Latvijā
Vēsture

1929. gada 17. oktobrī. Latvija streiko0


Policijas aizturētie nekārtību cēlāji.
Policijas aizturētie nekārtību cēlāji.
Policijas aizturētie nekārtību cēlāji.

Pirms 90 gadiem Latvijas lielākajās pilsētās – Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Daugavpilī un Valmierā – pievakarē valdīja saspringta gaisotne, jo ar pusnakti nākamajā dienā – 18. oktobrī – sociāldemokrāti bija izsludinājuši ģenerālstreiku.

Streikoja rūpniecības, amatniecības un tirdzniecības uzņēmumu darbinieki, neiznāca avīzes, Rīgā nekursēja autobusi un tramvaji, nestrādāja osta. Protestu iemesls bija valdības īstenotā slimokasu sistēmas reforma, šīs sadrumstalotās iestādes apvienojot, savukārt streika organizētāju ieskatā tas strādniekiem apgrūtināšot palīdzības saņemšanu. Jau vakarā Jelgavā pie Hofu linu rūpnīcas pēc darba beigām sākās policijas un strādnieku sadursmes.

Gaisā tika raidīti brīdinājuma šāvieni. Valmierā pusnaktī apstājās elektrostacija un ūdensapgādes iestāde. Iekšlietu ministrs Laimiņš bija aizliedzis ģenerālstreika dienā jebkādus gājienus vai mītiņus, aizrādot, ka “no agrākiem piedzīvojumiem zināms, ka pretvalstiski elementi katrā ziņā censtos sapulces un gājienus izmantot traču rīkošanai”.

Sociāldemokrātu rīkotās akcijas ierasti savā labā centās izmantot komunistu jeb “kreiso arodnieku” aģitatori un aktīvisti. Ģenerālstreika dienā izcēlās sporādiskas sadursmes gan starp strādniekiem un policiju, gan starp streiku atbalstītājiem un neatbalstītājiem uzņēmumos. Atsevišķos gadījumos tika iesaistīta armija un aizsargi.

Bija komunistu aresti. Nopietnāko incidentu Rīgā reģistrēja Avotu un Lāčplēša ielas stūrī, kur aptuveni 200 cilvēku liels pūlis dziedāja revolucionāras dziesmas un lūkoja pacelt sarkano karogu, bet tika izklīdināti ar stekiem.

LA.lv
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Vai atbalstāt ideju 11. novembri noteikt par brīvdienu, atsakoties no brīvdienas 1. maijā?
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
NEPLP aizliedz Latvijā retranslēt deviņus Krievijas televīzijas kanālus 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Neatkarīgo deputātu frakcija sola atbalstu RD opozīcijas mēra kandidātam
3 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Vai nākotnē latviešu valoda būs tikai ķēķa valoda?
28 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
TIEŠRAIDE: Juris Pūce skaidro pašvaldību reformu Aglonas iedzīvotājiem
Tiešraide 1 stunda
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Mūsu NBA puišu paveiktais svētku nedēļā – sezonas ceturtās nedēļas Latvijas TOP10
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Ziņu portālam LA.LV jauns auditorijas lieluma rekords! 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
IDB aizdomās par kukuļņemšanu aizturējis policijas amatpersonu
2 stundas