Dabā
Medības

Lēts un interesants tēmēklis medībām – ‘Shilba’0

Foto: Linda Dombrovska. ‘Schilba’- interesanta iespēja par labu cenu.

Tēmēklis ir viens no svarīgākajiem elementiem, lai ar ieroci šautu precīzi. Vēl pirms kāda laika varēja droši sacīt – labs tēmēklis maksā dārgi, bet tagad jau var teikt, ka arī par ekonomiskām cenām iespējams iegādāties pietiekami kvalitatīvus tēmēkļus ne no augstākā plauktiņa.

Latvijā jau pazīstami un pārbaudīti ekonomiskās klases Yukon Jaeger, Fomei, Delta, vēl kāds interesants tēmēklis atradīsies. Nu šim sarakstam pievienojas arī Shilba, ko piedāvā “Gunmarket.lv” veikals, kas atrodas Rīgā, Maskavas ielā 243.

Shilba ir nosaukums, kas lielākajai mednieku daļai neizteiks neko daudz, bet, paturot tēmēkli rokās, caur to palūkojoties, jāteic, ka pirmais iespaids ir gana labs. Shilba Gold Medal optisko tēmēkļu sērija apvieno profesionāļu, mednieku un sporta šāvēju padomus un kompānijas mēģinājumus piedāvāt iespējami augstāko kvalitāti par pieejamu cenu.

Pirmais, ko ieraugi, skatoties uz tēmēkli, ir zemais profils – asu regulēšanas torņi ir zemi, neraugoties uz to, ka tiek piedāvāts tēmēklis ar 30 mm centrālo cauruli.

Uzņēmums

Shilba pirmsākumi meklējami nelielā rūpnīcā netālu no Osakas Japānā. 1975. gadā speciālisti no Argentīnas ceļoja uz Japānu, lai atrastu kādu, kurš varētu ražot labas kvalitātes tēmēkļus par pieejamu cenu.

Tēmēkļi būtu domāti zaķu medībām, izmantojot vienkāršo .22 LR kalibru pusautomātiskos ieročus. Tajā laikā Argentīnā zaķus uzskatīja par lieliem kaitniekiem, bet to gaļu eksportēja galvenokārt uz Vāciju. Tūkstošiem mednieku medīja šos mazos dzīvniekus, kas spēja ļoti ātri savairoties plašajās Argentīnas pampās, kur tiem bija ļoti labvēlīga vide. Zaķi kļuva par lielāko biedu lauksaimniekiem. Pirmie divi modeļi 4×32 un 4×40 ieguva lielu atzinību, un pirmā 2000 ierīču partija tika iztirgota mazāk nekā 60 dienās. Bija skaidrs, ka cilvēkiem nepieciešams labs tēmēklis ar dzidru attēlu, kas ir pietiekami lēts salīdzinājumā ar plaši pieejamajiem, bet dārgajiem Amerikas un Eiropas zīmoliem. Palēnām tika attīstīti jauni modeļi un paplašināts piedāvājums.

1981. gadā mazās japāņu rūpnīcas īpašnieki pārdeva zīmolu Shilba, kas turpināja attīstieties, piedāvājot ne tikai tēmēkļus, bet arī binokļus, tālskatus, astronomiskos teleskopus. Piedāvātais produktu klāsts ātri pārsniedza Argentīnas tirgus iespējas, un 2000. gadā zīmols uzsāka eksportu uz citām Latīņamerikas valstīm.

2004. gadā tika radīts modelis ar nr.4 tēmēšanas tīkliņu un 30 mm centrālo cauruli, kas ir tik populāra Eiropā. Zīmolam izdevās sasniegt Spāniju, kur ir labi attīstītas medību tradīcijas.

Par tēmēkli

Mūsdienās Shilba piedāvā tēmēkļus, kuri izceļas ar divām būtiskām lietām – redzeslauku un lēcu dzidrību. Turklāt tēmēkļiem ir arī regulējams sarkanais punkts un ballistiskais tēmēšanas tīkliņš. Redzeslaukā nonāca Shilba Gold Medal 3-12×56 modelis ar B4A ballistisko tēmēšanas tīkliņu. Tēmēklis paredzēts kalibriem, sākot ar .243 Win, beidzot ar .300 Win Mag un .338 Win, kas nozīmē to, ka ražotājs garantē tēmēkļa izturību, šaujot ar jaudīgu kalibru. Šis modelis “Gunmarket.lv” veikalā nopērkams par 390 eiro, kas ir gana pieejama cena. Pacilājot šo tēmēkli, patiešām pārsteidz lēcu dzidrums un attēla kvalitāte. Tāpat arī tēmēšanas tīkliņš ir plāns un šķiet ļoti patīkams.

