Faraona Merneptaha (13. gs. pirms Kr. dz.) skulptūra tiek transportēta uz Lielo Ēģiptes muzeju.
Faraona Merneptaha (13. gs. pirms Kr. dz.) skulptūra tiek transportēta uz Lielo Ēģiptes muzeju.
Foto – EPA/LETA

Septiņi jauni pasaules brīnumi 0

Starp celtnēm, kuras šogad paredzēts pabeigt, pompozi atklāt vai arī daļēji atvērt publikai, sagaidāmi vairāki megaprojekti – piemēram, Arheoloģijas muzejs Ēģiptē, Helsinku Centrālā bibliotēka, kas iecerēta kā galvenā dāvana iedzīvotājiem Somijas valsts simtgadē, un citi. Līdzās monumentālajām jaunbūvēm aktualitāti nav zaudējušas arī vēsturisko ēku restaurācijas, ar ko šogad dižosies Pekina Ķīnā, taču top arī vizuāli vienkāršas jaunceltnes,  piemēram, Bauhausa simtgades muzejs Veimārā.

Reklāma
Reklāma

Senās Ēģiptes brīnumi megamuzejā

Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Viens miljards eiro – tik lielas izmaksas slēpj Lielais Ēģiptes muzejs Kairā – lielākais arheoloģiskais muzejs pasaulē, kas, ja zvaigznes būs labvēlīgas, oficiāli tiks atklāts šī gada otrajā pusē, lai gan jau kādu laiku daļēji ir atvērts apmeklētājiem. Ēkas dizaina pamatmotīvs ir trīsstūrveida kontūras, kas sasaucas ar netālu (tikai divu kilometru attālumā) esošajām Gīzas piramīdām. Izstāžu telpu platība pielīdzināma četriem futbollaukumiem, tāpat kopējā kompleksa teritorijā 50 ha platībā plānots izveidot arī dārzus. Projekta konkurss tika izsludināts jau 2002. gadā, kļūstot par otro lielāko arhitektūras vēsturē. Par tā autoriem tika izvēlēts arhitektu birojs “Heneghan Peng” no Dublinas. Muzeja atvēršana būtiski aizkavējusies reģiona politisko un finansiālo krīžu dēļ. Tā iztēli rosinošās izmaksas sedz Ēģiptes valdība, sponsori, starptautiskas investoru kompānijas un sadarbības partneri.

Atgādinot par skotu dizaina vērtībām 

CITI ŠOBRĪD LASA

Viktorijas un Alberta dizaina muzejs, kura atvēršana šoruden plānota Dandijā (Skotija), būs pirmā šā pasaulslavenā muzeja filiāle ārpus Londonas, veltīta Skotijas dizaina vēsturei. Muzejs plānots kā daļa no ostas pilsētas Dandijas pārbūves un uzlabošanas trīsdesmitgadu plāna un tā izmaksas tiek lēstas gandrīz 95 miljoni eiro. Ēkas autors – pasaulslavenais japāņu arhitekts Kengo Kuma – to centies pielīdzināt Skotijas klints sienu ainavai. Tās iespaidīgo fasādi klāj 2500 raupji un četrus metrus gari akmens paneļi. Bez nevienas taisnas ārējās sienas būvētā ēka izvietojas tieši uz ostas krastmalas, robežojoties ar pilsētas vēsturisko upi Taju. Plānots, ka muzejs vērs durvis reizē ar vienreizēju izstādi par okeāna kuģiem, to inženieriju un interjeru.

Publicitātes foto

Senā un laikmetīgā saplūsme Honkongā 

“Tai Kwun” kultūras mantojuma un mākslas centrs (tā nosaukumu latviešu valodā varētu tulkot kā “Lielā stacija”) Honkongā ir nevis jaunceltne, bet gan unikāls vēsturisko ēku restaurācijas piemērs. Savulaik publikai slēgtais ēku komplekss sastāv no vēsturiskā policijas iecirkņa un cietuma, kā arī līdzās esošās palīgēkas, no jauna piebūvētas galerijas un auditorijas ar 200 vietām. Milzu uzsākums kļuvis iespējams, pateicoties sadarbībai starp Honkongas valdību un labdari – Honkongas Žokeja klubu. “Lielā stacija” plānota kā vēstures mantojuma eksponāts un laikmetīgās mākslas centrs reizē, kas papildināts ar mūsdienu pilsētas sadzīvi: biroja telpām, restorāniem un veikaliem. Restaurāciju veic Honkongas arhitektu birojs “Rocco” sadarbībā ar britu “Purcell”. Jaunās piebūves projektējis “Herzog & de Meuron”, kas jau veidojis “Modern Tate” galeriju Londonā un Pekinas stadionu.

