×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
1. novembris, 2015
Drukāt

Septiņi luterāņu mācītāji: “Sadalītā baznīca atkal jāapvieno” (38)

Foto - LETAFoto - LETA

“Sākotnēji vienotā luterāņu baznīca, šķiet, ir sadalījusies divās savstarpēji karojošās baznīcās,“ – tik skaudru secinājumu pauž septiņi Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) mācītāji un Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes dekāne vēstulē, kas publiskota sestdien – Reformācijas svētkos. Vēstule iesniegta LELB arhibīskapa kancelejā, Baznīcas virsvaldē, nosūtīta izdevumam “Svētdienas Rīts” un “Latvijas Avīzei”.
“Jebkura sašķeltība ir apdraudējums, identitātes apdraudējums,” saka viens no vēstules autoriem – Torņakalna baznīcas Lutera draudzes mācītājs Kaspars Simanovičs. Kāpēc tieši tagad ir parādījies ierosinājums steidzīgi veidot baznīcas vienības atjaunošanas darba grupu, kurā uz vienlīdzīgiem pamatiem jāiekļauj abu – LELB un Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas (LELBĀL) pārstāvji? Un ko šī vēstule mainīs draudžu dzīvē? K. Simanovičs atbild, ka vēstulei nav specifiska laika nogriežņa vai mērķa un ka draudžu dzīvē tā nemainīs neko – cilvēki, tāpat kā līdz šim, ies baznīcā, lūgs Dievu, ies pie Svētā Vakarēdiena. Taču nākamā gada vasarā notiks LELB Sinode, uz kuru tiek virzīts priekšlikums par izmaiņām LELB Satversmē – ierakstīt, ka ordinācija mācītāja amatam tiek rezervēta tikai vīriešu kārtas pārstāvjiem. Pagājšnedēļ 28. oktobrī notika mācītāju konference, kurā balsojot nospriests, ka par ordinācijas kandidātiem tiek aicināti tikai vīrieši. Seši mācītāji bija pret šo priekšlikumu; 54 – par, stāsta Lutera draudzes mācītājs. Viņš piemetina, ka pēdējos gados sabiedrībā ticis uzturēts viedoklis, ka abu Baznīcu – LELB un LELBĀL – attiecības ir labas, ir sadarbības komisijas utt. Bet vēstules autori pievērsuši uzmanību, ka drīz pēc tam, kad LELB izveidoja misiju Īrijā, LELBĀL kā atbildes gājienu nodibināja savu draudzi Rīgā; tāpat ir dzirdēts par īpašumu tiesvedības procesiem, un tas viss liekot domāt, ka attiecības sāk pasliktināties.
Kādi ir luterāņu baznīcas sašķeltības vēsturiekie iemesli un kā ierosināto apvienošanos vērtē sašķeltās baznīcas abās pusēs, – lasiet 2. novembra “Latvijas Avīzē” vai “Latvijas Avīzes” e-izdevumā. Laikraksts publicē arī septiņu mācītāju parakstīto vēstuli.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. Šo reliģisko parazītu instanci slēgt vajadzētu – jebkādā tās izpausmē. Tāpat ar jebkuru citu reliģisko tārpu instanci!

 2. Vanags 1993. gadā nogremdēja Karļa Gailīša panākto luteriskās baznīcas vienotību trimdā un dzimtenē.
  …….
  Vairākas draudzes Latvijā draudzējas, sadarbojas ar trimdas draudzēm.
  Bet.
  Kopumā LV luteriskā baznīca ar savu vadību un nelikumībām ir zaudējusi autoritāti sabiedrībā. Ja salīdzina, ka daudz augstāk kotējas katoļu un pareizticīgo baznīca.

 3. Juridiska un administratīva vienotība NAV baznīcu vienotības pazīme. Līdz ar to tiek veltīgi tērēts mūsu laiks un spēks, iesākot šādu projektu. Patiesai baznīcu vienotībai PIETIEK AR VIENOTĪBU MĀCĪBĀ UN SAKRAMENTU PĀRVALDĪŠANĀ.
  ……………………..
  100% piekrītu Jūsu viedoklim!

  Abu Baznīcu – LELB un LELBĀL – attiecības ir labas, ir sadarbības komisijas utt.
  Var saprast finansiāli izšeptētās LELB (miljonus parādā, arī ārzemju luterāņu draudzēm!)
  mācītājus, kuri ir nabagi, ka nu vēlas lielo “apvienošanos ” ar bagāto(!!!) LELBĀL, kur ir daudz gudrāki(!!!) cilvēki baznīcas vadībā/virsvaldē un draudzēs!

