Kultūra
Māksla

Sērkociņu kastīte kā dizaina priekšmets un suvenīrs0

Publicitātes foto

Kuldīgas novada muzejā atklāta unikāla Ināras Liepas ceļojošā Leļļu Mākslas muzeja izstāde “Sērkociņu kastītes lietišķā etiķete”, LA.lv uzzināja muzejā.

Sērkociņu kastīte – priekšmets, kuru ikdienā lietojam, ir nozīmīga mūsu sadzīves sastāvdaļa, bet tai ir daudz lielāka vērtība, ja uz to veramies kā uz dizaina priekšmetu, un to lielā mērā nosaka etiķete, kura rotā kastītes vāciņu.

Protams, svarīgi ir arī sērkociņi – izstādē iespējams izzināt to rašanās vēsturi, tomēr galvenā loma ekspozīcijā šoreiz ir etiķetei.

Sākotnēji, kad kastītes izgatavoja no plāna finiera saplākšņa, fabrikas nosaukumu drukāja uz to vāka. Laika gaitā fabrikas sāka izgatavot sērkociņu etiķetes, kuru kolekcionēšana ir kļuvusi par daudzu cilvēku aizrautīgu nodarbošanos, ko sauc par filumēniju.

Ņemot vērā sērkociņu kastīšu lietotāju plašo auditoriju, daudzi uzņēmēji ātri vien sāka šo ikdienā lietojamo priekšmetu izmantot arī kā unikālu reklāmas laukumu. Etiķete dažkārt bija tik mākslinieciski augstvērtīga, ka tās vērtība ir pielīdzināma lietišķās grafikas mākslas nozarei un izstādē tā tiek īpaši izcelta. Šī iemesla dēļ radās vēlēšanās piešķirt etiķetei lielāku nozīmi, un izstādē tā eksponēta ne tikai oriģinālajā izmērā, bet izmantota arī kā lielisks dizaina priekšmets, kuru var veiksmīgi izmantot interjerā. Īpašu apbrīnu rada Japānā zīmētās etiķetes.

Zīmējums uz etiķetes, tāpat kā uz markas, mazā laukuma dēļ ir tehnoloģiski sarežģīts process, tādēļ var patiesi apbrīnot mākslinieku veikumu.

Latvijas sērkociņu kastīšu etiķešu zīmēšanā ieguldījumu devuši tādi Latvijas mākslinieki kā Andrejs Porietis, Benita Baltbārde, Irina Tīre, Linda Lūse un daudzi citi. “Tādējādi tiek popularizēta arī mūsu valsti pasaulē, jo sērkociņu kastīte bija un ir ne tikai ikdienas sadzīvē lietojams priekšmets, bet arī lielisks suvenīrs,” norāda Ināra Liepa, īpaši izceļot Latvijas sērkociņu fabrikas “Komēta” ražoto sērkociņu kastīšu Sports dizaina autori Aldoni Strīģeli, kura slaveno jātnieku uz zirga, šķiet, atceras ikviens.

Sērkociņu kastītes etiķetes izmantoja arī kā spēles elementu – piemēram, kārtis vai domino, ar kuru varēs spēlēties arī izstādes laikā.

Izstāde Kuldīgas novada muzejā būs skatāma līdz 15. jūlijam.

LA.lv