×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
25. augusts, 2014
Drukāt

Sēņotājus aicina ziņot par dzīslkāta bekas atrašanu (10)

Foto - Edgars MūkinsFoto - Edgars Mūkins

Dzīslkāta beka, kas Latvijā konstatēta tikai pērn un pie mums atceļojusi no Amerikas, ir ēdama, uzreiz cepama sēne.

Latvijas Dabas muzejs (LDM) aicina iedzīvotājus ziņot, ja sēņojot ir uzieta Latvijai jauna sēņu suga – dzīslkāta beka, liecina muzeja informācija.

Šī beka Latvijā pirmo reizi konstatēta pagājušā gada rudenī. To uz Dabas muzeja sēņu izstādi no dažādām jūras piekrastes vietām atnesa vairāki apmeklētāji.

Tā ir Ziemeļamerikas suga, kas vien pagājušā gadsimta beigās pamanīta arī Eiropā – konkrēti, Lietuvā, Kuršu kāpā, kur tā jau paspējusi pamatīgi izplatīties. Latvijā tā pagaidām atrasta tikai piejūras kāpu zonā, ne tālāk kā vienu kilometru no krasta. Patlaban nav ziņu par atradumiem citās Eiropas valstīs.

Šogad pirmās ziņas par šo sēni saņemtas 21. augustā – vairākas bekas atrastas Vecāķos netālu no jūras un savāktas apēšanai. Muzejs aicina arī citus sēņotājus informēt par dzīslkāta bekas atrašanu. Šīs ziņas ir svarīgas, jo mikologu biedrība vēlas noskaidrot sēnes izplatību Latvijā.

Dzīslkāta beka ir liela stobriņsēne – tās diametrs ir no četriem līdz 20 centimetriem. Sēnes cepurītes virsmiziņa ir sarkanīgi brūnā krāsā un lēveraini stiepjas pāri malai. Beka ir ar garu samērā tievu kātu, kuru klāj izteikts dzīslojums. Sēne aug zem priedēm, ir ēdama un uzreiz cepama.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Tikko tādas mērce saliku! 🙂

 2. Ir arī šīs sēnes latvijas iekšienē! Ja braukšu vel sēņot, tad safotografēšu

 3. Viss kas no Amērikas…..ir tas ”labākais”!!!

 4. Jūrmalā šādas sēnes atrodamas ļoti daudz.

  • Pilnīgi iespējams, ka daudz. Tikai, lūdzu, pierādījumus uz galda! T.i. vai nu puslīdz sakarīgus foto uz Mikologu biedrību (mikologu.biedriba&inbox.lv) un/vai portālu senes.lv (latvijas.senes@inbox.lv), vai arī pašu beku uz Dabas muzeju!

  • P.S. Atvainojos par drukas kļūdu e-adresē. Protams, ne &, bet @.

 5. Tai jaunajai bekai vajag nomainīt vārdu “Diegu beka”

 6. tadas jau mums padomju laikos liepajas puse amerikaņu diversanti bija sasejuši, un kolorado vaboles ar seja , bera leja no lidmasinam.. teica kaimiņiene komuniste..

 7. muusu pusee mes atradaam cemuraino cemurieni, vidzemee.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +14.7
Alūksne +16.6
Daugavpils +15.4
Saldus +15
Liepāja +11.7
Jelgava +16
Ventspils +12.4
Limbaži +14
Madona +15
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+