Ekonomika
Bizness

Seniori Kuldīgā brauc bez maksas2


Seniori, kas sasnieguši 73 gadu vecumu, ik gadu no pašvaldības saņem 60 eiro braukšanai ar sabiedrisko transportu.
Seniori, kas sasnieguši 73 gadu vecumu, ik gadu no pašvaldības saņem 60 eiro braukšanai ar sabiedrisko transportu.
Publicitātes foto

Kuldīgas novada dome senioriem, kas sasnieguši 73 gadus, ik gadu piešķir 60 eiro pārvietošanās vajadzībām. Vairs nav limita – pieci eiro mēnesī, bet noteikta summa visam gadam. Kuldīdznieki var vasarā braukt vairāk, bet ziemā – “ietaupīt”, pateicoties vietējās Senioru padomes iniciatīvai, kas guvusi atbalstu pašvaldībā.

Vasarā brauc vairāk

Kopš 2013. gada Kuldīgas novada pašvaldībā darbojas Senioru padome, kas ir starpnieks starp senioriem un pašvaldību, domājot par to, kā uzlabot senioru sociālo situāciju. Padomes locekļi, uzklausot seniorus, viņu vajadzības, ierosināja pašvaldībai ieviest bezmaksas sabiedrisko transportu senioriem ar noteiktu apjoma ierobežojumu. Iespēju novadā deklarētajiem nestrādājošajiem senioriem noteiktā apjomā izmantot sabiedrisko transportu pilsētas nozīmes un reģionālās nozīmes maršrutos novada teritorijā Kuldīgas novada pašvaldība ieviesa 2015. gadā.

Sākotnēji bez maksas izmantot sabiedrisko transportu varēja nestrādājošie seniori no 75 gadu vecuma, bet kopš pagājušā gada 24. marta, kad spēkā stājās izmaiņas pašvaldības saistošajos noteikumos, – seniori no 73 gadu vecuma. “2015. un 2016. gadā spēkā bija ierobežojums – mēnesī sabiedrisko transportu iedzīvotājs varēja izmantot piecu eiro vērtībā. 2016. gada februārī paplašinātajā Senioru padomes sēdē seniori rosināja pārskatīt e-talona lietošanas limitu mēnesī, jo vasaras mēnešos, kad daudzi dodas uz mazdārziņiem pilsētas pievārtē, sabiedrisko transportu iznāk lietot biežāk, savukārt ziemas mēnešos sabiedrisko transportu izmanto daudz retāk vai arī neizmanto nemaz.

Izskatot ierosinājumu, dome atcēla limitu mēnesim un noteica, ka turpmāk cienījamā vecuma iedzīvotāji varēs izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumus 60 eiro apmērā gadā bez mēneša limita. Autobusos, kur norēķinus iespējams veikt ar e-talonu, seniori var norēķināties ar elektronisko viedkarti jeb e-talonu, bet par braukšanu pārējo sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju autobusos senioriem kompensē iegādāto biļešu vērtību,” skaidro Kuldīgas novada pašvaldības mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Duļbinska.

Priecāties par dzīvi un dabu

“Tas, cik daudz seniori izmanto sabiedrisko transportu, ir lielā mērā atkarīgs no tā, kur cilvēks dzīvo, kā arī no sezonas. Kuldīgā dzīvojošie bieži brauc ar sabiedrisko transportu uz mazdārziņiem ārpus pilsētas, attiecīgi vairāk tas notiek no pavasara līdz rudenim atbilstoši dārza sezonai. Savukārt pagastos dzīvojošie cilvēki brauc uz pilsētu kārtot dažādu veidu jautājumus – pie ārsta, uz valsts un pašvaldības iestādēm. Aktīva mums ir ne tikai Senioru padome, bet seniori kopumā. Piemēram, pašvaldība īsteno ES līdzfinansētu veselības veicināšanas projektu. Tas paredz ūdens aerobikas nodarbības senioriem un bērniem un jauniešiem. Seniori neilgā laikā jau ir nokomplektējuši četras grupas un aktīvi bauda iespējas, ko piedāvā šis projekts un jaunais Kuldīgas peldbaseins, ko atklājām pagājušajā gadā,” lepna ir K. Duļbinska.

“Nav noslēpums, ka seniora vecuma cilvēku Latvijā ir diezgan daudz. Mums radās divas jaukas idejas, kā viņiem palīdzēt. Ierosinājām domei apaļajās dzimšanas dienās, sākot no 75 gadiem, cienījamo vecumu sasniegušajiem iedzīvotājiem pasniegt naudas balvas. Tāpat arī nodrošināt bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā. Jāteic, ka pašvaldība bija ļoti pretimnākoša, uzklausīja mūsu ieteikumus un atbalstīja tos. Kas tad mums, senioriem, daudz ir atlicis? Priecāties par dzīvi un dabu. Jauki, ka tagad ir iespēja braukt uz saviem mazdārziņiem, čubināt un aprūpēt sastādītos augus. Ziemā mazāk brauc ar autobusiem, tādēļ senioriem piešķir konkrētu naudas summu, kuru iespējams realizēt gada laikā,” stāsta viena no idejas iniciatorēm, Senioru padomes priekšsēdētājas Astra Gūtmane.

LA.lv