Foto – AFP/LETA

Sensacionālā Ostapenko otrajā setā revanšējas rumānietei Halepai 0

Visas pasaules uzmanību ieguvusī Latvijas tenisa sensācija Aļona Ostapenko Francijas atklātā čempionāta dāmu vienspēļu fināla otrajā setā ar rezultātu 6-4 revanšējās Rumānijas labākajai tenisistei Simonai Halepai.

VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87

Pirms tam pirmajā setā Ostapenko zaudēja ar 4-6. Turnīra čempione tiks noskaidrota trešajā setā.

Spēles pirmajā geimā Ostapenko dominēja pie Halepas serves, bet spēle ātri izlīdzinājās un kopumā Latvijas tenisistes ļoti agresīvā spēles stila dēļ ritēja kā pa viļņiem. Halepa pārņēma vadību ar 2-1, bet pēc tam atkal Ostapenko bija priekšā ar 3-2, kam sekoja “sausā” zaudēts savas serves geims un 3-3.

Līdzīgā septītajā geimā Halepai tomēr izdevās noturēt savu servi, bet ceturtajā geimā Ostapenko uzvarēja pēc ļoti skaistas un ilgas izspēles. Kaut nākamajā geimā Halepa gandrīz tikai aizstāvējās, viņai izdevās noturēt servi, bet turpinājumā rumāniete vēlreiz salauzas Ostapenko servi un triumfēja pirmajā setā ar 6-4.

Pirmajā setā Ostapenko pieļāva 23 nepiespiestās kļūdas, kamēr Halepa tikai divas, tomēr viņa bija daudz labāki rādītāji citos datos un tīri uzvarētajās izspēlēs viņa bija priekšā ar 14 pret 1.

Otrais sets sākās gandrīz identiski pirmajam, jo Ostapenko pie pretinieces serves izvirzījās vadībā ar 40:0, tomēr turpinājumā Halepa sāka labi spēlēt, uzvarot nākamajās sešās izspēlēs. Otrais geims izvērtās ļoti ilgs, tomēr Ostapenko uzvedībā sāka parādīties noguruma pazīmes un viņa nokļuva iedzinējos ar 0-2. Nākamajā geimā Ostapenko vairākkārt iesita bumbiņu tīklā un, kaut gandrīz ieķērās, tas neizdevās, rezultātam kļūstot 0-3.

Ceturtajā geimā rezultāts vēl bija 0:30, tomēr šajā brīdī jau Halepa sāka izskatīties nogurušāka. Šajā geimā Halepai bija arī trīs breikbumbas, tomēr Ostapenko tās atspēlēja un vēl pēc pāris minūtēm rezultāts jau bija neizšķirts 3-3.

Septītajā geimā Ostapenko vēlreiz lauza pretinieces servi un jau pārņēma vadību ar 4-3, pēc geima arī emocionāli ceļot rokas gaisā un uzkurinot skatītājus. Mačā lielākajā daļā geimu uzvarēja uzņēmējas un astotajā geimā Halepa pie pretinieces serves panāca 4-4, tomēr uzreiz nākamajā geimā Ostapenko bija labāka “sausā” un atkal aizskrēja priekšā ar 5-4, bet pēc tam noturēja savu servi, triumfējot setā ar 6-4.

Cīņu, kas risinās Filipa Šatrjē vārdā nosauktajā centrālajā kortā, tiešraidē pārraida Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanāls. Tāpat tiešraidei līdzjutēji var sekot līdzi arī uz lielā ekrāna pie Brīvības pieminekļa, kā arī Rīgas lielākajos tirdzniecības centros “Mols”, “Alfa”, “Domina”, “Spice”.