  • mācītājiem vajag šo apvienošanos, bet ierindas draudžu locekļiem! To nosaka Latvijas valsts viena no prioritātēm – , kas rosina latviešus svešumā atgriezties mājās! Vai tai degradējušamies LELB?

 4. 1dumpis uz kuģa-likteņa ironija un viegls gars,starp parakstītājiem atdzimušie un atjaunotie,kas paši kapteini uz mūžiem iecēluši un kursu noteikuši
  2 ārlatviešai sniedz publiskas virsvaldes finanšu atskaites,lelbisti-ni un ni.Kā vienosieties?Sorry,liekulība

 5. Visi pret vienu- pret gejiem!

 6. Un kāpēc gan nemaz netiek pieminēti Augsburgas ticības apliecības luterāņi, kuri arī ir atšķelti no LELB? Vai šos luterāņus Latvijā arī turpināsim ignorēt? Vai tad ar viņiem arī nevajadzētu apvienoties? Varbūt nav vērts, jo viņiem nav naudas 🙂

 7. Juridiska un administratīva vienotība NAV baznīcu vienotības pazīme. Līdz ar to tiek veltīgi tērēts mūsu laiks un spēks, iesākot šādu projektu. Patiesai baznīcu vienotībai PIETIEK AR VIENOTĪBU MĀCĪBĀ UN SAKRAMENTU PĀRVALDĪŠANĀ.

 8. Paldies Dacei Balodei, Jānim Ginteram, Ralfam Kokinam, Mārim Ludvikam, Indulim Paičam, Modrim Plātem, Linardam Rozentālam un Kasparam Simanovičam par lielisko vēstuli! “Arhibīskapa” atbilde gan “netur ūdeni” jeb mēģina šo problēmu “ieslaucīt pagultē”.

  • Vai tad perestroika nenotika 80.-90. gados ?

   • tā īstā garīgā Atmoda vēl tikai priekšā! Jautājums, vai LELB atradīsies šī procesa priekšējās rindās vai kusli steberēs nopakaļus?

    • Pagaidām LELB iet pa priekšu – kamēr “progresīvajās” rietumu baznīcās draudžu dalībnieku skaits katastrofāli sarūk, baznīcas tiek pārdotas, pārvērstas par restorāniem, viesnīcām, mošejām u.t.t., LELB draudžu locekļu skaits aizvien pieaug un tiek celti jauni dievnami…

 9. Paldies Kasparam Simanovičam un pārējiem par iestāšanos par Latvijas un trimdas luteriskās baznīcas apvienošanu! Realitāti apzinoties, lai to izdarītu ir vairāk vajadzīgs kā tikai Dieva griba Latvijas luterāņu baznīcas arhibīskapa un garīdznieku vairākuma interpretācijā!?

 10. Vanagam toreiz bija vairāk pa ceļam ar Misūri luterāņiem, jo viņi deva vairāk naudas nekā trimdinieki.

  • Nemelo! JaTev Vanags nepatīk, tad tā arī pasaki: personīgi nevaru ciest Vanagu.
   Katrs labi zin, kāda ir atšķirība starp Misūri un LELBĀL. Tas nemaz nav stāsts par naudu. Protams, ja gribas, lai kaut kas izskatās netīri un aizdomīgi, tad kur nu labāk, kā piekabināt naudu.

 11. Vanagam toreiz bija vairāk pa ceļam ar Misūri luterāņiem, jo viņi deva vairāk nadas nekā trimdinieki.

  • Nemelo! Ja Tev Vanags nepatīk, tad tā arī pasaki: personīgi nevaru ciest Vanagu.
   Katrs labi zin, kāda ir atšķirība starp Misūri un LELBĀL. Tas nemaz nav stāsts par naudu. Protams, ja gribas, lai kaut kas izskatās netīri un aizdomīgi, tad kur nu labāk, kā piekabināt naudu.

 12. Tie nav nekādi mācītāji, kas pa taisno uz mēdijiem skrien, kad mācītāju konferencē izrādās absolūtā mazākumā viņu viedoklis. Tādi jau sen aizmirsuši Dievu prātu lūgt un pieņemt, un godprātīgi kalpot, bet tā vietā ieslēguši laicīgo damāšanu un bīda savas shēmas. Simanoviča draudze jau drīz būs daudzfunkcionālais kultūras nams. Skumja bilde – 6 mācītāji un viena kundze no LU lielā steigā nolēmuši, ka vajag smirdoņu palaist, jo viņiem tā patīk:(! Apkaunējušies būtu.

