Kultūra
Teātris un kino

Seši jauniestudējumi, 13 nominācijas un 296 izrādes: JRT sezonas kopsavilkums0


Vizuālais materiāls no izrādēm “Linda Vista” (pa preisi), “Latviešu laupītāji”, “Ļeņina pēdējā eglīte” un “Marķīze de Sada” (labajā pusē no augšas uz leju).
Vizuālais materiāls no izrādēm “Linda Vista” (pa preisi), “Latviešu laupītāji”, “Ļeņina pēdējā eglīte” un “Marķīze de Sada” (labajā pusē no augšas uz leju).
Jāņa Deinata foto, kolāža FotoJet.

20. jūnijā Jaunais Rīgas teātris noslēdza teātra sezonu, kas pirmo gadu aizvadīta pagaidu telpās Miera ielā 58a. Sezonas laikā kopumā ir nospēlētas 296 izrādes un skatītājiem piedāvāti seši jauniestudējumi, kas saņēmuši gan skatītāju, gan teātra jomas profesionāļu un kritiķu novērtējumu, informāciju par sezonu apkopojis teātris.

  • “Pēdējā Ļeņina eglīte” (režisors Uldis Tīrons) – spēlētākā izrāde šajā sezonā; Vilis Daudziņš saņēmis Spēlmaņu nakts 2017/2018 nomināciju kā Gada aktieris par Ļeņina lomu; Jānis Sniķers nominēts kā Gada gaismu un video mākslinieks;
  • “Marķīze de Sada” (režisors Alvis Hermanis) – otra spēlētākā izrāde šajā sezonā; Sandra Kļaviņa par de Senfonas lomu nominēta kā Spēlmaņu nakts 2017/2018 Gada otrā plāna aktrise; Jozs Statkevičs par darbu izrādē saņēmis nomināciju kā Gada kostīmu mākslinieks;
  • “Cerību ezers aizsalis” – režisors Vladislavs Nastavševs nominēts kā Gada režisors; izrāde saņēmusi nomināciju Gada lielās formas izrāde; abi jaunie aktieri Marija Linarte un Āris Matesovičs nominēti kā Gada jaunie skatuves mākslinieki, bet Vilis Daudziņš par Omes lomu – kā Gada aktieris;
  • “Dieviņš pillā” (režisors Alvis Hermanis) – izrāde nominēta kā Spēlmaņu nakts 2017/2018 Gada lielās formas izrāde un ir starp balvas “Kilograms kultūras” 2018. gada pirmā pusgada nominantiem. Aktrise Guna Zariņa par Aivara Neibarta (Ņurbuļa) lomu izvirzīta Spēlmaņu nakts 2017/2018 nominācijā kā Gada aktrise;
  • “Process” (režisors Mārcis Lācis) – galvenās lomas atveidotājs Toms Veličko nominēts kā Gada jaunais skatuves mākslinieks;
  • “Kas ir Silvija?” (režisore Māra Ķimele) – pretrunīgi vērtēta izrāde, kas radījusi lielu skatītāju interesi un ir bijusi pilnībā izpārdota.

Šajā sezona teātra štatā ir bijuši 16 aktieri. Nodarbinātākie ir bijuši Vilis Daudziņš un Kaspars Znotiņš, no aktrisēm – Baiba Broka un Guna Zariņa.

Sezonas laikā Jaunais Rīgas teātris ir devies vairākās viesizrādēs gan uz reģioniem (Siguldu, Valmieru, Madonu, Ventspili, Rēzekni), gan uz citām valstīm. “Gada sākumā ar izrādi “Brodskis/Barišņikovs” pabijām Toronto (Kanādā) un ASV pilsētās Čikāgā un Bostonā. Jūnijā izrāde “Garā dzīve” tik rādīta Telavivas (Izraēlā) teātra skatītājiem, bet vēl jūnijā un jūlijā ar izrādi “Brodskis/Barišņikovs” dosimies uz Neapoli, Florenci un Venēciju,” pauda Inga Liepiņa, JRT reklāmas un sabiedrisko attiecību speciāliste.

JRT direktore Gundega Palma atzīst, ka “šī ir bijusi viena no izaicinošākām JRT teātra sezonām, jo jauno telpu apgūšana prasīja daudz resursu un enerģijas gan no administrācijas un tehnisko darbinieku, gan aktieru un režisoru puses”. Viņa arī saka lielu paldies teātra uzticamajiem skatītājiem par lojalitāti un novērtējumu, piepildot abas skatītāju zāles arī teātra jaunajā pagaidu mājvietā.

Jauno teātra sezonu JRT sāks 1. septembrī ar Alvja Hermaņa jauniestudējumu – T. Letsa lugu “Linda Vista” ar Andri Keišu galvenajā lomā. 9. septembrī paredzēta pirmizrāde vācu dramaturga Geca Leinevēbera iestudētai izrādei “Latviešu laupītāji” (pēc F. Šillera lugas “Laupītāji”).

LA.lv