Tehnika

Septiņas jaunās Zemes lieluma planētas – izšķirošs solis dzīvības meklējumos Visumā 0

Trappist-1 planetārā sistēma

Astronomi atklājuši vismaz septiņas Zemes lieluma planētas vienas zvaigznes orbītā aptuveni 40 gaismas gadu attālumā, atsaucoties uz publikāciju žurnālā “Nature” vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.

Ievērojamais atklājums arī publiskots preses konferencē NASA galvenajā mītnē Vašingtonā.
Šāds atklājums ārpus Saules sistēmas ir ārkārtīgi rets, jo planētas ir gan līdzīgā lielumā ar Zemi un uz tām ir mērens klimats, kas nozīmē, ka uz to virsmas varētu būt ūdens un potenciāli arī dzīvība.

“Šī ir pirmā reize, ka dap vienu un to pašu zvaigzni atklātas riņķojam tik daudzas planētas,” izteicās vadošais pētnieks un astronoms Mišels Gijons no Lježas Universitātes Beļģijā.
Septiņas eksoplanētas atrastas tuvu viena otrai ultravēsas pundurzvaigznes TRAPPIST-1 orbītā.

Masas aprēķini arī liecina, ka planētas drīzāk ir klinšainas nekā gāzveida planētas kā Jupiters.

Trīs no planētām ir zvaigznes “apdzīvojamajā zonā”, kas zināma TRAPPIST-1e, f un g, kur varētu būt pat okeāni.

Pētnieki uzskata, ka jo īpaši TRAPPIST-1f ir labākais apdzīvojamas planētas kandidāts.

Tā ir nedaudz vēsāka nekā Zeme, bet varētu būt piemērota dzīvībai, jo uz tās ir atbilstoša atmosfēra un pietiekami daudz siltumnīcas gāzu.

Ja nosaukums TRAPPIST-1 izklausās dzirdēts, tas varētu būt tāpēc, ka šī pati pētnieku grupa paziņoja par pirmo trīs planētu atklāšanu aizvadītā gada maijā. Jaunākie dati palielināja to skaitu līdz septiņām.


“Domāju, esam spēruši izšķirošu soli, lai noskaidrotu, vai tur ārā iespējama dzīvība,” piebilda Kembridžas universitātes pētnieks Emorī Trijo. “Nedomāju, ka agrāk bija atbilstošas planētas, lai pārbaudītu (hipotēzi par) dzīvības esamību. Šai gadījumā, ja dzīvība būs radusies un izplatīs Zemes gāzēm līdzīgas siltumnīcas gazes, mēs to uzzināsim.”

Dzīvība uz citām planētām var sākties un attīstīties atšķirīgi, tāpēc svarīgi ir atrast šādas gazes, pētnieki piebilda.

“Šis atklājums var kļūt par nozīmīgu daļu, risinot mīklu, kā atrast apdzīvojamas vides, vietas, kur varētu būt attīstījusies dzīvība,” sacīja NASA pārstāvis Tomass Curbuhens. “Atbilde uz jautājumu “vai mēs esam vieni” ir viena no svarīgākajiem zinātnes tēmām, un tik daudzu planētu atklāšana ir liels solis uz priekšu.”

Agrāki eksoplanētu pētījumi liecina: ja atklāta viena, tai pašā rajonā būs arī citas, uzsvēra, Masačūsetsas Tehnoloģiskā institūta profesore Sāra Sīgere.

Jaunatklātās planētas atrodas tiku tuvu viena otrai un zvaigznei, ka visas septiņas ir izvietotas piecas reizes mazākā attālumā nekā tas, kas šķir Merkuru no mūsu Saules. Šis nelielais attālums ļauj zinātniekiem tās pētīt arī detalizētāk, gūstot priekšstatu par planetārām sistēmām, kas atšķiras no mūsējām.

LA.lv