Mobilā versija
+18.1°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Svētdiena, 20. augusts, 2017
17. oktobris, 2013
Drukāt

Senioru prasības bez žēlastības noraida
 (17)

Foto - LETAFoto - LETA

“Ir četri neatliekami jautājumi, kas prasa risinājumu jau vistuvākajā laikā. To īstenošana varētu sniegt finansiālu atbalstu ievērojamai daļai Latvijas pensionāru,” tā vakar sacīja Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) priekšsēdētājs Andris Siliņš Saeimas sociālo un darba lietu komisijas sēdē, kas tika veltīta Latvijas pensionāru 7. septembra sapulces rezolūcijā minētajām prasībām. Tie ir šādi:

pensiju indeksācija, kas segtu dzīves dārdzības pieaugumu;

piemaksu palielināšana un atjaunošana pensijām, kas piešķirtas pēc 2012. gada janvāra;

pensijas neapliekamā minimuma paaugstināšana no pašreizējiem 165 latiem līdz minimālās algas līmenim;

pensionāru veselības apdrošināšana.

Papildus šiem priekšlikumiem Latvijas Pensionāru federācija rosina samazināt PVN pirmās nepieciešamības pārtikas precēm un medikamentiem, kā tas ir daudzās Eiropas Savienības valstīs. Tāpat būtu tikai sociāli taisnīgi, ja, aprēķinot nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam mājoklim, noteiktu platības daļu vispār neapliktu ar nodokli. Savukārt strādājošie pensionāri gadiem ilgi uzskata, ka ir netaisnīgi viņu nopelnītajai algai jau no pirmā lata piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli. Kā norādīja LPF vadītājs, viņi papildus finansē valsti ar saviem nesaņemtajiem ieņēmumiem. A. Siliņš: “Saprotam valsts budžeta iespējas, bet vajadzētu meklēt izeju, lai veciem cilvēkiem Latvijā būtu gan silts mājoklis, gan ēdiens, gan iespējas ārstēties.”

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē piedalījās vairāku pensionāru organizāciju pārstāvji. Vidzemes priekšpilsētas senioru biedrības vadītāja Lilija Škutāne šoreiz atbalstīja LPF prasības, uzsverot, ka pirmām kārtām jāgādā par mazo pensiju palielināšanu, skatot katra konkrētā cilvēka nostrādāto darba stāžu. L. Škutāne minēja, ka no viņu organizācijas biedriem 83 pensionāriem darba stāžs ir 43 un vairāk gadu, bet pensija – tikai 140 latu.

Latgales pensionāru apvienības priekšsēdētāja Zofija Zujeva: “Mans darba stāžs ir 51 gads, un par to es saņemu 166 latus. Tāpēc, pensijas indeksējot, vajadzētu visiem indeksēt vienādu summu, piemērojot tai dažādus koeficientus, lai arī mums, nabagiem, sanāk kāds būtiskāks pieaugums.”

Viņa dzirdējusi, ka 2014. gadā indeksācijas ceļā pie pensijas varētu iegūt vien apmēram trīs latus. “Tāda indeksācija tad nemaz nav vajadzīga!” teica Z. Zujeva.

Labklājības ministrijas (LM) parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens atklāja – ministrijā nolemts, ka nākamgad pensijas indeksēs ar koeficientu 1,025, jo budžetā šim nolūkam atvēlēts mazāk līdzekļu nekā šogad, kad pensijas indeksēja ar koeficientu 1,04. Vēlāk arī izskanēja, ka pensijas summa, ko paredzēts indeksēt, tāpat kā šogad varētu būt 200 lati, lai gan pēdējā Senioru lietu padomē oktobra sākumā par konkrētu summu ne pensionāri, ne labklājības ministre nevienojās. Par to diskusija tika ieplānota nākamajā Senioru lietu padomes sēdē 13. novembrī.

Pēc sēdes vairāki pensionāri izteica aizdomas par to, ka LM, iespējams, tikai imitē sadarbību ar pensionāru organizācijām, izliekas, ka tai būtisks arī pašu senioru viedoklis, bet īstenībā viss jau nolemts iepriekš.

Savukārt Finanšu ministrijas (FM) padomnieks Reinis Strolis atļāvās aizrādīt – pensionāri ar 165 latu lielo neapliekamo minimumu jau tāpat ir privileģētāki par citiem iedzīvotāju slāņiem. Viņaprāt, visiem šajā valstī jābūt līdzvērtīgiem – ar apmēram vienādu neapliekamo minimumu. Klātesošie šo paziņojumu uztvēra ar smaidu – gados jaunais cilvēks neizprot pensionāru problēmas. FM padomnieks turpmākajā sēdes gaitā diplomātiski un bez žēlastības noraidīja pilnīgi visas senioru prasības.

Jelgavas pensionāru pārstāvis Jānis Felsbergs pilnu sirdi atzina: “Saprotam, ka ar šo valdību un Saeimu mēs neko nepanāksim, jo viņi dzīvo uz nabadzīgo slāņu rēķina.” To dzirdot, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča atgādināja – pensionāriem ir tiesības ik četrus gadus tādu valdību un Saeima neievēlēt. Bet, noslēdzot sēdi, viņa klātesošos mierināja – vēl ir laiks vienoties ar ministriju, pamatbudžetu otrajā lasījumā parlaments skatīs 7. novembrī. Līdz šim datumam var iesniegt arī priekšlikumus, bet pirmais lasījums notiek šodien.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Tā jau ir. pensionārus atceras ,kad tuvojas saemas vēlēšanas .tad solījumi paaugstināt pensijas ir visu partiju programmās.Vislielākie solītāji-zaļo un zemnieku savienība.

