×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2012
Drukāt

Senioru rota braši maršē… filmā

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

“Tagad mēs dabūsim patronas un pārņemsim armiju, tad ieņemsim pastu un telegrāfu, bet pēc tam Saeimu un valdību. Būs īsts apvērsums – seniori pārņems varu valstī, grozīs Satversmi, ātri tiks galā ar korumpantiem un dzīve Latvijā ies uz augšu,” topošās spēlfilmas “Džimlai Rūdi Rallallā!” iedvesmots, uzņemšanas laukumā saka aktieris Juris Strenga.

 

Viņš ir viens no 30 Latvijas teātru vecākās paaudzes aktieriem – spilgtām kino un teātra personībām, kas ik dienu tērpjas armijas formā un apgūst militāras iemaņas, filmējoties Nacionālo bruņoto spēku Ādažu bāzē. Top epizodes, kas saistītas ar senioru vada dzīvi un militāro apmācību armijā.

 

Tā varētu būt 
arī dzīvē

“Džimlai Rūdi Rallallā!” ir traģikomēdija – tā vēsta par cilvēku dzīvi vecumdienās, pensionāru psiholoģisko atstumtību un vienlaikus dzīvo interesi par notikumiem valstī un vēlmi būt sabiedrībai vajadzīgiem. Sižets īsumā ir šāds – kāda pansionāta iemītniekiem rodas ideja glābt Latviju no krīzes, atsakoties no pensijas un dodoties armijā. Kādā brīdī nonāk pat tiktāl, ka par pensionāru idejām interesējas starptautiski mediji, premjers un aizsardzības ministrs. Visi filmēšanas laukumā sastaptie vecākās paaudzes aktieri ir pārliecināti, ka šāds filmas sižets ir iespējams, un tic tā paustajai idejai, ka sirmgalvjiem nav jāsašļūk un līdz mūža galam cilvēks var atrast arvien jaunus veidus, kā dzīvot interesantu dzīvi, esot citiem noderīgs.

Aktrise Olga Dreģe teic, ka doma par atteikšanos no pensijām, lai stātos savu bērnu vietā armijas rindās un viņu vietā kristu karos Afganistānā vai Irākā, aktierus aizkustinājusi pat līdz asarām.

 

“Filmā ir gan savs humors, gan sava traģika un dziļa doma. Tā varētu tapt par labu šodienas Latvijas situācijas atspoguļotāju, kas ļaus no neierasta skatupunkta paraudzīties uz šā brīža realitāti un daudz ko saprast,” uzskata aktrise.

 

Jāņa Paukštello atveidotajam filmas varonim kopīgā lieta likusi kļūt nopietnākam, beigt blēdīties, izliekoties par nevarīgāku, nekā viņš ir patiesībā, un piecelties no ratiņkrēsla. Aktieris cer, ka kādam skatītājam topošā kinolente varbūt liks piecelties no dīvāna un atrast ideju, kuras vārdā darboties. Viņaprāt, tieši tāda bijusi scenārija autoru, režisoru un citu filmas veidotāju galvenā iecere.

 

Gatavi jebkuram pārbaudījumam

Lai arī filmēšanās ir fiziski grūta, piemēram, aktieriem pilnā ekipējumā jāskrien pa smiltīm, neviens teātra mākslas vecmeistars par to nesūdzas. Katrs no viņiem atradis veidu, kā arī cienījamā vecumā saglabāt enerģiju un izturību. Juris Strenga norūdījies lauku darbos savā saimniecībā Klapkalnciemā un teic, ka dienests armijā salīdzinājumā ar cīņu pret bebriem vai krūmu izciršanu tāds nieks vien esot. Gunāram Placēnam savukārt dalība filmā likusi sevī atkal atmodināt krietnā kareivja Šveika dēkaiņa garu, kas ļauj izturēt jebkuru pārbaudījumu tēvijas labā. Viņš senioru rotā ir vecākais un filmēšanās gaitā skrienot, lecot un krītot pat guvis traumas – aktiera grims slēpj gan nobrāztu degunu, gan zilumu zem acs. Starpgadījumi, kuros tās gūtas, gan nav salauzuši viņa cīnītāja garu, un par tiem aktieris tikai pasmejas. Skarbo armijas ikdienu ar mundrumu un smaidu iztur arī senioru rotas daiļā dzimuma pārstāves. Olga Dreģe stāsta, ka viņai palīdz gan jaunībā dažādās filmēšanās gūtais rūdījums, gan regulārā vingrošana un veselīgais uzturs šodien. Viņa apņēmusies vadīt senioru vingrošanas nodarbības, krāsot vaigus, matus un spēlēt teātri vēl daudzus gadus, lai ko tas prasītu.

 

Savu pārliecību viņa skaidro filozofiski: “Mūsu esība šeit, uz zemes, ir svētki. Tie ir vienreizīgi, tāpēc jānosvin kārtīgi un līdz galam, neskatoties ne uz kādiem piedzīvojumiem!”

 

Vairākums senioru rotas vīru dienējuši padomju armijā un visdažādākajās formās maršējuši arī uz skatuves vai uzņemšanas laukumos. G. Placēns joko, ka gandrīz nav armijas, kuras rindās viņš nebūtu karojis. Daudzi aktieri, kuri šeit varbūt pirmo reizi uzvilkuši Latvijas armijas formastērpu, atzīst, ka tas filmēšanai piešķir īpašu nozīmību. “Tēlojot vācu kareivjus, esmu pelnījis dienišķo maizi daudzus gadus, bet Latvijas bruņoto spēku formastērps man mugurā pirmoreiz. Tā ir īpaša sajūta. Jāsaka – šoreiz forma nosaka saturu,” atzīst J. Strenga.

 

Uzziņa

Spēlfilmu “Džimlai Rūdi Rallallā!” uzņem “Studija F.O.R.M.A.”. Jaunā latviešu kino projekta idejas un scenārija autors ir Māris Putniņš. Kopā ar Jāni Cimmermani viņš ir arī tās režisors.

Filmas uzņemšana sākusies maijā. Pie skatītājiem kinoteātros tā varētu nonākt jau šā gada nogalē.

Galvenās lomas filmā atveido Latvijas kino un teātra vecmeistari – Pēteris Liepiņš, Juris Strenga, Jakovs Rafalsons, Astrīda Kairiša, Olga Dreģe, Gunārs Placēns, Ģirts Jakovļevs, Velta Straume, Baiba Indriksone, Uldis Dumpis, Arno Upenieks, Rūdolfs Plēpis u. c. Tāpat tajā piedalās jaunākas paaudzes kolēģi.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+