Publicitātes foto

Dāvana Somijas valsts simtgadē 

Pašmāju biroja “ALA Architects” projektētā Helsinku Centrālā bibliotēka atradīsies Somijas galvaspilsētas centrā iepretim parlamenta ēkai. Bibliotēka tiek pielīdzināta pašu somu dzīvojamai mājai. Pirmā stāva publiskā zona kalpos kā viesistaba, kurā starp kinozāli un restorānu atradīsies arī sauna. Ēkas trešais stāvs veltīts tradicionālai bibliotēkai, bet vidējais stāvs tās funkcionālajai daļai: interaktīvām studijām, radošajām darbnīcām un zālēm.

Galvenie būves materiāli – koks, tērauds un stikls – un tās fasāde apklāta ar koku, kas kalpo kā siltuma izolators un pilsētas tvaika barjera. Jau sākotnējā būvniecības stadijā īpaša uzmanība pievērsta efektīvai gaisa cirkulācijai un kvalitātei iekštelpās. Kopējās izmaksas – 96 miljoni eiro: 40 miljonus piešķīrusi valsts, bet 66 miljonus – Helsinku pašvaldība.

Publicitātes foto

Grandioza mākslas telpa Pekinā

Fantastiskā mākslas telpa “Guardian Art Centre” Pekinā izvietota tieši līdzās pasaulslavenajai “Aizliegtajai pilsētai” – tagad uz bijušo imperatoru privāto teritoriju var noraudzīties no jaunuzceltās Pekinas Mākslas centra viesnīcas logiem. Vairāk nekā 18 gadus vecās ieceres gaitā tika noraidīti vismaz 30 projektu piedāvājumi, līdz 2011. gadā par labu tika atzīts arhitekta Oles Šīrana biroja piedāvātais mets. “Guardian Art Centre” fasādes galvenais elements ir pelēks ķieģelis, simbolizējot Ķīnas sabiedrības kultūru raksturojošo pazemību un neelitārismu. Kultūrceltne piemērota mākslas izsoļu vajadzībām un ir galvenā mītnes vieta vecākajam Ķīnas mākslas izsoles namam. Izsoļu nama zāles, mākslas restaurācijas un inspekcijas darba telpas triju līmeņu pagrabstāvos papildina mākslas galerijas astoņos virszemes stāvos. Pasākumu un izstāžu zāle veido 1700 kvadrātmetru plašu atvērta tipa telpu, pielāgojot to arī modes šoviem un mākslas simpozijiem.

Reklāma
Reklāma

Ikviens var kļūt par investoru

450 miljoni dolāru – tik daudz izmaksās piecstāvu Kalgari (Kanāda) publiskā bibliotēka, kas vērs durvis rudenī, piedāvājot 600 000 grāmatu krājumu. Projekta plānošana sākās 2004. gadā, kad Kalgari pašvaldība šim nolūkam piešķīra 40 miljonus dolāru, bet krietni prāvākās galējās izmaksas sedz partnerība starp pašvaldību, publiskās bibliotēkas fondu un privātajām investoru kompānijām. Interesanti, ka projekta īstenošanas gaitā ikviens var “nopirkt” kādu bibliotēkas fasādes logu un viņa vārds tiek iegravēts loga rāmī, bet nauda tiek ziedota Kalgari publisko bibliotēku atbalstam.

Publicitātes foto

Godinot bauhausu simtgadē

23 miljoni eiro – tik varētu izmaksāt jaunais Bauhausa muzejs Veimāras (Vācija) centrā, kas atradīsies kaimiņos pilsētas muzejam, kongresu centram un kā arhitektūra, vienkāršoti sakot, atgādina matēta stikla kubu uz betona pamatnes. Muzejs veltīts bauhausa simtgadei, ko pasaule svinēs nākamgad, un par projekta autoriem izvēlēti Berlīnes arhitekti Haike Hanada un Benedikts Tonons. Godājot Veimāru kā bauhausa mākslas stila dzimšanas vietu, dizaineri pieturējušies pie visai minimālistiskas pieejas – piecstāvu ēku raksturo šim stilam raksturīgās ģeometriski tīrās un skaidrās formas un neiztrūkstošs ir arī industriālais betona efekts gan fasādē, gan iekšējā interjerā.