 2. Ja LM viena nespēj “pavilkt” pensionārus, lai palīdz veselības un satiksmes ministrijas. Kāpēc tikai policijas pensionāri var vilcienā braukt par velti? Vajag visiem kaut vai to pašu 25% atlaidi braucienam visu gadu un jebkurā diennakts laikā.

 3. Vai autore var nosaukt kādu valsti Eiropā, kur sociālie izdevumi sasniedz 33% no pamatbudžeta? To gan vajadzētu kritiskos rakstos salīdzināt un analizēt. Tādēļ jau mēs izmirstam, ka milzīga līdzekļa masa tiek tērēta ne ražošanas veicināšanai, necijas atjaunošanai. Te nav ko vainot veco paaudzi, bet tās vadoņiem un valdības kritiķiem ir jāāpzinas reālais stāvoklis un nepamatoti lielās prasības kultūrai un visāda veida neražojošai celtniecībai.

 4. Padomniekam kā neapšaubāmi labam fin. speciālistam, tomēr ir jāpadomā, kā komunicēt ar pensionāriem. Kauna nav zaļknābim mācīt pensionārus? Protams, ka pilnīgi katram pensionāram vajag vairāk kā jaunajai ģimenei, jo tādā vecumā neviens nevar būt vesels un zāles noteikti ir dārgākas par pamperiem. Šodien taisīju asins analīzi: 1,5+6,7=8,2Ls !

 5. Interesanti, kāpēc senioru lietas atstātas senioru pašu izņaudēšanai. Kāpēc ar tām nenodarbojas jauni apsviedīgi politiķi, kas ar to iegūtu simtus tūkstošu balsu.

 6. Maitas!!!!!!!Musu valdiba ir vistirakie maitas!Novelu viniem visiem vecumdienas beigt dzivi tapat ka tagadejie vecisi!Nekur pasaule ta neizturas pret veciem cilvekiem.Goda vards priecatos,ka vini lauztu kaklu viens pec otra,lai vismaz nav jaklausas nirgas par pensionariem!Interesanti,ja pensionari saktu demolet valdibas ekas -vinus sabaztu cietumos/

 7. Es biju šokā par pensionāru idejām. Pensijas visas jāindeksē līdz 250 Ls!!! Kāda jēga jaunietim strādāt bērnus laist pasaulē pa 200ls min. algu, ja pensionars neko nedarot saņem 250!!! Kur ir taisnība un morāle… Bezmaksas medicīna pensionariem vispār likās kā ideja no cilvēkiem, kas jau ir sasnieguši komunismu. Amerikā vai valsts ekonomika noiet pa burbuli, ka Obama grib lai ir visi apdrošināti… mums pensionāri bezmaksa medicīnu!!!!!

 8. Atkārtojos, ar redzējumu- 1997.g.,kad pirmo reiz biju Londonā.Gribēju redzēt ,kas uz ielām ubago .Jā bija dažādi deklasēti elementi ,bet, kur tad veci cilvēki,kā Latvijā.Man atbildēja ,ka Valsts nevar pieļaut tādu kaunu un nodrošina šo cilvēkus pieteikami ,lai mūža nogali varētu būt apmierināti ,par savā laikā ieguldīto darbu .

 9. Jo augstāk kāds stāv jo tīrākai jābūt tā dzīvei,neģēļi ir tie,kas kalpo mantai un mājai,aizmirsdami,ka vienīgais,kam var kalpot,ir cilvēks.Cik noželojamā eksistencē mūs grib novest tā tautas daļa kuru paši esam ievēlējuši,diemžēl!

 10. Tiešām ļoti sāpīgi, ka seniorus ignorējam. Viņi ir tiešām visneapskaužamākajā situācijā, praktiski pēc 60 gadiem, jau jāmirst. Ceru, ka drīz neienāks prātā domas par eitanāzijas ieviešanu, kā dažās labās ES valstīs.
  Jālūdz Debesu Tēvs, lai Viņš palīdz.

 11. Nu, jā… pensionāri jau esot strādājuši PSRS labā. Ko tad šiem vēl vajagot? Ir dzirdētas arī tādas domas no šodienas paaudzes.

 12. Un kaa tad ir ar maaminjaam un beerniem? Vai tiem arii atliek vieniigi Dievinjsh? Manupraat, kad uzplauks valsts, tad visiem ies labaak, bet tad arii visiem jaabuut rosiigiem un centiigiem!

 13. Pensionāriem nekā navajaga, jāmaksā “Prudentiām”, ierēdņiem u.t.t. Bet ES nav nekādas intereses par valstu sociālajiem jautājumiem… Pensionāriem atliek vienīgi Dieviņš… Jādzīvo , kā teica valsts prezidents, – “savā zvēru dārzā” (citāts no prezidenta satrauktās runas par uzturēšanās atļauju izsniegšanas jautājum). Tāda sajūta, ka tiešām zvēru dārzā…

  • onkul ej paguli!varbut tu neesi neko darijis visu padomju laiku?musu suri nopelnitos grasus tai laika iegulodija Latvijas celtnes ,skolas,sanatorijas,fabrikas,rupnicas,u..t..mums pasiem izmaksajot 17-20 %!ko veikli laudis prihvatizeja ar valdoso partiju palidzibu!tagad pasakot ka esam stradajusi padomju savienibas laba!

Mēģinot nodzēst liesmas automašīnā, ugunsgrēkā cietis vīrietisVakar, mēģinot nodzēst ugunsgrēku, kurā dega automašīna, cietis vīrietis, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inta Šaboha. Sestdien plkst.8.44 VUGD
Valsts apmaksāto studiju vietu sadale tradīciju varā (1)Darba tirgus prognozes valsts apmaksāto studiju vietu sadali ietekmē tikai daļēji
Draugiem Facebook Twitter Google+