Ostapenko, kura pirms šī turnīra pasaules rangā bija 47.vietā, bet tagad ir garantējusi sev, vismaz, rekordaugsto 18.pozīciju, jau sasniedzot “Grand Slam” turnīra finālu ir pārrakstījusi Latvijas sporta vēsturi, jo līdz šim nevienam tenisistam šāda līmeņa turnīrā līdz izšķirošajai cīņai nebija izdevies tikt. Pirms trim gadiem “French Open” pusfinālā spēlēja Ernests Gulbis, taču tagad Ostepanko viņa sasniegumu ir pārspējusi.

Sasniedzot finālu, Ostapenko tikusi pie 1300 WTA ranga punktiem, kas ir vairāk nekā viņa spēja iepriekšējo 12 mēnešu laikā kopā. Savukārt triumfējot turnīrā viņa tiks pie 2000 punktiem, kas ļaus rangā pakāpties uz 12.pozīciju. Tiesa, vēl lielāka likme šajā gadījumā ir Halepai, kura uzvaras gadījumā kļūs par WTA pasaules ranga līderi, no troņa nobīdot vācieti Angeliku Kerberi.
Abas tenisistes, tiekot līdz finālam, jau garantējušas vairāk nekā miljonu eiro no kopējā balvu fonda, savukārt titula cīņas uzvarētāja šo summu dubultos. Ostapenko šajā turnīrā jau ir nopelnījusi gandrīz tikpat, cik viņa iespēja visā savā līdzšinējā karjerā kopā.

Ostapenko ir pirmā neizliktā tenisiste, kas sasniegusi šī turnīra finālu kopš 1983.gadā, kad to paveica Mima Jaušoveca. Zīmīgi, ka viņa karjerā vēl nav spējusi tikt pie WTA tituliem. Iepriekšējo reizi kāds tenisists pirmo titulu uzreiz “Grand Slam” turnīrā ieguva 1997.gadā, kad to paveica brazīlietis Gustavu Kuertens – zīmīgi, ka tas notika tieši 8.jūnijā jeb dienā, kad Ostapenko piedzima.
Kāda turnīra finālā WTA vienspēļu finālā Ostapenko spēlē ceturto reizi karjerā, bet pirmajās trijās reizēs viņa zaudēja. Pirmais fināls viņai 2015.gadā bija Kvebekā, pērn tenisiste spēlēja prestižā Dohas turnīra titula mačā, bet šogad aprīlī Čārlstonā. Turnīros Kvebekā un Čārlstonā Ostapenko titula mačos nospēlēja ļoti neveiksmīgi, nespējot konkurentēm izrādīt nopietnu pretestību, turklāt aprīlī viņa zaudēja vienaudzei Darjai Kasatkinai, kura līdz ar to tika pie pirmā titula karjerā.

Ostapenko ir rangā viszemāk esošā tenisiste, kura spējusi sasniegt Parīzes sacensību finālu, bet, skaitot visus “Grand Slam” turnīrus, viņa sarakstā ir desmitajā vietā, jo, piemēram, Īvonna Golgagonga, Kima Kleistersa un Žustīne Enāna to paveikušas, neesot rangā. Viņa ir jaunākā tenisiste “Grand Slam” dāmu finālā kopš 2009.gada ASV atklātā čempionāta titula mačā cīnījās dāniete Karolīna Vozņacki. Kopš 2000.gada “Grand Slam” finālā bijušas sešas tenisistes jaunākas par viņu.

Ostapenko ar Halepu iepriekš nekad nebija tikušās, bet rumāniete pēdējā pusotra mēneša laikā divreiz pārspējusi otru Latvijas vadošo tenisisti Anastasiju Sevastovu. Rumāniete finālā ir jau trešajā turnīrā pēc kārtas, pēdējos 17 mačos gūstot 16 uzvaras, tāpēc tenisa eksperti viņu jau pirms turnīra minēja kā vienu no galvenajām favorītēm. Tiesa, Halepa bija tuvu tam, lai turnīrs viņai beigtos jau ceturtdaļfinālā, jo mačā pret ukrainieti Jeļinu Svitoļinu viņa atradās iedzinējos ar 3-6, 1-5, tomēr spēja saņemties un uzvarēt.

