Topošie ģimenes asistenti Antoņina Kuročkina (no labās), Viktors Želvis, Ailita Apsīte, Sandra Klūna, Dzidra Pempere un Anda Janaite dekupāžas nodarbībā.
Topošie ģimenes asistenti Antoņina Kuročkina (no labās), Viktors Želvis, Ailita Apsīte, Sandra Klūna, Dzidra Pempere un Anda Janaite dekupāžas nodarbībā.
Foto – Valdis Semjonovs

Seniori Jelgavā palīdzēs ģimenēm ar bērniem 0

“Šim projektam pieteicos tādēļ, ka man pašai ir divi mazbērni invalīdi, turklāt man jau ir aprūpētājas sertifikāts. Nācu papildināt savas zināšanas, lai varētu tās izmantot gan savā ģimenē, gan strādājot ar jaunajām māmiņām,” par savu līdzdalību Jelgavas Pensionāru biedrības un pilsētas sociālo lietu pārvaldes sadarbības projektā “Ģimenes asistenti Jelgavas pilsētā” izsakās pensionāre Antra Skuja. Viņa ir viena no 27 pirmspensijas un pensijas vecuma jelgavniekiem, kas septembrī beidza trīs mēnešus ilgo teorētisko ģimenes asistenta apmācību kursu.

Reklāma
Reklāma

Mācās pēc vienotas programmas

Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

“Nodarbības bija ļoti interesantas, piemēram, budžeta un laika plānošana, veselības mācība. Tas, ko tu pats dari savā ģimenē, ir viens, bet pastāstīt par to sociālā riska ģimenei – pavisam kas cits. Arī man pašai bija ļoti noderīgi atsvaidzināt savas zināšanas. Prātā palika lektores ieteikums vairāk iesaistīt bērnus. Arī manā ģimenē bērni veica dažādus darbiņus. Rudenī visi lasījām kartupeļus, pat divgadīgā meitiņa. Bez tā lielā ģimenē nevar,” saka Anda Janaite, kura pati ir daudzbērnu māmiņa un vēlas nodot savu pieredzi citiem. Viņa gan bažījas, vai ar sev “piešķirto” ģimeni izdosies izveidot labu kontaktu, vai netraucēs vecuma barjera, jo māmiņas, kurām ikdienā jāpalīdz, būs gados jaunas.

“Esmu jau strādājis par asistentu internātpamatskolā bērniem ar kustību traucējumiem. Likās, ka pietrūkst teorētisko zināšanu, tāpēc pieteicos šim projektam. Lai gan pašam izaugušas divas meitas, internātskolā strādāju ar zēniem un ievēroju, ka viņi labāk kontaktējas ar audzinātāju vīrieti. Arī ģimenēs, ar kurām strādāsim, taču augs gan puikas, gan meitenes,” saka viens no abiem projektā iesaistītajiem stiprā dzimuma pārstāvjiem Viktors Želvis, atklājot, ka ar lielu prieku apguvis arī tādas prasmes kā dekupāža un apģērba labošana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ģimenes asistenta projekta mērķis ir veicināt pirmspensijas un pensijas vecuma Jelgavas iedzīvotāju iekļaušanos darba tirgū, piedaloties inovatīva sociālā pakalpojuma veidošanā. Tā laikā projekta dalībnieki pēc īpašas mācību programmas trīs mēnešus apguva jaunas zināšanas un prasmes, tādas kā ģimenes budžeta un laika plānošana, stresa menedžments, saskarsmes un konfliktu risināšana, ēdiena gatavošana un galda kultūra, veselīga uztura un dzīvesveida paradumi, veselība, bērnu aprūpe un pirmās palīdzības sniegšana, apģērbu labošana un rokdarbi.

“Bija arī tādas nodarbības kā lasīšana un rakstīšana, spēles un pasakas, tradīcijas ģimenē. Domāju – nu pār ko tur runāt? Bet daudzās ģimenēs bērniem nelasa grāmatas, nestāsta pasakas. Mūsu asistenti varētu viņiem to parādīt, pastāstīt, ieinteresēt bērnus par grāmatām, lasīšanu, saklāt māmiņas dienas galdu, izcept kliņģeri. Varbūt viņi pēc tam uz to skatīsies citām acīm, tukšums būs aizpildīts,” domā Jelgavas Pensionāru biedrības vadītāja Marija Kolneja.

