×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
20. janvāris, 2017
Drukāt

Vai Kamberbačs ir Konana Doila radinieks? (2)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Sākot ar 13. janvāri piektdienās LTV1 kanālā ir vērojama populārā BBC seriāla “Šerloks” jaunā sezona – jau ceturtā. Katrā sezonā bijušas tikai trīs sērijas + speciālizlaidums. Sērijas garums gan pieklājīgs – pusotra stunda.

21. gadsimta Šerloks Holmss

“Šerloka” fani jauno sezonu gaidījuši veselus trīs gadus – līdz šim tas bijis ilgākais pārtraukums. Trešās sezonas pēdējā sērija bija vērojama 2014. gada 12. janvārī. Seriāls tiek veidots jau kopš 2010. gada, bet Latvijā būs skatāms tikai otro reizi. Pirmais “Šerloka” uznāciens LTV1 kanālā bija 2015. gada Ziemassvētkos – viena sērija, kura nebija ne turpinājums iepriekš redzētajam, ne sākums turpmākajam – pavisam atsevišķs stāsts. Vesela seriāla sezona gan LTV1 tagad skatāma pirmo reizi – tai iespējams sekot gan oriģinālajā angļu valodā, gan latviskajā tulkojumā.

Seriāla veidotāji Stīvens Mofats un Marks Gatiss radoši apspēlē rakstnieka Artūra Konana Doila radīto leģendāro detektīva Šerloka Holmsa tēlu – saglabājot pamatvērtības, bet modernizējot veco. Gan rakstnieka, gan seriāla veidotāju versijās detektīvs, lai atklātu noziegumus, izmanto laikmetam atbilstošas jaunākās metodes – Doila stāstos tā ir tik tikko izgudrotā pirkstu nospiedumu metode, bet seriālā visas modernās tehnoloģijas – datori, viedtālruņi u. c. – atbilstoši darbībai, kas pārcelta uz 21. gs. Londonu.

Seriāla veidošanas sākums nebūt nebija gluds – pirmā pilotepizode izmaksāja 800 000 britu mārciņu, BBC pārstāvji nebija pārliecināti, ka tas atmaksāsies un lika visu pārfilmēt. Pirmā sērija nekad tā arī netika parādīta, un sākotnējā ideja par sešām stundu garām sērijām tika noraidīta.

Stīvens Mofats jau sen ir kaislīgs Šerloka Holmsa fans. Viņš teicis: “Vēlējos veidot šo seriālu, jo visas pārējās Šerloka ekranizācijas ir pārāk lēnas, paredzamas, tām nav asuma.” Interesanti, ka Mofats nepiedalās filmēšanas procesā, viņš tikai raksta scenāriju. Ja Mofats ir ieradies filmēšanas laukumā, tas nozīmē, ka kāds ir pamatīgi kļūdījies.

Savukārt seriāla fani ne tikai ceļ tā reitingus un popularitāti, bet arī traucē seriāla tapšanā. Sociālo tīklu vietnēs uzzinot, kur notiks filmēšana, viņi lielos pulkos ierodas, lai vērotu uzņemšanas gaitu, kuru tad diemžēl pavada un traucē viņu sajūsmas spiedzieni un aplausi. Tā nu kaislīgie seriāla atbalstītāji panākuši, ka tagad daudz retāk epizodes tiek filmētas ārpus telpām.

BBC neatklāj, kādi ir seriāla demonstrēšanas ienākumi, taču Mofats izdevumā “Financial Times” ļāvis nojaust, ka cipari ir milzīgi. “Esam seriālu pārdevuši tik daudzām valstīm. Protams, ka valstis pasaulē ir tik, cik ir, bet, kas zina, varbūt drīz varēsim pārdot arī citplanētiešiem.”

Jāpiemin, ka viens no seriāla veidotājiem Marks Gatiss pats atveido Šerloka brāli Maikroftu.

Šī ir tikai viena no daudzajām Doila oriģinālstāstu TV ekranizācijām, bet daudzi par pašu veiksmīgāko uzskata tieši šo BBC versiju ar Benediktu Kamberbaču galvenajā lomā.

Vietnes “Ancestry.com” pārstāvji, kuri pēta radurakstus, uzskata: varbūt Kamberbačs ir tik veiksmīgs šajā lomā tāpēc, ka aktieris ir attāls Konana Doila radinieks. Doils bija Kamberbača vectēva 16. pakāpes brālēns. “Ancestry.com” šo izpēti veikuši paši pēc savas ierosmes, jo ir lieli seriāla fani.

Šerloka “cīņu biedru” doktoru Vatsonu atveido Martins Frīmens. Kopā ar Kamberbaču viņš filmējies arī vērienīgajā triloģijā “Hobits”.

Publicitātes foto

Citi slaveni Šerloka – Vatsona TV pāri:

• Džonijs Lī-Millers (Šerloks) un Lūsija Liū (Vatsone) seriālā “Elementāri, Vatson!”

• Robers Daunijs jaunākais (Šerloks) un Džūda Lovs (Vatsons) filmā “Šerloks Holmss”

• Vasīlijs Ļivanovs (Šerloks) un Vitālijs Solomins (Vatsons) filmā “Šerloka Holmsa un doktora Vatsona piedzīvojumi”

serloks_tabs

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. tiem ingļiem tādi jocīgi vārdi…
    sherlock viņiem apzīmē profesiju – privātdetektīvs 🙂

  2. Jūss zinājāt, ka Šerlokam ir māsa? Šerloks narkomāns, Vatsons vietuļais tēvs. Nu tā kaut kā

Draugiem Facebook Twitter Google+