×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
25. jūnijs, 2012
Drukāt

Seniori iecienījuši apmeklēt bibliotēkas 


Interesējos, kādus bibliotēku pakalpojumus iecienījuši izmantot mūsu cienījamie pensionāri. 


 

Daina Ģeibaka, Rīgas Centrālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību speciāliste: “Seniori mūsu bibliotēkās gan lasa, gan izmanto datorus un apmeklē interešu klubus. Datorapmācības viņiem notiek daudzās mūsu filiālēs un vairākās no tām ik gadu strādāt ar jaunajām tehnoloģijām iemācās simtiem vecākās paaudzes cilvēku. Apmācības bibliotēkās pārsvarā notiek no septembra līdz maijam, divas nedēļas pa divām reizēm nedēļā atsevišķās grupās latviešu un krievu valodā, piemēram, Rīgas Centrālās bibliotēkas pieaugušo literatūras nodaļā. Vispirms seniori iemācās strādāt ar teksta un tad interneta pārlūkprogrammām. Gados vecākajiem bibliotēku apmeklētājiem nereti nozīmīgs ir bibliotekāra atbalsts un palīdzība ne tikai literatūras izvēlē, bet arī meklējot atbildes sadzīvisku jautājumu risināšanā. Īpašu gādību viņiem izrādījuši Juglas filiālbibliotēkas darbinieki, pa telefonu aprunājoties, lai pavaicātu par veselību, pastāstītu par bibliotēkas aktualitātēm, sveiktu vārda un dzimšanas dienā. Vecākās paaudzes lasītāji vienmēr ir gaidīti viesi arī lasītāju interešu klubu pasākumos. Turklāt mūsu bibliotēkās darbojas vairāki pašu senioru organizēti klubiņi – Grīziņkalnā novadpētniecības grupa “Saulīte”, Torņakalnā atraktīvās “DLG jeb Dāmas labākajos gados” un “Lasītprieks” filiālbibliotēkā “Zemgale” un citi. Dažādus pasākumus organizējam, arī filiālbibliotēkām viesojoties sociālajos dienas centros.”

 

Iveta Ozoliņa, Alūksnes pilsētas bibliotēkas direktore: “Šķiet, vecākās paaudzes ļaudis pašlaik ir visvairāk lasošā sabiedrības daļa, tāpēc arī bibliotēkas apmeklētāju vidū viņu ir daudz. Seniori visvairāk lasa praktiskas grāmatas vai “Lata romānus”, bet no laikrakstiem izvēlas “Latvijas Avīzi” un vietējos izdevumus. Viņi arī pavada laiku internetā. Senioriem regulāri organizējam datorapmācības kursus, kuros viņi apgūst interneta lietošanas pamatus. Šogad tos beigušas jau divas grupiņas – pa četriem cilvēkiem katrā, jo vairāk vienlaikus apmācīt nevaram. Vecāka gadagājuma ļaudis datorprasmes ar kāda bibliotēkas darbinieka palīdzību mācās arī individuāli. Ļoti laba sadarbība jau vairākus gadus bibliotēkai veidojas ar Alūksnes pensionāru biedrību. Četrdesmit tās pārstāvju pēc mūsu iniciatīvas pērn piedalījās “Lattelecom” organizētajā senioru apmācības projektā “Pieslēdzies, Latvija!”. Turpretī ikdienā mūsu speciālisti palīdz vecākajai paaudzei, piemēram, tiešsaistē lētāk veikt ikdienas formalitātes un norēķinus par komunālajiem pakalpojumiem, elektrību.”

 

Vija Nagle, Talsu galvenās bibliotēkas direktore: “Vecākā paaudze bibliotēku apmeklē aktīvi un nāk piedalīties gan mūsu rīkotajos pasākumos, gan lasīt grāmatas un mācīties strādāt ar datoru. Sadarbībā ar bankām esam organizējuši viņiem apmācības, kā par pakalpojumiem lētāk norēķināties internetā. Arī ikdienā mūsu speciālisti palīdz vecākās paaudzes apmeklētājiem orientēties interneta piedāvātajās iespējās un sazināties ar bērniem un mazbērniem, piemēram, caur “Skype”. Vecākā paaudze ļoti iecienījusi arī mūsu tikšanās ar rakstniekiem. Regulāri viesi bibliotēkā ir mūsu novada rakstnieki, piemēram, Ilgonis Bērsons un Arnolds Auziņš. Seniori arī bija vieni no aktīvākajiem bibliotēku nedēļas pasākumos aprīļa beigās, kad šeit norisinājās “Burziņš bibliotēkā no desmitiem rītā līdz desmitiem vakarā”. Turklāt uz mūsu ikgadējo Aleksandra Pelēča prēmiju vietējiem autoriem gan ar daiļliteratūras izdevumiem, gan pētījumiem par novadu regulāri pretendē tieši vecākās paaudzes mūsu novadnieki.”

 

Ināra Zolova, Rēzeknes 2. bibliotēkas abonementa vadītāja: “Seniori ir otri aktīvākie bibliotēkas apmeklētāji tūlīt aiz skolēniem. Viņi lasa avīzes, grāmatas un izmanto arī iespēju piekļūt internetam. Lai arī daļa vecākā gadagājuma apmeklētāju ar internetu joprojām ir “uz jūs”, vairākums senioru tiešsaistē gan lasa preses izdevumus, kas bibliotēkā nav pieejami, gan apmaksā savus ikmēneša rēķinus. Īpašus pasākumus senioriem līdz šim neesam rīkojuši, viņi šeit pulcējas bez kāda uzaicinājuma. No laikrakstiem mūsu lasītāji vislabprātāk izvēlas “Latvijas Avīzi”, bet žurnālu vidū iecienījuši “Veselību” un “Ievu”. Grāmatu vidū nepārspēti vecākās paaudzes favorīti ir “Lata romāni”. Jaunākos no tiem viņi ar nepacietību gaida jau labu brīdi pirms iznākšanas.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+