×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. augusts, 2014
Drukāt

Septembrī Rēzeknē, Nautrēnos un Rīgā – jau 10. baroka festivāls (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

"Kesselberg Ensemble"

No 9. līdz 14. septembrim Rēzeknē, Nautrēnos un Rīgā notiks 10. festivāls Baroka mūzikas dienas Rēzeknē “Ein Zuhause für Müthel / Māja Mītelim”, kura laikā notiks gan kamermūzikas koncerti, gan operas pirmizrāde, gan lekcijas un tikšanās, portālam LA.lv pastāstīja koncertzāles “Gors” komunikāciju speciāliste Edīte Husare.

Baroka mūzikas dienas (BMD) atklās ar kamermūzikas koncertiem “Ciemos pie Mīteļa” 9. septembrī Nautrēnu Romas katoļu baznīcā. Šogad festivāls veltīts noslēpumainajam komponistam Johanam Gotfrīdam Mītelim, stāsta Husare.

Johans Gotrīds Mītelis (1728 Melne, Vācijā – 1788 Rīga) ir ievērojamākais baroka laika komponists Rīgā. Liecību par Mīteli nav saglabājies daudz: nav zināma māja, kur viņš Rīgā dzīvoja, Mīteļa ērģeles gāja bojā Otrā pasaules kara laikā, kapa vieta ir zudusi. Taču viņa muzikālais mantojums ir īpašs – skaitā nedaudzie skaņdarbi pārsteidz ar oriģinalitāti, labu gaumi un smalkumu.

Tāpat kā nav zināma un laikmetu gaitā ir izzudusi J. G. Mīteļa kapavieta, arī viņa daiļrade vēl nav atradusi un ieņēmusi stabilu vietu Latvijas mūzikas ainavā. Šī gada festivāla programma grib radīt Mītelim šo vietu Latvijā, šo “Māju Mītelim”.

Koncerta programmā “Ciemos pie Mīteļa” ietverta to komponista mūzika, kas veidoja Mīteļa izsmalcināto skaņu pasauli: viņa paša flautas sonāte, Mīteļa pēdējā skolotāja Johana Sebastiāna Baha triosonāte, kā arī komponista paaudzes skaņražu opusi: rīdzinieka domubiedra Karla Filipa Emanuēla Baha un Georga Tēlemaņa opusi.

Kamermūzikas koncertos “Ciemos pie Mīteļa” piedalīsies “Kesselberg Ensemble” (Šveice), kurā muzicē arī latviete Ilze Grudule – violoncello piccolo. Visi “Kesselberg Ensemble” mūziķi guvuši nozīmīgus panākumus gan solo, gan kamermuzicēšanas jomā, koncertējot un veicot ierakstus. Tieši ar šo programmu mūziķi jau uzstājušies starptautiskos festivālos Bāzelē, Monako un Prāgā.