Svarīgi, ka, ieslēdzot sarkano punktu, pirmajā režīmā tas ir tik tikko saskatāms, bet maksimālajā režīmā – nežilbina. Sarkanais punktiņš ir kompakts un apaļš, ar noteiktām kontūrām, nevis izplūdis kā zvaigzne – to var uzskatīt par ļoti lielu plusu.

Jāņem gan vērā maza nianse – piešaujot tēmēkli, viens optikas klikšķis ir 1/4 collas 100 jardos jeb 91,44 metros. Interesants risinājums ir tēmēkļa ballistiskais tīkliņš B4A. Ar šo tīkliņu iespējams aprēķināt lodes kritumu konkrētā distancē.

Svarīgi gan atcerēties, ka ražotāja norādes ir rekomendējošas un tās noteikti vajadzētu pārbaudīt dzīvē atkarībā no ieroča, kalibra, izmantotās munīcijas svara. Kā arī jāatceras, ar kādu palielinājumu šī pārbaude tiek veikta, jo aprēķini veikti ar palielinājumu 10 x.

B4A tēmēšanas tīkliņš ir testēts ar 10 x palielinājumu ar šādiem kalibriem – .243 Win/55 gr, .243 Win/95 gr, .270 Win/130 gr, 7mm Rem Mag/150 gr, 7×64/140 gr, .300 Win Mag/180 gr, .308 Win/150 gr, .338 Win/200 gr, piešaujot ieroci, sākot ar 100 metriem.

Tēmēšanas tīkliņa katra nākamā iedaļa atbilst lodes kritumam nākamajos simt metros. Tīkliņam uz leju ir četras papildu iedaļas. Tiklīdz tiek noteikta distance, iespējams sekmīgi šaut līdz 500 metriem. Protams, tas jāpārbauda, ņemot vērā munīcijas svaru, stobra garumu, tādēļ katram būtu jāizšauj pašam šajos attālumos un jāsaprot, kā tēmēšanas tīkliņš konkrētajā situācijā strādā. Ja runā vēl par kādiem parametriem, jānorāda, ka 3-12×56 svars ir 635 grami, bet redzeslauks 100 metros – no 3,1 līdz 12,3 metriem.

Secinājumi

Lielākais šā tēmēkļa bonuss ir cena, tāpat arī var minēt vairākus plusus, kam pievērst uzmanību, izvēloties sev tēmēkli. Viens pluss, ko min arī tirgotājs, ir piecu gadu garantija. Laika posmā, kamēr “Gunmarket.lv” tirgo šos tēmēkļus, viņiem nav bijušas problēmas ar šīm ierīcēm un neviens no tēmēkļiem nav sūtīts atpakaļ ražotājam garantijas remontam. Remonta iespējas un garantija ir vēl viens pluss, ko vajadzētu novērtēt. Ja ir padomā iegādāties karabīni un ir vajadzīgs tēmēklis, ir vērts apsvērt šo iespēju.

Vairāk lasiet žurnāla Medības janvāra numurā

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Ciklona ietekmē trešdien dažviet iespējams ļoti stiprs lietus 1
1 diena
Kate Šterna
Dabā
Pīļu ligzdošanas sekmes un medību sezonas prognozes 1
1 diena
LE
LETA
Dabā
Dienas gaitā termometra stabiņš pakāpsies līdz +25 grādiem
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Nākotnē maksājumi kļūs arvien ērtāki – pakustēsies, pamirkšķināsi acis… 3
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
“Dinamo” uzkaujas un izcīna otro uzvaru “Latvijas Dzelzceļa” kausā
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
KNAB atbrīvojis aizturēto Ogres novada mēru Helmani 1
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Dzeloņdrātis, kas ierobežo manu dzīvi.” Atmiņas par Baltijas ceļu un Atmodas laiku
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Kristiešu draudze izplata aicinājumu pērt bērnus
7 stundas