Ceļā uz Francijas atklātā čempionāta finālu Ostapenko pirmās kārtas sīvā cīņā ar 4-6, 6-3, 6-2 uzvarēja ranga 128.raketi Luisu Čiriko no ASV. Cīņa ilga vairāk nekā divas stundas un noslēgumā Latvijas tenisiste guva pirmo uzvaru karjerā šajā turnīrā.

Savukārt otrajā kārtā Ostapenko pārliecinoši ar 6-3, 6-2 pieveica pagājušā gada Riodežaneiro olimpisko spēļu čempioni Moniku Puigu no Puertoriko, otro reizi karjerā sasniedzot “Grand Slam” turnīra trešo kārtu, kurā ar 6-1, 6-4 pārspēja Ukrainas pārstāvi Ļesju Curenko, kura ir planētas 42.rakete. Astotdaļfinālā Latvijas tenisiste ar 2-6, 6-2, 6-4 pieveica 2010.gada turnīra finālisti un ranga 22.raketi Samantu Stosuru no Austrālijas.

Tikmēr ceturtdaļfinālā Ostapenko ar 4-6, 6-2, 6-2 uzvarēja bijušo pasaules ranga līderi Karolīnu Vozņacki no Dānijas, kura ir pasaules ranga 12.vietas īpašniece, bet pusfinālā, spēlējot savā 20.dzimšanas dienā, viņa sīvā spēlē ar 7-6 (7:4), 3-6, 6-3 apspēlēja ranga 31.numuru Tīmea Bačinski no Šveices, kura todien atzīmēja savu 28.jubileju.

Halepa ceļu uz finālu sāka ar 6-2, 6-3 uzvarot Janu Čepelovu no Slovākijas (WTA 89.), otrajā kārtā ar 6-4, 6-3 pieveicot vācieti Tatjanu Mariju (WTA 102.), kam sekoja uzvaras pret krievieti Darju Kasatkinu (WTA 28.) ar 6-0, 7-5 un spānieti Karlu Svaresu navarro (WTA 23.) ar 6-1, 6-1. Ceturtdaļfinālā viņa izglābās pret šosezon labi spēlējošo ranga sesto numuru Svitoļinu, svinot panākumu ar 3-6, 7-6 (8:6), 6-0, bet pusfinālā viņa sīvā cīņā ar 6-4, 3-6, 6-3 uzveica ranga trešo raketi Karolīnu Plīškovu no Čehijas, kura uzvaras gadījumā būtu kļuvusi par planētas pirmo raketi.

Halepa “Grand Slam” turnīra finālā spēlē otro reizi, pirmajā piegājienā 2014.gadā pie titula netiekot, jo nācās atzīt slavenās krievietes Marijas Šarapovas pārākumu. Šobrīd 25 gadus vecā tenisiste, kuras tēvs savulaik bija futbolists, spēlējot Rumānijas čempionāta zemākajās līgās, pirmo sabiedrības uzmanību iemantoja nevis ar saviem panākumiem kortos, bet ar plastisko operāciju. Halepai bija liela izmēra krūtis, taču vēloties uzlabot savu sniegumu laukumā viņa izšķīrās par to samazināšanu, kas uzlaboja spēlētājas ātrumu un reakciju.

Tieši pēc plastiskās operācijas Halepas rezultāti strauji progresēja un līdz šim viņa ir izcīnījusi 15 WTA raudzes turnīru uzvarētājas titulus, 2014.gada augustā sasniedzot otro vietu pasaules rangā.
Šosezon rumāniete ir bijusi viena no labākajām spēlētājām uz māla seguma laukumiem, jo viņa uzvarēja Madrides “Premier” turnīrā, bet Romas “Premier” turnīra finālā zaudēja Svitoļinai. uz māla Halepa šosezon 20 mačos ir izcīnījusi 18 uzvaras.

