×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
14. augusts, 2012
Drukāt

Seniori rokrokā ar jauniešiem


Foto-Rita RuskaFoto-Rita Ruska

Vidzemes reģionā konkursā “Eiropas gada pašvaldība” uz laureāta godu pretendēja Valmieras pilsēta, Rūjienas un Gulbenes novadi. Apkopojot rezultātus, izrādījās, ka gulbenieši novadu grupā ieguvuši augstāko vērtējumu un kopā ar Ventspils pilsētu kļuvuši par konkursa uzvarētājiem. Rūjienas novadam un Valmieras pilsētai – speciālbalvas. 


 

Rūjienas pusē – rūzelīgie rūvenieši

Rūjienieši tur godā savu seno rūveniešu valodu ar sulīgiem izteicieniem un neparastiem nosaukumiem. Novada domes tūrisma organizatore un uzņēmējdarbības speciāliste Guna Ķibere skaidro, ka rūvenieši tie paši rūjienieši vien ir, bet par rūzelīgiem viņi dēvē apsviedīgus, enerģiskus cilvēkus.

Tādas ir arī pensionāru biedrības “Rūjienas Ievas” dalībnieces.

Pensionāru vadītāja Ženija Pozņaka slavē pašvaldību, kas atbalstot seniorus – biedrībai piešķirtas telpas nesen renovētajā jauniešu dienas centrā. Par īri nav jāmaksā, tāpat par siltumu, elektrību un ūdeni arī ne, jo visus izdevumus sedz pašvaldība. Vēl vairāk – novada dome katru gadu piešķir 500 latus ekskursijām, pieredzes apmaiņas braucieniem, semināriem. Biedrībai uzdāvināts trenažieris, asinsspiediena mērītājs, arī šujmašīna. Nu varot apvīlēt aizkarus, palabot apģērbu, bet daža dāma te uzšuvusi vai visu garderobi. Cita citu pamāca, arī gados jaunākajiem neliedz padomu.

Ciemojoties Talsu pensionāru biedrībā, iepatikās ideja par konsultāciju dienu, kas katru reizi veltīta kādai konkrētai tēmai – veselībai, vingrošanai, rokdarbiem, puķkopībai. Gada laikā pensionāres tiekas ar visiem pašvaldības speciālistiem, bet ar sociālajiem darbiniekiem pat vairākkārt. “Mums nav ko zaudēt, tāpēc izjautājam visu smalki un pamatīgi, sakām arī, kas darīts nepareizi,” smejot teic Ženijas kundze.

“Rūjienas Ievas” sadarbojas ar bērnudārza audzēkņiem, Rūjienas vidusskolas skolēniem, dodas apciemot Senioru mājas iemītniekus. Te brīvprātīgi strādā vairākas vecāko klašu meitenes.

Senioru māju likvidētās slimnīcas ēkā izveidoja divi brāļi – Jānis un Kārlis Rozes. “Tas ir viens no mūsu veiksmes stāstiem,” saka novada domes priekšsēdētājs Guntis Gladkins. Vecā slimnīcas ēka paglābta no demolēšanas draudiem un vairāk nekā 40 iedzīvotājiem nodrošinātas darba vietas, alga un nodokļu pienesums novada budžetā.

Rūjienā lepojas ar izcilo speciālo pirmsskolas izglītības iestādi “Vārpiņa”, ar skolēnu sasniegumiem starptautiskajos projektos un jauno sporta zāli, kur goda vietā izvietota vietējā mākslinieka Jāņa Vaivara plašā sporta vimpeļu kolekcija.

Rūjienas novads

Iedzīvotāju skaits 6082

Lejasciems4_RR_11Valmiera – visiem tīkama dzīves vieta

Pilsētas galvenās vērtības ir cilvēki, ekonomika, infrastruktūra un daba, iepazīstinot ar Valmieru, uzsver pilsētas domes priekšsēdētājs Inesis Boķis. Valmierā kopš gada sākuma pieaudzis iedzīvotāju skaits, bet dzīvokļu tirgū jaušams deficīts. “Tātad esam cilvēkiem tīkama dzīves vieta,” secina I. Boķis.

Eiropas nauda pamatā nonāk objektos, kas nepieciešami visiem, – rūpniecībā, pilsētas infrastruktūrā: ielu sakārtošanā, ūdenssaimniecībā, tilta rekonstrukcijā un skolu remontos.

Aktīvi notiek dažādi starppaaudžu pasākumi, pansionāta “Valmiera” (attēlā pansionāta direktore Teiksma Rusmane) iemītnieki kopīgi ar bērnudārza audzēkņiem lasa pasakas, spēlē spēles, bet ar skolēniem pārrunā, kā dzīvoja un strādāja agrāk, un salīdzina ar pašreizējām iespējām.

