Foto – Valdis Semjonovs un Valdis Ilzēns

Senlaicīgs un roku darbs – sienas pulkstenis 0

Jaunais gads sācis skaitīt dienas, stundas, minūtes…, arī mēs sekojam straujajam ikdienas ritmam. Lai arī allaž pie rokas ir mobilais tālrunis, kur redzēt precīzu laiku, mājās pa ieradumam gribas paskatīties sienas vai galda pulkstenī, kas kalpo arī kā dekors telpā.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Lielveikalos, interjera un interneta veikalos katrs var nolūkot savam mājoklim piemērotāko vai savām vēlmēm atbilstošāko. Ir sienas un galda pulksteņi ar laika prognožu staciju ar higrometru, ar Mēness kalendāru, radiosignāla kontrolēts pulkstenis ar bezvadu sensoru un pat modinātājs ar bezvadu temperatūras sensoru baseinam. Turīgāki ļaudis un stabilu oriģinālu vērtību cienītāji nereti greznus sienas vai galda pulksteņus nolūko mākslas salonos un antikvariātos. Tie, kam svarīgi pasaules ražotāju zīmoli, var atrast ekskluzīvus sienas un grīdas laikrāžus ar riekstkoka, ozola, mahagonijkoka korpusiem, kas atskaņo “Westminster”, “Whittington”, “St. Michael” melodijas, ar astroloģisko kalendāru, kas rāda Saules, Zemes un Mēness gaitu, tāpat Zemes atrašanos zodiaka zīmju noteiktās vietās.


CITI ŠOBRĪD LASA

Pulksteņu dizaineru fantāzija ir neierobežoti radoša – laikrāža mehānisms tiek pielāgots visdažādākajiem priekšmetiem un ierīcēm vai to atveidiem: automašīnas stūrei, kombinēts kopā ar fotorāmīti (tostarp digitālo), atslēgu skapīti, stilizētām figūrām. Var noskatīt oriģinālus darinājumus, piemēram, “Silverware” modelim ciparnīcas vietā ir virtuves piederumi – dakšiņas, naži, karotes. Daudzveidīgs pulksteņu un modinātāju klāsts allaž atrodams “Alan Deko” veikalos – no klasiski atturīgiem līdz jautri bērnišķīgiem un asprātīgiem. Pēdējā laikā cilvēki gan vairāk izvēlas vecināta dizaina pulksteņus, teic veikalu darbinieki, jo interjeros tagad cieņā senlaicīgas lietas. Retro laikrāži nopērkami arī pulksteņu darbnīcās, kur nereti atnes salabot vai arī pārdot bēniņos atrastu dzimtas pulk­steni. Izmaksās par šādu mantotu priekšmetu “reanimāciju” jārēķinās ne vien ar mehānisma labošanu, bet arī pulksteņu korpusa atjaunošanu, par ko galdnieks var paprasīt līdz pat 50 latiem, teic meistari.

Oriģinālus dabiska koka dekorus, tostarp sienas pulksteņus, gatavo “Dekoru fabrika”. Tās vadītājs Juris Ozols teic, ka uzņēmuma meistari cenšas izmantot latviskus ornamentus, lai tie cilvēkiem mājoklī allaž atgādinātu par mūsu saknēm (kāds no pulksteņu modeļiem saucas “Latvju Raksti”). Dabiskus kokgriezumus un gravējumus tagad novērtē – meistaru izstrādāta dizaina vai individuāla pasūtījuma sienas pulksteņus mēdz pasūtīt jubilejām, kāzām (arī ar monogrammām, vārdu vai novēlējumu), īpaši liels pieprasījums pēc meistaru darinājumiem bijis pirms Ziemassvētkiem un gadu mijas.

 

 

 

 

 

 

 

Daudzas firmas, respektējot cilvēku vēlmi pašiem iekļauties radošā mājlietu tapšanas procesā, piedāvā pašiem veidot laikrāža dizainu vai pieskaņot sava mājokļa interjeram. Dizaina drukas studija “Telpa”, piemēram, piedāvā izgatavot individuālu sienas pulksteni uz kanvas auduma, kur uzdrukātas pašu izvēlētas ģimenes, bērnu, draugu vai ceļojumu bildes, mākslas foto, kas kalpo kā sienas dekors. Ir firmas, kas ierosina pulksteņu ciparnīcas noformēt ar pasūtītāju izvēlētiem materiāliem, piemēram, gliemežvākiem, akmentiņiem vai marku, monētu, nozīmīšu un atslēgu kolekcijām.