Līdz tam viņa nevienā turnīrā nebija tikusi tālāk par ceturtdaļfinālu, bet prestižajā Maiami “Premier” turnīrā uz brīdi palika arī bez sava slavenā trenera Darena Kehila. Austrālietis Kehils, kurš savulaik ATP pasaules rangā spēja sasniegt 22.pozīciju, redzot, ka viņa audzēkne Maiami turnīra ceturtdaļfinālā pret Džoannu Kontu no Lielbritānijas ir zaudējusi koncentrēšano un nevēlas īsti cīnīties, pēc Halepas zaudēta mača paziņoja, ka nevēlas ar rumānieti vairs strādāt.

Tiesa pēc tam Kehils, kurš ir trenējis arī Endiju Mareju, Anu Ivanoviču, Fernando Verdasko, Danielu Hantuhovu un Soranu Kirstea, aprīlī pēc Halepas starta Štutgartes “Premier” turnīrā savas domas mainīja.

Halepa jau trīs gadus noslēgusi pasaules ranga labāko pieciniekā un stabili turas starp labākajām tenisistēm. Pērn rumāniete ieguva trīs titulus, bez Bukarestes WTA “International” sērijas sacensībām, kurā viņa ar 6-0, 6-0 sagrāva Sevastovu, triumfējot arī prestižākajos “Premier” kategorijas turnīros Madridē un Monreālā, bet šosezon viņa Madrides turnīra titulu aizstāvēja.
Arī Ostapenko šosezon uz māla seguma spēlē ļoti sekmīgi, jo, skaitot arī kvalifikācijas mačus, viņa uz šī seguma tikusi pie 20 uzvarām 24 cīņās. Viņa šosezon uz māla sasniedza Čārlstonas WTA “Premier” turnīra finālu, kā arī iekļuva pusfinālā Prāgas WTA “International” sērijas turnīrā.

Francijas atklātais čempionāts līdz šim bija vienīgais “Grand Slam” turnīrs, kurā Ostapenko bija bez uzvarām. Pamatsacensībās Parīzē viņa debitēja pērn, turklāt uzreiz bija starp izliktajām tenisistēm, bet vēl gadu iepriekš Ostapenko zaudēja kvalifikācijas pirmajā mačā.

Pirms šī gada Austrālijas atklātā čempionāta Ostapenko bija piecu zaudējumu sērija “Grand Slam” mačos, tomēr Melburnā viņa pamanījās pirmoreiz šāda līmeņa sacensībās tikt līdz trešajai kārtai, kur bija ļoti tuvu panākumam pret čehu zvaigzni Karolīnu Plīškovu.

Jau vēstīts, ka Ostapenko Francijas atklātajā čempionātā startēja arī dāmu un jauktajās dubultspēlēs, kur gan cieta neveiksmes pirmajās spēlēs.

Tikmēr Anastasija Sevastova, kura pēc Ostapenko veiksmīgā snieguma pirmdien zaudēs Latvijas dāmu tenisa pirmās raketes godu, Parīzē sasniedza vienspēļu trešo kārtu, kurā zaudēja horvātietei Petrai Martičai, bet dubultspēlēs izstājās pēc pirmās cīņas. Savukārt vīru vienspēļu turnīrā, Ernests Gulbis pirmajā kārtā zaudēja planētas astotajai raketei Marinam Čiličam. Gulbis ATP rangā ir vien 230.pozīcijā, kas viņam ir zemākā kopš profesionālās karjeras paša sākuma, bet nākamnedēļ viņš pasaules rangā atkritīs uz piekto simtu, arī zaudējot valsts pirmās raketes godu, jo būs zemāk par Miķeli Lībieti.

Tāpat Francijas atklātajā čempionātā meiteņu turnīrā startēja 16 gadus vecā Daniela Vismane. Viņa pirmdien cieta neveiksmi otrās kārtas mačā.