Kultūra
Māksla

Septiņas jaunas izstādes Rotko centrā0


Darbs no Rusudanas Kizanišvili izstādes “Pārveides iekārta”.
Darbs no Rusudanas Kizanišvili izstādes “Pārveides iekārta”.
Publicitātes foto

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā līdz 24. jūnijam apskatāmas septiņas jaunas izstādes, ar kurām šī nozīmīgā mākslas telpa, ko droši var saukt arī par vienu no šā gadsimta spilgtākajiem kultūras projektiem Austrumeiropā, svin piecu gadu jubileju.

Latviešu mākslinieces Madaras Gulbis izstādē “Neredzamās pasaules” eksponētās gleznas ir dabas iespaidu un emociju cauraustas. Kā atzinusi mākslas zinātniece Aiga Dzalbe, kopš 20. gs. 90. gadu vidus M. Gulbis ir konsekventi izkopusi abstraktās eļļas glezniecības tehniku, lietojot spožus, dzidrus un piesātinātus toņus no visa krāsu spektra un kompozīcijās sasniegusi vibrējošu, niansētu emociju kustību. Ievas Jurjānes izstādē “Daba klusē” līdzās mākslinieces atradumiem – zvēru kauliem, sēnēm, veciem prauliem, ķērpjiem, skujām, koka ripām, sakņu pinumiem un gluži sadzīviskiem dārza labumiem – atrodas miniatūri cilvēka tēli, kas ieņem visdažādākās pozas, it kā saaugot ar tiem atvēlēto dabas fragmentu.

Starp izstādītajiem ārvalstu māksliniekiem ir Rusudana Kizanišvili no Gruzijas, kuras izstāde “Pārveides iekārta” aptver viņas pēdējo divu gadu daiļradi. Mākslinieces audekli ir hromatiski atdzīvinātas viņas sapņu izpausmes, kas izteiktas neoekspresionisma valodā. Rotko centrs ir izveidojis veiksmīgu sadarbību ar “Pashmin” mākslas galeriju Vācijā, kas šoreiz izpaužas izstādē “Kas ir attēls? Dzīve un uztveres māksla”, kurā piedalās autoru grupa.

Rotko centrā apskatāma arī Rīgas fotogrāfijas biennāles 2018 reģionālā izstāde “Saules pusē. Ulda Brieža laika liecības” – līdz šim apjomīgākais izcilā fotogrāfijas meistara veikuma apkopojums –, II starptautiskā fotogrāfijas simpozija izstāde (līdz 20. maijam), kā arī “Vēl viens pavasaris – plūdi” – Latgales reģiona mākslinieku konkursa izstāde, kurā piedalās vairāk nekā pussimts autoru.

Piecu gadu laikā Rotko centrā atklātas 209 grupu un personālizstādes, citās mākslas telpās Daugavpilī, Rīgā, Cēsīs, Bauskā, Kuldīgā, Lūznavā, Rēzeknē sarīkotas 28 izstādes, izdoti 54 mākslas katalogi. Rezidenču programmas ietvarā centrā ik gadu notiek pieci starptautiski simpoziji. Kopumā kopš 2013. gada tajā paviesojušies vairāk nekā pusmiljons apmeklētāju… Galvenais tomēr ir tas, ka, kopš vēris durvis 2013. gada 24. aprīlī, Marka Rorko mākslas centrs ir pierādījis, ka spēj būt ne vien patiesi drosmīgs, ambiciozs, bet arī ļoti jēgpilns uzsākums, kuram ir nenovērtējama nozīme profesionālās mākslas pieejamības veicināšanā reģionos. Ar tādu varētu lepoties Rīga un arī jebkura cita Eiropas galvaspilsēta.

LA.lv