Latvijā
Politika

Septembra beigās simboliski beigsies termiņš bēgļu kvotai 16

Rīgas Lutera draudzes rīkotais koncerts un svētku mielasts patvēruma meklētājiem no izmitināšanas centra “Mucenieki” 2015.gadā. Foto – LETA

Septembra nogalē beigsies Eiropas Savienības (ES) valstīm noteiktais termiņš patvēruma meklētāju kvotas izpildei, secināms no Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra Dimitrija Trofimova paustā intervijā Latvijas Radio.

Latvija 2015.gadā apņēmās divu gadu laikā pārvietot 531 patvēruma meklētāju. Līdz jūlija vidum uzņemtas 346 personas.

Trofimovs norādīja, ka 26.septembris ir termiņš programmas izpildei. Viņš apliecināja, ka tas būs viens no primārajiem darba kārtības jautājumiem ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomē Briselē. “Būtu drosmīgi teikt, ka nevienai valstij, bet pamatā ir tendence, ka šī kvota netiek īstenota,” teica Trofimovs, piebilstot, ka Latvija izpildes rezultātu ziņā ir vienāda ar Lietuvu un Igauniju.

IeM valsts sekretārs skaidroja, ka no Grieķijas Latvija apņēmās pārvietot 295 cilvēkus, no kuriem neuzņemts palicis tikai viens. No Turcijas ir jāuzņem 50 cilvēki, bet uzņemti ir 25. Savukārt no Itālijas ir pārvietoti tikai 27 no 186 cilvēkiem.

Šo atšķirību viņš izskaidroja ar uzņemamo personu profilu neatbilstību Latvijas noteiktajam. Proti, Grieķijā pamatā bijušas ģimenes no Sīrijas – ar valodas un darba prasmēm. Savukārt Itālijā pārvietojamie patvēruma meklētāji pamatā esot vientuļnieki, Nigērijas pilsoņi bez dokumentiem. Trofimovs gan atzīmēja, ka juridiska pamata atteikt šo cilvēku uzņemšanu Latvijai nav.

LETA gan vēstīja, ka Eiropas Komisijas jūnijā publiskotajā progresa ziņojumā par pasākumiem, kas veikti saskaņā ar Eiropas programmu migrācijas jomā, norādīts, ka dalībvalstu juridiskais pienākums pārcelt migrantus pēc septembra nebeigsies. Eiropadomes lēmumi par pārcelšanu attiecas uz visām personām, kas Grieķijā vai Itālijā ierodas līdz 2017.gada 26.septembrim, un visas pieteikumus iesniegušās atbilstīgās personas pēc tam ir jāpārceļ pieņemamā termiņā, teikts ziņojumā.

LA.lv