×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
21. janvāris, 2016
Drukāt

Sensacionāls atklājums: Saules sistēmā atrod vēl vienu planētu (1)

Ekrānšāviņš no planētas orbītas vizualizācijas youtube.com.Ekrānšāviņš no planētas orbītas vizualizācijas youtube.com.

Kalifornijas Tehnoloģiju institūta astronomi Maikls Brauns un Konstantīns Batigins paziņojuši, ka Saules sistēmā ir arī devītā planēta, kuras izmērs aptuveni līdzīgs Neptūna izmēram.

Kaut gan astronomi savu jaunatrasto objektu nav novērojuši vizuāli, matemātiska analīze viņus pārliecinājusi, ka t.s. Koipera joslā – milzīgā telpā aiz Plutona orbītas, kurā atrodas miljardi dažādu debesu ķermeņu – meklējama arī “planēta X”.

Pētnieki norāda, ka jau sākotnēji viņiem bijusi ideja par Saules sistēmas “pazudušo” planētu, kuru sadursme – iespējams, ar Jupiteru, – jau pirms pāris miljardiem gadu izsviedusi ārpus sistēmas.

Batigins paziņojumā “The Astronomical Journal” raksta, ka sākotnēji pret ideju par vēl vienu planētu izturējies skeptiski, taču, pētot tās potenciālo orbītu un modelējot, kā šādas planētas eksistence ietekmētu Saules sistēmas ārējos debesu ķermeņus, astronomi secinājuši, ka bez šādas pagaidām “neredzamas” planētas eksistences sistēma nebūtu pilnīga.

Pēc abu pētnieku aprēķiniem, “planēta X” ir aptuveni Neptūna izmērā, tās masa – desmit reizes lielāka nekā Zemei, atmosfēra sastāv no ūdeņraža un hēlija, un tā apriņķo apkārt Saulei 10 000 līdz 20 000 gadu laikā. Abi ir arī pārliecināti, ka tuvāko piecu gadu laikā izdosies planētu novērot arī vizuāli.

Starp citu, ja “planētas X” eksistence apstiprināsies, tā būs jau otrā reize Brauna karjerā, kad viņš būs “mainījis” Saules sistēmas sastāvu. 2005. gadā, tieši pateicoties Brauna aprēķiniem, Plutons no devītās sistēmas planētas tika “pazemināts” līdz pundurplanētai…

Bet, ja “neredzama” jauna planēta jums nešķiet pārmēru aizraujošs atklājums, turiet acis vaļā 31. janvāra naktī: gaidāma spoža planētu parāde, kurā nostāsies Merkūrijs, Venēra, Saturns, Marss, Jupiters un Mēness.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ļoti maldinošs virsraksts.
    Nekas vēl nav atklāts. Ir tikai paziņots, ka 6 Kuipera joslas oblektu savdabīgās trajektorijas var labi izskaidrot, ja pieņem, ka eksistē vēl viena apmēram Neptūna izmēra, bet ļoti tāla planēta. Dati nav pietiekami, lai saprastu, kurā virzienā tā vispār būtu meklējama.
    Tas arī viss.

Draugiem Facebook Twitter Google+