  • Apkaunējusies būtu! Dieva vārda sludināšana nav zombēšana jeb smadzeņu skalošana! Laiks attapties, ka sievietes vairs nav vienīgi nodotas KKK – Küche, Kinder, Kirche ( virtuve, bērni, baznīca). Bērnu dzimstība, kopš Vanaga k-ga stāšanās Latvijas Luteriskās baznīcas arhibīskapa amatā 1993.g., tik vai tā nav palielinājusies, bet gājusi mazumā!! Vācijā sievietēm vairs nav jāprasa vīram atļauja stājoties darbā, kā tas bija vēl līdz pagājušā gadsimta vidum! Bet tas ir normāli, ka sieviete nav ģimenes galvenais apgādnieks. Pārsvarā sievietes strādā pusslodzi vai pat mazāk, protams ne visas. Un tad viņas arī jūtās kā sievietes! Kas no tā tiek Latvijas sievietēm? LELB sieviešu ordinācijas balsojuma rezultāti vien jau liecina, ka kaut kas pilnīgi neveselīgs notiek šai Baznīcā. Līdzīgu balsojuma iznākumu Vācijā varēja sagaidīt pagājušā gadsimta vidū!!! Pārņem sajūta, ka LELB arvien vairāk attālinās no patiesas kristietības un īstam kristietim dabiski piemītošas pazemības, tā vietā audzējot iedomīgu pašapziņu un elitāras privātbodītes ambīcijas, (grūti pateikt kam to vairāk Vanagam vai viņa ganāmajai draudzei), absolūti nedomājot ne par ko citu kā saglabāt savas arhaiskās, modernai sabiedrībai nepieņemamās domāšanas paliekas, izolējot un norobežojot latviešu kristiešus tēvzemē un ārpus tās.

   • Draudzes locekle 1. Atbildēt

    Nejauc Kristus miesu/Baznīcu ar cilvēktiesībām un nenodarbojies te ar demagoģiju! Sievišu ordinācija nav no KKK groziņa. KKK laiki jau sen tālā pagātnē un nevajag pļāpāt, ka nav. Tu dzīvo kau kādā sevis uzkonstruētā samežģītā pasaulē, kas tāla no reālās. Pēc tāda slima plātisma izskatās.

    • Draudzes locekle 2 Atbildēt

     Kristus miesa = Baznīca sastāv no miesas un asinīm, arī no sieviešu miesas un asinīm. No kura gadsimta tu esi, varbūt viduslaikiem, bet pilnīgi ne no mūsdienām? Padomju zemes ietekme LELB būs vēl ilgi jūtama, spriežot pēc tavas saprašanas. KKK groziņš AR UZVIJU, pie jau minētā, pievienojot vēl pilnu darba slodzi, ( kā jau izdzenamam darba lopiņam pienākas, lai tikai nevajadzētu domāt! ) Latvijā lielā cieņā, jo savādāk nevar izskaidrot Latvijas gudro sieviešu – mācītāju izstumšanu no Latvijas Luteriskās baznīcas, ņemot vērā to ar kādiem panākumiem, gūstot atzinibu, tās spēj atrast darbu UN STRĀDĀT PAR MĀCĪTĀJĀM ĀRZEMĒS, ne tikai LELBĀL, savam kristīgam aicinājumam sekojot!! Tad nu paliek LATVIJĀ tadas BAZNĪCAS žURKAS…

  • Āmen! Beidzot viens saprātīgs komentārs! Piekrītu par 100 procentiem!

   • Nepareizā vietā tika ievietots mans komentārs… Es teicu, ka piekrītu tiem, kas absolūtā vairākumā pārstāv LELB viedokli, nevis tiem, kas ar savu vēstuli apzināti cenšas jaukt tautai prātu un patiešām smirdina gaisu. Suspendēt tādus vajadzētu nevis atļaut kalpot. Brīvdomātāji atradušies. Ja runājam kā vīri, tad šādiem, kas nekā citādi nesaprot, vienkārši vajdzētu sadot pa muti, ja citādi nesaprot…

 13. Vanaga atbilde LA par emigrantiem, kas nepieņemot jaunizbraucējus, ir nekaunīga, demagoģiska farizejisma pilna, kā visa viņa darbība kopš 1993. gada un Kārļa Gailīša nāves.

 14. Izlasiet Ingas Ābeles “Klūgu mūks”, redzēsiet līdzību ar to kas notiek tagad luterāņu baznīcā.

  • nekāds klūgu mūks tur nenotiek. Tikai daži nesaprot, ka ja viņi nav vairākums tad viņi nav vairākums. Un vispār Bībelē no 1.korintiešiem “5 To es saku jums par apkaunošanu. Vai tad jūsu vidū nebūtu neviena prātīga vīra, kas brāļu starpā varētu tiesu spriest?
   6 Bet brālis iet tiesāties ar brāli, un tad vēl pie neticīgajiem.”

Draugiem Facebook Twitter Google+