×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
25. maijs, 2012
Drukāt

Sešu latviešu piedzīvojumi Gruzijā


gruzija_agris_ziemelis_12

Pagājušā gada vasarā seši uzņēmīgi jaunieši atgriezās no Gruzijas, kur beidza brīvprātīgo darbu gada garumā. Veicies esot smagi, jo uzdevums – popularizēt āra aktivitātes Gruzijā – nav bijis viegls, galvenokārt pateicoties vietējo iedzīvotāju pasivitātei.


 

Kā pastāstīja viens no projekta “Explore outdoor” dalībniekiem Renārs Purmalis, kurš savu teicamo valodu prasmju dēļ projekta laikā pildīja tulka pienākumus un pārstāvēja projektu publikas priekšā, jaunieši 2010. gada augustā devās uz Gruziju ar mērķi popularizēt āra aktivitātes. Rīkotie pasākumi bija dažādi – tās bija piedzīvojumu sacensības ar dažādiem uzdevumiem, pārgājieni, kritiskās masas veidošana ar velosipēdistiem un citi. Kopš ierašanās Gruzijā nebija pagājis ilgs laiks, kad jaunieši no Eiropas Savienības programmas “Jaunatne darbībā” piešķirtās stipendijas nopirkuši nepieciešamo inventāru, saplānojuši pirmās sacīkstes un ar plakātu starpniecību aicinājuši vietējos piedalīties. Pirmajā reizē ieradušies apmēram 60 interesenti, kas, kā vēlāk izrādījās, bija pats lielākais dalībnieku skaits kādā no aktivitātēm šā projekta laikā.

Lai veiksmīgi sagatavotos katram pasākumam, jaunieši esot veikuši pamatīgu darbu. “Lielākoties aktivitātes norisinājās ārpus galvaspilsētas Tbilisi, kur mēs īrējām dzīvokli. Klasiska diena mūsu izpildījumā bija tāda: no rīta piecēlāmies un paēdām brokastis. Pēc tam izlikām karti un norādījām to vietu, kur vēlamies, lai noritētu mūsu organizētās āra aktivitātes. Vietai pat nebija jābūt tuvumā Tbilisi – tā varēja atrasties pat vairāku simtu kilometru attālumā.

Pēc vietas izvēlēšanās mēs sakravājām mantas un devāmies ceļā. Vairākumā gadījumu ar kādu maršruta mikroautobusu, kas Gruzijā ir ļoti populārs pārvietošanās veids. Kad nonācām galamērķī, kārtīgi to izpētījām un nofotografējām. Ja vieta atradās pārāk tālu no mūsu Tbilisi mitekļa, palikām turpat teltīs un nākamajā rītā devāmies atpakaļ. Pēc atgriešanās mēs sākām darbu pie aktivitāšu plānošanas,” stāsta R. Purmalis. Pēc tam viņi devušies atpakaļ uz izvēlēto vietu, lai aicinātu vietējos iedzīvotājus piedalīties. Tiesa, interesentiem bija jāmaksā dalības maksa, lai organizatori varētu nosegt aktivitātes pašizmaksas un parūpēties par balvām pašiem veiksmīgākajiem dalībniekiem. Balvās bija ne tikai oriģināli diplomi, bet arī kulinārijas gardumi, piemēram, plovs, torte vai vienkārši apmaksātas vakariņas.

 

Lielākais traucēklis projekta laikā esot bijusi gruzīnu neieinteresētība. Pirmajā pasākumā, kas bija sacensība pa Tbilisi, dalību ņēma aptuveni 60 cilvēki, bet nākamajās reizēs to bija krietni mazāk.

 

“Viņi zina, kas ir zīmēšana un futbols, jo tās ir lietas, kam ir gadsimtu vēsture, bet kas ir piedzīvojumu sacīkstes? To viņi nezina. Tāpat mums dīvaini šķita gruzīnu paradumi saistībā ar laikapstākļiem. Līdzko līst lietus, viņus ir grūti pierunāt darīt kaut ko ārā. Mums, protams, laikapstākļi netraucē, jo viss ir atkarīgs no tā, kā esi tam sagatavojies, bet gruzīniem ir citādi – ja ārā līst, es nepiedalīšos!” Ar laiku projekta dalībnieki sapratuši, ka vietējiem ir citādāka mentalitāte un tāpēc tai ir jāpielāgojas, lai varētu sasniegt kādus rezultātus.

Projekta “Explore out
door” jaunieši var lepoties ar aizsāktu tradīciju Gruzijā. Eiropā un citur pasaulē ir izplatīta tā sauktā kritiskā masa, kur velomīļi sapulcējas vienkopus, lai parādītu pārējai sabiedrībai, ka arī riteņbraucēji ir satiksmes dalībnieki. Pateicoties mūsu jauniešu iniciatīvai, tā vairs nav sveša lieta arī Gruzijā.

Kā zināms, “Jaunatne darbībā” finansē tikai daļu no projektā nepieciešamās summas, un tāpēc ir jāmeklē līdzfinansējums. Lai to iegūtu, jaunieši lasīja lekcijas Gruzijas Valsts universitātē un rīkoja āra aktivitātes studentiem, kā arī vidusskolu skolēniem. Veiksmīgākajiem bija iespēja universitātē studēt bez maksas.

Projektu “Explore outdoor” organizēja bērnu un jauniešu biedrība “Jaunie vanagi”, un tas finansēts ar Eiropas Savienības programmas “Jaunatne darbībā” atbalstu 40 760 eiro apmērā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+