×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
12. novembris, 2015
Drukāt

Septiņas butes un kilograms smilšu

Foto - Aldis SāvičsFoto - Aldis Sāvičs

Butes jūras piekrastē ir visu gadu, bet labākā sezona to makšķerēšanai ir no septembra līdz decembrim.

Sākot ar februāra vidu, butes gatavojas nārstam. Pēc tā zivis ir zaudējušas trešdaļu no ķermeņa masas un līdz ar to arī gastronomisko vērtību. Pieredzējuši zvejnieki saka, ka bute pēc nārsta savu svaru atgūst uz Annām, tas ir, 26. jūlijā.

Butes var ķert pat ar lazdas kātu bez spoles. Jāpiebilst gan, ka ne visur un ne vienmēr, bet tikai tad, ja tās ir pienākušas tuvu krastam un ir ļoti izsalkušas. Pārējos gadījumos makšķerniekam noderēs speciāls inventārs, kuru grāmatā aprakstu detalizētāk.

Atliek vien pašam par sevi pasmaidīt, atceroties, kā es pirmo reizi braucu makšķerēt butes no krasta. Tas notika 2005. gadā. Biju dzirdējis daudz nostāstu par lielisko copi jūras piekrastē, tāpēc kopā ar savu draugu un copes biedru Gunāru nolēmām pārbaudīt, cik tajos ir taisnības. Pirmajā reizē paņēmu līdzi divas 2,7 un 3 metrus garas gruntsmakšķeres, ar kurām vasarā ķēru brekšus. Likās, kas gan tur jūrā var būt īpaši citādāks… Izrādījās, ka atšķirību ir diezgan daudz.

No tās makšķerēšanas reizes es joprojām atceros un arī jums iesaku ielāgot dažus secinājumus:

Nekad nedrīkst likt makšķeri zemē. Baltās smiltis tūkstošiem gadu guļ jūras krastā un par to vien sapņo, kā ielīst jūsu spolē un izdarīt tur savu melno darbu.

Vajag dēlīti un nelielu asu nazi. Labāk pat divus, jo pirmais ātri vien kļūst truls, griežot ēsmu un veicot butēm operācijas, kad tās ir pārāk dziļi ierijušas ēsmu.

Āķi ir jāizvēlas ar gariem kātiem, jo īsie pazūd butes vēderā daudz dziļāk, nekā gribētos tur ķirurģiski iejaukties. Makšķerēm nepieciešami speciālas konstrukcijas turētāji. 2,7 un 3 metrus garas makšķeres ir par īsu, lai veiksmīgi makšķerētu butes tālāk par pirmo sēkli.

Par spīti visām nepilnībām, savas septiņas butes es tomēr noķēru. Kopā ar tām laimīgs mājās atvedu arī iepriekš minētos secinājumus un kādu kilogramu smilšu. Tās bija salīdušas pilnīgi visās iespējamajās vietās.

UzziņaBute_nak

Grāmata “Bute nāk! Makšķerēšanas nacionālās īpatnības”

Autors Felikss Klagišs.

Iegādājama grāmatnīcās un “Lauku Avīzes” realizācijas daļā.

Grāmatas izdošanu atbalsta Zivju fonds.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +15
Alūksne +14.9
Daugavpils +13.3
Saldus +16
Liepāja +14.0
Jelgava +15
Ventspils +13.0
Limbaži +14
Madona +14
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+