Foto – AFP

Senkaku teritoriālajos ūdeņos iegājuši vairāki desmiti Taivānas kuģu 0

Japānas krasta apsardzes kuģi likuši lietā ūdens lielgabalus, lai no Austrumķīnas jūras apvidus, ko Japāna uzskata par saviem teritoriālajiem ūdeņiem, padzītu aptuveni 40 Taivānas zvejas un astoņus krasta apsardzes kuģus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Tokijas attiecības ar Taipeju, bet jo īpaši – ar Pekinu, jūtami pasliktinājušās, kopš Japānas valdība šomēnes no privātiem īpašniekiem iegādājusies Senkaku salas, uz kurām pretenzijas ir arī Ķīnai un Taivānai. Taivānai ar Japānu pamatā ir labas attiecības, tomēr abu valstu starpā pastāv domstarpības par zvejas tiesībām šajā apvidū. Japānas krasta apsardze likusi lietā ūdens lielgabalus, lai Taivānas kuģus piespiestu mainīt kursu, apliecināja Japānas kabineta vecākais sekretārs Osamu Fudzimura. Visi Taivānas zvejas un krasta apsardzes kuģi teritoriālos ūdeņus tad pametuši, apliecināja Japānas krasta apsardzes pārstāvis. Japānas sabiedriskās televīzijas NHK kadros redzams, kā Japānas krasta apsardzes kuģis raida ūdens šaltis uz kādu Taivānas zvejas kuģi, savukārt Taivānas patruļkuģis pret Japānas kuģi raida atbildes šaltis. “Mēs Taivānas pusei esam iesnieguši protestu,” sacīja Fudzimura. “Atbilstoši mūsu nostājai šis jautājums ir jāatrisina Japānas un Taivānas labo attiecību kontekstā. Mēs vēlētos šo jautājumu izskatīt mierīgi.”

Tostarp Ķīnas Zemkopības ministrija paziņojusi, ka strīdus izraisījušo salu rajonā patlaban zvejo teju 200 Ķīnas kuģu. Paziņojumā gan nav teikts, vai visi kuģi tur atrodas vienlaicīgi un cik tuvu salām tie ir piebraukuši. Pekina, kas Taivānu uzskata par atšķēlušos provinci, savos aprēķinos, iespējams, iekļāvusi arī taivāniešu kuģus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējo nedēļu laikā uzliesmojušas Japānas un Ķīnas domstarpības par Senkaku salu piederību, taču situāciju Austrumķīnas jūrā vēl vairāk sarežģījušas arī Taivānas pieteiktās pretenzijas uz daļu no šī arhipelāga. Ķīnieši arhipelāgu dēvē par Djaoju salām. Tās atrodas 400 kilometru attālumā no Japānai piederošās Okinavas salas galvaspilsētas Nahas un 200 kilometru attālumā no Taivānas. Atbilstoši Pekinas versijai šīs salas ķīnieši atklājuši vēl XIV gadsimtā, bet Japāna tās ieguvusi 1885. gadā noslēgtā “netaisnīgā” Šimonoseki līguma rezultātā. Savukārt Taipeja uzstāj uz savām senajām zvejas tiesībām arhipelāga ūdeņos. Pēc Otrā pasaules kara Japāna zaudēja visas teritorijas, ko tā bija ieguvusi kopš XIX gadsimta beigām, un Senkaku salas tad nokļuva ASV jurisdikcijā. 1972. gadā ASV atdeva salas Japānai, bet Ķīna šo lēmumu atteicās atzīt. Interese par salām pieaugusi pēc tam, kad šelfā tika uzietas lielas dabasgāzes rezerves.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.