Kultūra
Teātris un kino

Sērijai “Latvijas Filma” papildinājums – “Ceplis” un “Cilvēka bērns” DVD 0

Publicitātes foto

Sērijā “Latvijas Filma” jaunā kvalitātē, ar digitāli restaurētu attēlu un skaņu, iznāk Latvijas kultūras kanonā iekļautā Rolanda Kalniņa filma “Ceplis” un Jāņa Streiča “Cilvēka bērns”, informē Nacionālais kino centrs.

Izcilais Latvijas kino klasiķis, režisors Rolands Kalniņš šī gada maijā svinēja 95 gadu jubileju, un tam par godu 15. maijā notika atjaunotās filmas “Ceplis” (1972) pirmizrāde. Kā Latvijas kultūras kanona materiālos rakstījusi kino kritiķe Dita Rietuma, “Ceplis” ir viena no izcilākajām latviešu filmām – niansēts, traģikomisks skatījums uz Latvijas brīvvalsts buržuāzijas diskrēto šarmu; šis kinodarbs droši uzskatāms par vienu no Latvijas kino vēstures pamatakmeņiem.

DVD izdevuma papildu materiālos atrodams ieskats filmas restaurācijas procesā, kurā piedalījies arī režisors Rolands Kalniņš. Filma skatāma ar titriem krievu un angļu valodās, pieejami arī latviešu valodas titri vājdzirdīgajiem.

Savukārt Jāņa Streiča leģendārais “Cilvēka bērns” (1991) ir dzidra un gaiša filma par maza Latgales zēna bērnību lauku sētā 20. gadsimta 30. gados. Kā intervijās daudzkārt uzsvēris režisors – šī ir viena no nozīmīgākajām filmām viņa mūžā. Mīlestības pilnais veltījums dzimtajai Latgalei, kas tapis pēc Jāņa Klīdzēja romāna, tika uzņemts 1991. gadā, Latvijas neatkarības atgūšanas laikā un kļuva ne vien par pirmo filmu latgaliešu valodā, bet arī par pirmo Latvijas filmu pēc neatkarības atjaunošanas un pirmo Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars kategorijā Labākā ārzemju filma.

Saistītie raksti

Izdevuma papildu materiālos atrodama intervija ar režisoru no Rīgas Kino muzeja 2006. gada izstādes Jāņa Streiča mistērijas videomateriāliem, kā arī fragmenti no 2016. gada meistarklasēm, kur režisors stāsta par filmas tapšanas aizkulisēm. Filma uzņemta latgaliešu valodā, izdevums papildināts ar titriem latviešu, latgaliešu, krievu, angļu un franču valodās.

Sērijā Latvijas filma tiek izdotas filmas, kas kļuvušas par notikumu Latvijas kultūras dzīvē – tādas, kas ieņem būtisku vietu Latvijas kultūras kontekstā, izceļas ar māksliniecisko kvalitāti vai baudījušas īpašu skatītāju mīlestību. Šobrīd DVD sērijā Latvijas Filma iznākuši jau 17 DVD.

LA.lv