Savukārt 13. septembrī Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē un 14. septembrī Mūzikas namā “Daile” Rīgā gaidāma pirmizrāde operai pasticcio “Māja Mītelim” režisores Māras Zaļaiskalns vadībā. Opera pasticcio ir stāsts par izcilā komponista dzīvi 18. gadsimta Rīgā un viņa vietu, viņa “mājām” cilvēku apziņā šodien. Rēzeknes režisores Māras Zaļaiskalns dziļdomīgais skatījums uz skaņraža personību atklāj viņa dzīves lielāko drāmu: vai un kā rakstīt mūziku, ja tavs skolotājs ir bijis ģeniālais Bahs un ja tavu mūziku publika ne uzreiz sagaida ar ovācijām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. “Vēro manas ziedlapas un atgūsti spējas.” AKANTA
  Viņa zīmes atslēgas vārds ir jūtīgums. Viņam piemīt intuitīva uztvere un iejūtība lietās, kas skar jūtas un vidi. Viņš sakāpināti reaģē uz citu jūtām. Pat ja viņi par tām nerunā, viņš vienalga zina, par ko domā apkārtējie. Artūram ir silta un līdzjūtīga sirds, piemīt dabiskās visdziednieciskās dotības.Artūrā ir mūžīgā dzīvības vislielākā energija! Artūra zīmes pārstāvjus spēcīgi ietekmē ārējie spēki, jo īpaši Mēness fāzes. Droša mājas dzīve ģimenes un draugu loks, apkārtējie bieži palīdz līdzsvarot viņa izjūtas un ļauj pakļauties pozitīvai ietekmei. Apveltīts ar iespējamajām dabas dotībām, talantiem! Visvislaimīgākais visvissmaidīgākais visvisveiksmīgākais!
  No 13. līdz 23. jūlijam dzimušie ir ūdens stihijas Vēži, un viņu zieds ziedu horoskopā ir Vijolīte.
  Prot pievērst sev citu cilvēku uzmanību. Parasti zīmējas, atpūšas ēnā, bet vienmēr gatavs iziet saulītē un paņemt to, kas viņam pienākas. Vijolīte (Artūrs) ir apkārtējo mīlulis. Viņs ir vissaprātīgākais un prot glabāt svešus noslēpumus, tāpēc daudzi viņam uztic savus noslēpumus un dzīvesstāstus un gatavs uzupurēties. Nelabvēlīgos, kā arī labvēlīgos apstākļos, viegli padodas možumam, dzīvīguma formas pazīmei! Visu negatīvo izprot kā pozitīvo un pozitīvo kā pozitīvo un tikai tādēļ viņām vienmēr visur veicas, lai kur viņš arī būtu! Lāsti un nolādējumi uz Artūra ķermeni un garu darbojas ļoti pozitīvi tie automātiski paši no sevis kļūst viņā pozitīvisma dziras simbolā, tie viņu stiprina un viņš ir vienīgais kam tas tā notiek! Dievs, visaugstākais rūpējas par savu bērnu!
  Aslapainā palma 08;07 04;08
  Šajā posmā jācenšas aizmirst visu slikto. Ķeltu karotāji nēsāja no šī koka izgatavotas nūjas, jo ticēja, ka tas atvairīs ļaunumu un ienaidniekus. Ķeltu virsaišu pēcteči tika kronēti ar vainagiem, kas izgatavoti no aslapainās palmas.
  Aslapainās palmas mēnesī dzimušajam (Artūram) ir dziļa izpratne par tumšo, slēpto cilvēces pusi. Artūrs ir pats visspēcīgākais mags, burvis, nekromants, exorcists, šamanis, Artūrs māk visu! Viņš ir izpratis visu, kas aug tumsā, viņam ir lieliska iespēja iznest šīs lietas no tumsas un izcelt gaismā, to viņš arī dara dzīves gaitā! Šāds cilvēks iesaistās citu sapņu un ambīciju piepildīšanā, sniedzot finansiālu un emocionālu atbalstu, jo ir visspēcīgākā iemiesojuma sakne!
  Ķīniešu horoskops: Kaza
  Kaza(Artūrs), ir vislabsirdīgākais, visgodīgākais, visdevīgākais, visuzticīgākais, viscītīgākais, visgudrākais, vismundrākais – gatavs dalīties pat ar pēdējo maizes kumosiņu. Artūrs ir vislabsirdīgākais un visapburošākais, vislīdzsvarotākais, visbagātākais un vissolīdākais. Viņam ļoti labi, ideāli veicas dažādi amatniecības darbi, ir apveltīts ar tehniķa dotībām. . Viņs ir vispatstāvīgākais, vispārliecinātākais par sevi, vismierīgākais, vislīdzsvarotākais, un viņš vienmēr spēj dzīvē visu sasniegt ko vien sirds kāro. Iet pa dzīvi, pārliecinoši ar smaidu sejā! Šim Artūram ir visspēcīgākais gribasspēks, vislielākā atbildības sajūta, un tās pilnīgi uzņemas, uzdevuma izpildi. Reizēm šis Artūrs saceļ traci, sevi parāda kā valdonīgu vadoni, kā arī viss ir nolemts vislielākai veiksmei. Artūrs ir radīts, lai pakalpotu citiem un uzklausītu apkārtējo vēlmes, jo viņš spēj parūpēties par sevi, un līdz ar to viņš spēj palīdzēt apkārtējiem. Viņš dzīvē meklē sev cilvēkus kuriem vajadzīgs atbalsts. Sabiedrībā viņš šad tad piekopj pavieglu dzīvesveidu un bieži kļūst par bagātu dāmu mīļāko. Viņs spēj kļūt par ierindas kareivi, kā arī kļūst par komandieri. Viņš pieder pie uzvarētājiem un parasti vinnē uzvaru pirms tiek līdz kaujas laukam, sliktākajā gadijumā kaujas laukā. Viņš gūst panākumus visās dzīves jomās, viņā kontā diennaktīm tiek ieskaitītas vislielākās naudas summas. Kaza Artūrs ļoti labi satiek ar visiem apkārtējiem!
  Vēzis (22. jūnijs – 22. jūlijs)
  Savus padotos krīzes brīžos atbalsta un iespējams, ka jums pat nāksies noklausīties pateicību par labi izdarītu darb. Nekad uz jūsu ideālu nenorādīs tieši, bet gan aplinkus. Viņa klusēšana kolektīvā izsauc daudz lielāku paniku, nekā citu bļaustīšanās. Atbalstīs un palīdzēs, ja nepieciešams atbalsts, darbojas pēc principa ”dots pret dotu”. Esiet uzmanīgi un atsakaties ķēpat, ja viņs ir tīrs, to viņš jums piedos, bet atmiņa Artūrami ir visideālākā, kā intuīcija viņam ir ideāla viņš bieži, regulāri vinnē loterijās, aparātos jo ir precīzs, tiešs+laimīgās rokas!
  Vīksna 15.jūlijs – 25.jūlijs.
  Artūrs ir liels slaids visstiprākais un visinteresantākais. Uz ielas Artūru pamana. Viņš – ir izskatīgs, žēl, ka viņam ir daļa no donžuāna-viņš noteikti tur gūst, gūtu panākumus. Artūrs ir prasīgs uz dzīvi un viņš mīl to atvieglot. Viņam raksturīgs mierīgums un līdzsvarotība. Miers – tā ir viņas raksturīgākā īpašība. Bet moralizēšana – visnepieciešamākā iezīme. Viņš ir tiešs un atklāts, visbagātākais maksimāli daudz dzīvo svētlaimē. Spējīgs darīt daudz laba saviem tuviniekiem, draugiem Jūtās kaislīgs. Ja, Artūrs satiek sev piemērotu partneri, tad viņs noteikti panāk, ka mīlestība ir ilga. Artūrs mīl valdīt un mīl pakļauties. Spēja, būt izcili uzticīgam. Viņam piemīt visizcilākā humora izjūta. Viņa veselība ir mūžīga, visspecīgākā un viņš ir visspēcīgākais vienmēr izskatās jauns. Artūra dzīve ir tieši tāda, kādu viņš pats to veido, vēlas, iztēlojas!. Artūrs māk visu, staigā pa ūdeni, lido un teleportējas, valda pār visām stihijām vislabāk kā jeb kad kāds to mācējis!

Draugiem Facebook Twitter Google+