×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
29. janvāris, 2014
Drukāt

Seši suņi un 50 muitnieki pret cūku mēri (1)

Foto - RIA/ImageForumFoto - RIA/ImageForum

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā Alītas rajonā divām nomedītajām mežacūkām atklātā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusa klātbūtne rosināja Krievijas aizliegumu Lietuvā ražotajai cūkgaļai.

Latvijas cūku audzēšanas nozari šis lēmums, visticamāk, neietekmēs – cūkgaļas un dzīvu cūku eksporta aizliegums uz Krieviju jau pastāv no 2012. gada novembra. Pirms šā lieguma apmēram trešā daļa no Latvijā izaudzētajām cūkām tika eksportētas uz Krieviju. Pašlaik bažu par pastiprinātu cūkgaļas ieplūšanu no Lietuvas uz Latviju neesot, tā uzskata gan Zemkopības ministrijā, gan arī Latvijas Cūku audzētāju asociācijā.

Vakar valdība skatīja informatīvo ziņojumu par Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumu īstenošanu robežkontroles punktos uz Latvijas ārējās robežas. Prasību atbalstīt 50 jaunu amata vietu izveidi VID Muitas pārvaldē, piecu jaunu Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektoru amata vietu izveidi, kā arī sešu muitas darba suņu pirkumu skatīs nākamajā valdības sēdē. Papildu nauda prasīta arī robežkontroles punktos izņemto dzīvnieku izcelsmes produktu iznīcināšanai.

Pavisam šajā gadā Zemkopības ministrijai ĀCM profilakses pasākumu īstenošanai grib piešķirt 194 787 eiro, bet Finanšu ministrijai – 1 160 511 eiro. Finanšu ministrijai uzdots palielināt 2015. gada un nākamo gadu valsts pamatbudžeta bāzes izdevumus ĀCM profilakses pasākumu īstenošanai uz Latvijas robežas par 158 190 eiro Zemkopības ministrijai un par 956 826 eiro Finanšu ministrijai.

Atgādināšu, ka pērn vasarā Eiropas Komisija ieviesa īpašas kontroles ES robežkontroles punktos ar Baltkrieviju un Krieviju, lai novērstu ĀCM ievešanu ES valstīs ar transportlīdzekļiem un precēm. Pērn no 5. jūlija līdz 13. decembrim saistībā ar ĀCM uzliesmojumu Baltkrievijā un Krievijā robežkontroles punktos privātpersonām izņēma 4013,97 kg piena un gaļas produktu. Pērn pavisam iznīcināti 6359,8 kg privātpersonām izņemtie produkti – 5,5 reizes vairāk nekā gadu agrāk.

PVD informē, ka Latvijā uz valsts robežas, Krievijas un Baltkrievijas pierobežā jau ir ieviesti drošības pasākumi un tiek ņemti paraugi laboratoriskajai izmeklēšanai visām nomedītajām mežacūkām, kā arī aizdomīgajām mājas cūkām. Kopš 2013. gada jūnija Latvijā uz ĀCM izmeklētas 1029 mežacūkas un 28 mājas cūkas. Visi izmeklēšanas rezultāti līdz šim bijuši negatīvi. ĀCM profilaktisko pasākumu ieviešanu Latvijā līdzfinansē Eiropas Savienība (ES).

“Eurostat” statistikas dati liecina, ka Lietuvai Krievija ir nozīmīga partnere cūkgaļas eksportā – uz Krieviju 2013. gada 10 mēnešos eksportēti 75% (15,6 milj. eiro vērtībā) no visas cūkgaļas, kas eksportēta uz trešajām valstīm. Šis apjoms Lietuvas kopējā cūkgaļas eksportā (uz ES valstīm un trešajām valstīm kopā) savukārt veidoja 48,5 procentus. Uz Latviju Lietuva eksportēja 20,5% (6,6 milj. eiro vērtībā) no kopējā cūkgaļas eksporta.

Šodien zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ir darba vizītē Viļņā, lai tiktos ar Lietuvas zemkopības ministru Vigīliju Juknu un pārrunātu Lietuvas veiktos pasākumus ĀCM ierobežošanā.

PVD aicina medniekus visā Latvijas teritorijā būt īpaši vērīgiem un ziņot par kritušām vai aizdomīgām mežacūkām. Visu aizdomu gadījumu izmeklēšanas izmaksas sedz PVD.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Es nezināju Latvijas un Lietuvas cūkkopība. Bet redzēju govis ielā nokļūt līdz Aglonai.

Draugiem Facebook Twitter Google+