×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
19. februāris, 2018
Drukāt

1928. gada 19. februārī. Emiļa Melngaiļa kritiens (5)

Melngailis

E. Melngailis 20. gados.

Pirms 90 gadiem komponistam un valodniekam Emilim Melngailim (1874 – 1954), kurš bija devies materiāla vākšanas ekspedīcijā pie latviešu valodā runājošajiem kurseniekiem uz Kuršu kāpām, gadījās nopietna nelaime, par kuru “Jaunākās Ziņas” divas dienas vēlāk, citējot paša komponista stāstīto, vēstīja: “Ierados Melnragciemā (mūsdienās Jodkrante) turpināt etnogrāfisko materiālu un kuršu melodiju vākšanu. Vētrās un salā Kuršu kāpas ir stipri apledojušas. Kuģi vairs neiet, un satiksme ļoti grūta. Svētdienas rītā, pārejot no viena zvejnieku ciema uz otru, ledainā ceļā paslīdēja kāja. Kritiens bija tik nelaimīgs, ka no smadzeņu satricinājuma paliku minūtes 10 pilnīgā nesamaņā. Kad atmodos, izrādījās, ka pārsista galva un uz ledus sakrājusies krietna asins peļķe. Paša spēkiem nokļuvu tuvākā zvejnieka mājā, kur viesmīlīgie zvejnieki mīļi uzņēma. Izmazgāja ievainojumu un noguldīja. Vakar tiktālu atspirgu, ka varēju atgriezties Rīgā. Galvas satricinājums vēl stipri sajūtams.” Kultūras fonds Melngaiļa iecerēto “Kuršu balsu” izdošanai bija atvēlējis 1600 latu. Dažas dienas vēlāk pēc atgriešanās Rīgā sabiedrībā populārais komponists un valodnieks Jelgavā noturēja lekciju par angļu valodas lietderību. To noklausīties ieradās ap 200 interesentu, pārsvarā skolnieki.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. vairs nav vards Emils nu ir tik Emilji un Emiljas latviskoti

  2. Tam nav nekāda sakara ne ar komunistiem, nedz kapitālistiem. Melngailis sevi dēvēja par Emili un nekā citādi. Pašpasludinātajiem “gramatiķiem” būtu vēlams pirms komentēšanas papētīt reālijas.

  3. Agrāk, pirms komūnistu speciālisti revidēja latviešu valodu, mēs būtu teikuši “Emīla Melngaiļa” (nevis “Emiļa”).

    • Pirms komūnistu speciālistiem mēs teicām Emīlis,jo Melngailis bija Emīlis.Un tagad atkal rakstām pareizi.Komūnisti viņu pārdēvēja par Emīlu,tāpat,kā Raini par ‘Jāni Raini”.Tā,lūk!

Draugiem Facebook Twitter Google+