Pasaulē
Vēsture

Sensacionāls atklājums Vācijā: iespējams, senākā valsts bibliotēka0

Foto: Ķelnes Romiešu-ģemāņu muzejs

Arheologi pārliecināti, ka atraduši Vācijas senākās bibliotēkas pamatus, ziņo “Deutsche Welle“.

Tā ir pirmā ēka, kurai pierādāma bibliotēkas funkcija, un tā tapusi Senās Romas laikā – aptuveni pirms 1800 gadu.

Masīvos pamatus atklāja aptuveni pirms gada, gatavojot būvlaukumu jaunajam protestantu baznīcas draudzes centram. Uzreiz bija skaidrs, ka ēkas struktūru veidojuši romieši, taču sākumā tās tika uzskatītas par vienkāršu pulcēšanās vietu. Taču ekspertus pārsteidza savdabīgās nišas ēkas sienās, pauda Ķelnes vēsturiskā mantojuma administrācijas pārstāvis Markuss Trīrs.

Pēc tam, kad ēka tika salīdzināta ar citām līdzīgām senajām celtnēm, ieskaitot senajā Efesā (tag. Turcija) izvietoto plašo bibliotēku, noskaidrojās, ka arī Ķelnē atrasti senas Romas bibliotēkas pamati.

Ēka ir liela, 20×9 metri ar vēlāku piebūvi. Ticams, ka tā bijusi veidota divos stāvos. Pētniekiem noteikti bija izvēle starp vairākiem tūkstošiem rakstu ruļļu, sacījis Trīrs.

Saistītie raksti

Bibliotēkas struktūra tiks iekļauta jaunajā baznīcas ēkā, daļu no tās sienas padarot pieejamu apmeklētājiem. Pārējās izrakumu daļas tiks iekonservētas, lai tās varētu pētīt arheologi.

Pašreizējās Ķelnes teritorijā Romas armijas ģenerālis 38. gadā pmē. Nodibināja pilsētu, ko nosauca par Ara Ubiorum – tā kļuva par plaukstošu apmetni un dažus gadu desmitus vēlāk imperators Klaudijs tai piešķīra kolonijas statusu. Klaudijs arī mainīja tai nosaukumu – nu koloniju dēvēja viņa šeit dzimušās sievas vārdā, Claudia Ara Agrippinensium.

LA.lv