×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
16. septembris, 2013
Drukāt

Sēņu slimība (1)

Rozēm uz lapām parādījās brūni pleķi, pēc tam tās nodzeltēja un nobira. Kāti tagad pliki, bet rozes vēl zied un dzen arī jaunos dzinumus. Kā tagad rīkoties? Ko darīt, lai līdzīga liksta tās nepiemeklētu turpmāk?
 Anna Murjāņos

 

Tā ir rožu lapu tumšplankumainība – viena no bīstamākajām sēņu slimībām, ar ko grūti cīnīties. Pret to neizturīgas ir visas vecās šķirnes, neslimo vienīgi selekcionāres Dzidras Riekstas izveidotās Rosa rugosa grupas šķirnes. Jaunās rožu šķirnes pret lapu tumšplankumainību parasti dārzā kļūst ieņēmīgas jau pēc 1 – 2 gadiem, jo sēne sagrauj to imunitāti.

Slimība izplatās katru gadu, pārziemo nobirušajās lapās, augsnē. Rožu audzētājs Valdis Ozols spriež, to var ierobežot tikai ar regulāru ķīmisko apstrādi un inficēto lapu savākšanu.

Latvijā pret rožu lapu tumšplankumainību reģistrēts tikai viens fungicīds – čempions 50. Ārzemēs atļauts izmantot daudz vairāk iedarbīgu, ārstējošu preparātu, bet pie mums tie nav nopērkami.

Pašlaik vajadzētu salasīt un sadedzināt visas priekšlaikus nobirušās rožu lapas (nelieciet tās kompostā!). Rudenī pirms ziemošanas krūmi būtu jānomiglo ar 0,1 % čempiona šķīdumu. Pavasarī tūlīt pēc atsegšanas, apgriešanas un papildmēslošanas – atkal apstrāde ar šo vara preparātu. Tad profilaksei, līdzko parādās ziedi, un pēc ziedēšanas – vēlreiz. Tikai šādi ar ķīmisku sēnes apkarojošu preparātu iespējams ierobežot slimības izplatību. Ja uz lapām jau ir parādījušies plankumi, apstrāde ir nokavēta – bojātās lapas nobirst un krūmi paliek kaili.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pagājušajā gadā nopirku slimu Rosa rugosa “Lidija Freimane” Rīgā Zaļenieku t.v aiz Skay, diemžēl arī šīs rozes slimo.

Draugiem Facebook Twitter Google+