Laukos
Lauku sēta

Septembrī Talsos ražas svētki – “Mašīnball – kulšen un ballešan”0

Šā gada 9. septembrī Latvijas Lauksaimniecības muzejā notiks Kurzemes ražas svētki “Mašīnball – kulšen un ballešan”, kura laikā muzeja darbinieki demonstrēs veco laiku graudu kulšanu ar kuļmašīnu “Imanta”, visas dienas garumā muzeja teritorijā notiks amatnieku un mājražotāju tirgus, kā arī visiem būs iespēja nogaršot īpašo kulšanas laika zupu.

Par ražas svētkiem atbilstošu mūziku rūpēsies folkloras kopa “Talsi”, tautas muzikanti “Tals’ trimiš” un folkloras kolektīvi no pārnovadiem. Pasākuma laikā būs iespēja skatīties arī filmu studijas “Animācijas Brigāde” 2003.gadā radīto animācijas filmu “Poēm pa kulšen”.

Ražas svētku laiks tiks veltīts rakstnieces Rasmas Dziļlejas-Sinātes atmiņām no rakstu krājuma par kulšanu Talsu novadā 1925.–1935. gadam. Tās būs rakstnieces simtgades atceres svinības Talsu pusē: “Ar tīksmi klausījušās ausis: Skan mūsu zemes maizes dziesma!”, savulaik rakstījusi Dziļleja-Sināte.

Latvijas Lauksaimniecības muzejā atgādina: “Kulšen i kulšen, mašinlaiks i svētk: strādšen, ēšen un dzeršen, izjuokšnes un mašīnball”.

Jau vēstīts, ka Latvijas lauksaimiecības muzejā apzināts ļoti plašs materiāls par Latvijas lauku vēsturi, sākot no tehnikas un beidzot ar saimes istabu, turklāt, atšķirībā no citiem, šajā muzejā eksponātus drīkst arī palūkot tuvāk – gan piesēst pie veco autiņu stūres, gan izmēģināt graudu malšanu ar dzirnakmeni u.tt.

Muzeja lepnums ir angļu “Garrett” lokomobile kuļmašīnas vilkšanai, kuru iegādāties varēja tikai naudīgākie lielsaimnieki, bet tāds “dampis” kopā ar kuļmašīnu “Imanta” bija nenovērtējams ražas pārstrādei. Ir arī auto, kas filmēts tādās filmās kā “Ilgais ceļš kāpās, “Sapņu komanda”, “Likteņa līdumnieki”. Savukārt traktoru kolekciju veido Anglijas “Fergusson”, Vācijas “Lanz Buldog”, “Fordson” un virkne citu agregātu, ir kalve ar pilnu darba rīku komplektu, apskatāma šaursliežu lokomotīve ar vagoniem un vēl simtiem citu eksponātu.

LA.lv