” pie Jaunsudrabiņa piemiņas akmens, radās ideja par rakstnieka piemiņas istabu, kas palīdzētu sabiedrībai izzināt rakstnieka dzīvi un personību. Jānis Jaunsudrabiņš Garkalnē dzīvoja no 1938. gada 12. maija līdz 1944. gada 2. oktobrim. Tieši no šejienes viņš bija spiests doties emigrācijā. Vācieši lika izvākties divu stundu laikā, rakstnieks ratos salika pašu nepieciešamāko un, tā kā ātrumā nepaguva sadabūt zirgu, ratus vilka pats, no mugurpuses stūma viņa sieva…

Reklāma
Reklāma

Materiālus piemiņas istabai palīdz sarūpēt gan vietējie iedzīvotāji, kas nodod kādu vecāku Jaunsudrabiņa grāmatas kopiju vai piemiņas lietu, gan arī Neretas novada muzejs “Riekstiņi”. “Esam gandarītas, ka mūsu veikumu brauc skatīt plaša sabiedrība – arī skolēni, bērni. Veidojas vienojoša saikne ar paaudzēm,” atzīst Brigita Taučkele.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.