×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
30. jūnijs, 2017
Drukāt

Sešu mēnešu pussolis nākotnē

Maltas prezidentūras fotoMaltas prezidentūras foto

Gada sākumā Maltas premjerministrs Džozefs Muskats un vicepremjers Luijs Grehs solīja, ka viņu vadītās valsts pirmā prezidentūra Eiropas Savienības Padomē būs pragmatiska un atvērta kompromisiem. Nepieredzēti spriegajos ap­stākļos Valletai tomēr izdevās itin veiksmīgi tikt galā ar Maltas prezidentūras uzdevumiem. Tādējādi noslēdzas arī dažādām dramatiskām norisēm bagātais 2016. gada janvārī ievadītais cikls, kas ietvēra triju valstu – Nīderlandes, Slovākijas un Maltas – prezidentūras. Stafete tiek nodota nākamajai trijotnei, kurā pirmo posmu veiks Igaunija.

 

Mazs “veiksmes stāsts”

Tā sagadījies, ka Eiropas Savienības Padomes darba kārtības izpildes nodrošināšana, kas ir prezidentvalsts pienākums, krīzes laikā nonākusi t. s. jauno valstu rokās. Malta atskārta, ka vienatnē nav iespējams pārvarēt problēmas, ko rada mūsdienu globalizācija, grūti kontrolējamās masu migrācijas plūsmas un tuvumā izvērstie militārie konflikti. Tāpēc mazās Maltas salinieki atšķirībā no otrā Eiropas malā esošās lielās Britānijas (ar kuru maltiešus saista ilga un īpaša vēsture) cieši turas pie “kontinenta”.

Prioritāro tēmu uzskaitījumā figurēja migrācija, vienotais tirgus, drošība, sociālā iekļautība un jūrniecības nozare. Pilsoņiem šie prioritāšu saraksti diez ko neinteresē, toties viņi, gluži dabiski, ielāgo visu, kas ietekmē ikdienas gaitas. Piemēram, viesabonēšanas maksu atcelšanu no 15. jūnija. (Nepalaižot garām to, ka vietējie mobilo sakaru operatori šajā situācijā cēla pakalpojumu cenas.) Nenoliedzami – viesabonēšanas maksu izzušana “ir īsts Eiropas veiksmes stāsts” un “digitālā vienotā tirgus stūrakmens un nākamais solis pretī vienotai un ilgtspējīgai Eiropas digitālajai sabiedrībai”, kā kopīgajā paziņojumā deklarēja ES prezidējošās Maltas premjers, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni un Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers. Eiropas ie­stādes esot strādājušas desmit gadus, lai “risinātu šo tirgus nepilnību” un mobilos tālruņus lietojošie eiropieši varētu jebkurā ES valstī tos izmantot par tādu pašu samaksu kā mītnes zemē. Sarežģītu ieceru īstenošana prasa laiku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+