Valmieras novada fonda jaunieši apciemo pansionāta iemītniekus, dodas kopīgās pastaigās, piedalās labdarības nedēļā. Ik gadu te ierodas norvēģu jaunieši un pansionātā iziet praksi – kopā ar senioriem cep kūkas, cepumus, piedalās nodarbībās. Sajūtas esot lieliskas, nepastāv ne valodu, ne tautību barjeras.

Pensijas vecuma iedzīvotāji ir sabiedrības aktīvākā daļa. Viņi visbiežāk apmeklē pašvaldības speciālistus, ziņojot par problēmām un piedāvājot savus priekšlikumus. Valmierā seniori, sasniedzot 80 gadu vecumu, sabiedriskajā transportā brauc bez maksas. Bet pensionāriem līdz 80 gadiem biļešu iegādē pastāv dažādu gradāciju atlaides.

Arī sabiedriskās pirts pakalpojumi gados vecākiem iedzīvotājiem ir lētāki – pensionāriem jāmaksā Ls 1,25, tas ir, 50% no pilnas maksas. Pirti mēnesī izmanto apmēram viens tūkstotis iedzīvotāju.

Valmieras pērles ir Vidzemes Augstskola un Valmieras integrētā bibliotēka, kas sniedz informāciju par ES un kur seniori vienmēr laipni gaidīti. Bet pansionāts “Valmiera” iekārtots kādreizējā kroga ēkā, kas tiek renovēta. Un, kā apgalvo paši valmierieši, tas esot viens no modernākajiem Baltijā. Pansionātā pašlaik mitinās 114 klientu, bet darbinieki nodrošina arī mājas aprūpi gandrīz 80 iedzīvotājiem.

Valmieras pilsēta

Iedzīvotāju skaits 28 856

 

Lejasciems6_RR_11Gulbenes novadā – vai visa Eiropa

Gulbenes novads atvēlēto trīs stundu laikā spēja pārliecināt, ka te paveikts visvairāk senioru aktivitāšu veicināšanā un dažādu paaudžu pārstāvju saliedēšanā, kā arī Eiropas projektu īstenošanā. Visur līdzās gados vecākiem iedzīvotājiem darbojas jaunieši, turklāt ne tikai pašmāju jaunie cilvēki, bet arī ārzemju pārstāvji.

Stāmerienā veselu mēnesi brīvprātīgie no Spānijas, Francijas, Ungārijas, Lietuvas, kā arī divas meitenes no Krievijas un 25 novada jaunieši piedalījās starptautiskajā projektā “Kilograms piederības”. Šā projekta ietvaros viņi devās pie vecajiem, vientuļajiem Stāmerienas iedzīvotājiem, skaldīja un krāmēja malku, mazgāja logus, sakopa apkārtni. Būtiski bija tas, ka jaunieši ne tikai strādāja, bet arī sadraudzējās savā starpā. Daudziem latviešu brīvprātīgajiem tā bija pirmā ilgākā saskarsme ar vienaudzi no citas valsts, norāda jauniešu multifunkcionālā centra “Bāze” direktore Kristīne Ļeontjeva.

Nevalstisko organizāciju mājā sastopam smaidīgo Terēzu Lopezu no Spānijas (attēlā no labās), bet Lejasciemā – jauniešu centra “Pulss” brīvprātīgo Danielu Bārtu no Vācijas. Abi jaunieši ieguvuši izglītību multimediju jomā un nosprieduši, ka tieši Latvijā viņi spēs vislabāk izmantot praksē savas zināšanas – veidot filmu sižetus par dažādām aktivitātēm.

Terēza jūsmo par Latvijas skaistumu, tās dabu un pārliecinājusies, ka Latvijas iedzīvotāji nepavisam neesot vēsi, atturīgi vienpatņi. Tieši pretēji – gan Terēza, gan Daniels priecājas par atsaucīgajiem, atvērtajiem gulbeniešiem. Spānijas jauniete par Latviju ieinteresējusi savus draugus, kas jau pošas uz šejieni ciemos, bet Daniels jau tiktāl privātstundās apguvis latviešu valodu, ka ar mums sarunājas latviski! Bet pagājušā gada brīvprātīgais Viktors no Spānijas pārsteidzis ar jaunradi teātra jomā un tā iemīlējis Latviju, ka šovasar uz novada svētkiem par saviem līdzekļiem bija klāt. “Pie mums ciemojusies vai visa Eiropa, bet mūsējie pabijuši teju visās Eiropas valstīs,” secina izglītības darba speciāliste Anita Birzniece. Tas attiecas ne tikai uz jauniešiem, bet arī senioriem. Rudens pusē gulbeniešu vecākā paaudze dosies uz Angliju veikt brīvprātīgo darbu.

Vērtēšanas komisija iepazinās arī ar Gulbenes novada sociālo dienestu, NVO centru, kur darbojas jaunieši un invalīdu biedrība, apmeklēja Tirzas pamatskolu, Lejasciema jauniešu centru un veco ļaužu māju.

Gulbenes novads

Iedzīvotāju skaits 22 463

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+