Praktiskās nodarbības vadīs paši

Oktobrī Jelgavas Pensionāru biedrības dienas centrā “Sadraudzība” sāksies praktiskās nodarbības. Projekta dalībnieki tiks sadalīti nelielās grupās un visu dienu darbosies praktiķa vadībā – labos apģērbu, gatavos ēdienu, adīs vai tamborēs. Interesanti, ka šīs nodarbības vadīs Jelgavas Pensionāru biedrības biedri. Piemēram, Vija Jansone ir lieliska rokdarbniece, Olga Radziņa – šuvēja, bet Antoņina Kuročkina ilgus gadus nostrādājusi par pavāri.

Sociālo lietu pārvalde jau izvēlējusies sociālā riska ģimenes, kurām nepieciešama asistenta palīdzība. Tās pārsvarā ir jaunās māmiņas, kas bērnus audzina vienas pašas. Arī viņas tiks sadalītas nelielās grupās un praktiski apgūs tās pašas sadzīves prasmes. Pirmā praktiskā nodarbība, kuru vadīs Edīte Krūmiņa, matu kopšanas speciāliste un Jelgavas Pensionāru biedrības biedre, notiks frizētavā un būs veltīta sievietes skaistumam un veselībai. Tās laikā jaunajām māmiņām tiks ieveidoti mati un atklāti daži matu kopšanas knifiņi.

Kad praktiskā apmācība būs beigusies, starp ģimeni, asistentu un Jelgavas Sociālo lietu pārvaldi tiks slēgts sadarbības līgums un seniori savu mentoru, sociālo darbinieku, vadībā sešus mēnešus sniegs ģimenes asistenta pakalpojumus. Kopā ar “savām” ģimenēm seniori apmeklēs arī kultūras pasākumus – ies uz teātri, muzejiem, varbūt arī uz cirku. Pēc projekta beigām apmācītie ģimenes asistenti varēs turpināt darbu, nu jau kā Sociālo lietu pārvaldes algoti darbinieki.

Reklāma
Reklāma

Projekts beidzas, sadarbība turpinās

Marija Kolneja atklāj, ka ideja projektam par senioriem, ģimenes konsultantiem, radusies pieredzes apmaiņas brauciena laikā pie Jaunpils pensionāriem: “Viņi stāstīja par vientuļajām māmiņām, kas laukos ir ļoti nomāktas un kas aicinātas uz sociālo dienestu, lai veiktu skaistumkopšanas procedūras, saņemtu psihologa konsultācijas. Iesaistījās arī pensionāri, kas dalījās ar viņām savā pieredzē. Radās doma, ka mēs to varētu darīt arī savā pašvaldībā.” Izrādījās, ka pilsētas Sociālo lietu pārvalde tieši plāno sākt ģimenes asistentu gatavošanu.

Jelgavas Pensionāru biedrība sadarbībā ar Zemgales NVO centru un invalīdu biedrībām “Zvaigzne” un “Ēdelveiss” pirms dažiem gadiem jau realizēja līdzīgu Eiropas Sociālā fonda projektu “Ekspresis”, kura laikā seniori sniedza pavadoņa, kurjera un uzticības personas pakalpojumus cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tajā piedalījušies arī daudzi no topošajiem ģimenes asistentiem.

“Projekta laikā man bija sešas klientes, divas no tām jau mirušas. Arī pārējās, gadiem ejot, kļūst arvien vecākas un nevarīgākas. Es viņas joprojām apmeklēju. Vienai drīz būs dzimšanas diena, domāju, ko lai viņai uzdāvina,” stāsta pensionāre Dzidra Pempere.

Jelgavas Pensionāru biedrība ļoti aktīvi iesaistās dažādos projektos – gan sadarbībā ar Eiropas Sociālo fondu, gan Kopienu iniciatīvu fondu, gan Sabiedrības Integrācijas fondu, gan Borisa un Ināras Teterevu fondu.

Starp citu, biedrības īstenotais projekts “Veselības universitāte senioriem” Jelgavā aizsācis senioru veselības kustību. “Agrāk bija tikai viena ārstnieciskās vingrošanas grupa, bet pēc lekciju cikla noklausīšanās un četrām praktiskām nodarbībām peldēšanā, nūjošanā, vingrošanā un tai-ezi vingrošanā ir jau ap 10 vingrošanas grupu ar pāri par 100 dalībniekiem,” stāsta biedrības vadītāja.

Uzziņa

Projekts “Ģimenes asistenti Jelgavas pilsētā” tiek īstenots no 2015. gada maija līdz 2016. gada aprīlim.

Projektu administrē Sabiedrības integrācijas fonds. 90% finansējuma nodrošina Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenti, bet 10% sedz Jelgavas Pensionāru biedrība ar Jelgavas pilsētas domes atbalstu.