Ja sienas pulksteni vēlas izgatavot pats, var meklēt mehānismu kādā pulksteņu remontdarbnīcā, taču meistari iesaka: vēl lētāk nopirkt sienas pulksteni “Jysk” veikalos, pašam to izjaukt un tad atbilstoši pielikt pašu izvēlētajam materiālam. Ir redzētas par sienas pulksteņiem pārtapušas vecas pannas, dekoratīvas koka ripas, pat vinila skaņuplates (ar lāzeru iespējams izgriezt visdažādākos siluetus, formas, piemēram, tējkannas, pilsētas siluetus u. tml.).

Izcili skaistas gaismas spēles un mājīgumu telpā rada vitrāžas, kas, veidotas un uzstādītas ar rūpīgiem aprēķiniem, reizē var būt arī saules pulkstenis. Pasaulē tāda pieredze ir bagāta, un arī Latvijā māksliniece Bārbala Gulbe sadarbībā ar saulespulkstenis.lv piedāvā izveidot oriģināla zīmējuma un krāsu salikuma pulksteņus. Pareizi veidots vitrāžas saules pulkstenis rādīs pareizu laiku katrā saulainā dienā visa gada garumā. To var ievietot jebkurā logā, kurā vismaz uz vairākām stundām dienā iespīd saule. Lai nodrošinātu siltumizolāciju un aizsargātu vitrāžu pret bojājumiem un putekļiem, to vislabāk iestrādāt stikla paketē, skaidro Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs Dr.sc.comp. Mārtiņš Gills (Ziemeļamerikas Saules pulksteņu biedrības loceklis). Stienīti, no kura ēna kritīs uz vitrāžas saules pulksteni, liek ārpusē, piemēram, pie ēkas fasādes. Līdzīgi kā ikviens saules pulkstenis, arī vitrāžas gadījumā tas tiek veidots konkrētai ģeogrāfiskajai vietai un loga orientācijai attiecībā pret debespusēm. Tiek ņemts vērā stikla iedziļinājums sienā un virkne citu specifisku nianšu, atgādina astronoms.

Reklāma
Reklāma

 

 

 

 

 

 

Uzziņa

* Saules pulksteņu darbība balstās uz to, ka saule met ēnu no priekšmetiem un tās ceļš pie debesīm atkārtojas noteiktās dienās ik gadu. Veidojot saules pulksteni, jāņem vērā katras konkrētās vietas ģeogrāfiskais platums.

* Smilšu pulksteņus izmanto, lai mērītu nelielus laika periodus, to darbības pamatprincips – noteikts daudzums smilšu caur šauru atveri izbirst noteiktā laika periodā.

* Līdzīgs mehānisms ir ūdens pulkstenim.

* Uguns pulksteņi radās Ķīnā, tie sastāvēja no degoša materiāla spirāles vai nūjiņas, kurā iekārtas metāla bumbiņas. Sadegot materiālam, bumbiņas krita porcelāna vāzē, radot zvana skaņu. Eiropā šāds princips bija svecēm, uz tām bija atzīmes, attālums, starp kurām bija laika noteikta vienība.

* Mehānisko pulksteņu darbība saistīta ar atsperi (vai atsvariem), zobratiem, regulatoru un palaidējmehānismu, kas nosaka kustības vienmērīgumu. Parasti par laika vienību pieņem sekundi, kas ir 1/86400 daļa no diennakts.

* Kvarca pulksteņi ir elektromehānisko pulksteņu veids, kuru darbības princips balstās uz pjezoelektrisko efektu, uz kvarca kristālu spēju deformēties ārēja elektriskā lauka ietekmē, kā arī polarizēties no mehāniskas iedarbības. Neliels kvarca kristāls spēj stabili ģenerēt svārstības.

* Elektroniskie pulksteņi uzskaita ģeneratora doto svārstību periodus, pateicoties elektroniskajai shēmai, un informāciju parāda ciparu veidā uz displeja.

* Elektroniskie vai kvarca pulksteņi savu gaitu var saskaņot ar radiostaciju vai mākslīgo Zemes pavadoņu precīza laika signāliem.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.