×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. aprīlis, 2012
Drukāt

SIA “Krauzers” harvesteriem mežā pretī liek motorzāģus (1)

balki_lvm_12

SIA “Krauzers” Kurzemes pusē meža īpašnieku vidū pazīstams kā uzņēmums, kas izstrādā privātos mežus, izmantojot nevis mežizstrādes harvesterus, bet gan motorzāģus. Tie, kam galvenais nav ātrums, bet kvalitāte, pēc mežizstrādes pakalpojumiem vēršas tieši pie “Krauzera”. 


Jau astoto gadu SIA “Krau­zers” vada Andis Araks, kurš apgalvo, ka firmas mērķis nebūt nav kļūt par vienu no lielākajiem meža nozares uzņēmumiem Latvijā, bet gan strādāt tā, lai neciestu reputācija un klienti vienmēr atgrieztos.

 

Saudzējot ceļu, maina riepās spiedienu

Savu darba pieredzi Andis Araks sāka krāt deviņdesmitajos, kad, pabeidzis Kandavas Valsts tehnikumu, jaunais mehāniķis sācis strādāt servisā. Taču ātri sapratis, ka visu laiku atrasties uz vietas nav viņa garā. Tāpēc nolēmis izmēģināt spēkus, izplatot vārdnīcas. Nopelnīt ar vārdnīcām nav sanācis, vien ieguvis uzņēmējam tik vajadzīgo prasmi runāt ar cilvēkiem un pareizi reaģēt visdažādākajās situācijās. Vēlāk strādājis par mežizstrādes meistaru. Šajās darba gaitās arī saticis savu pašreizējo biznesa partneri Kasparu Eihi, kurš jau bija iemēģinājis roku uzņēmējdarbībā. Apvienojot spēkus, iegādājušies toreiz maz zināmo uzņēmumu “Krauzers”, kas sniedzis mežizstrādes pakalpojumus ļoti nelielos apjomos. Jaunie īpašnieki nolēma uzņēmumu paplašināt, attīstot arī transporta pakalpojuma sfēru.

“Ņēmām kredītus, pirkām tehniku. Kredītus izdevās veiksmīgi atdot, iespējams, tāpēc, ka aizņēmāmies mazāk, nekā būtu varējuši, cerot uz strauju izaugsmi. Kritiskajos brīžos šāda piesardzība atmaksājās,” atceras Andis.

Šobrīd SIA “Krauzers” pieder vienpadsmit kokvedēji, šķeldotājs, konteinermašīna, ar kuru pārvadā šķeldu, un izvedējtraktors. Uzņēmumam ir divi kokvedēji, kuru aprīkojumā ir iekārtas, ar ko iespējams mainīt riepās spiedienu. Ja augsne ir mīksta, spiedienu samazina, tādējādi mazinot arī spiedienu uz ceļu.

 

A. Araks: “Mēs piedalījāmies pētījumā par to, kā spiediena maiņa riepās ietekmē spiedienu uz ceļa pamatni. Tā kā iegūtie rezultāti mūs pārliecināja, iegādājāmies mašīnas, kas aprīkotas ar attiecīgajām iekārtām. Šie kokvedēji tiek izmantoti vietās, kur ceļi ir vissliktākie.

 

Šī pasākuma ekonomiju ir grūti izrēķināt, tā zināmā mērā būtu spēlēšanās ar skaitļiem, taču esmu pārliecināts, ka ekonomija ir tikpat liela, kā ir starpība, vai ceļa salabošanai vajadzīga viena vai trīs grants kravas.”

SIA “Krauzers” kokvedēji lielākoties nodarbināti valsts mežos, sniedzot pakalpojumus AS “Latvijas valsts meži”, kā pasūtījums ir 60 – 80% no visu pārvadājumu apjoma.

 

Cirsmās tikai ar motorzāģiem

Harvesteru uzņēmumam nav, jo cirsmas tiek izstrādātas ar motorzāģiem. Kaut arī zāģeru brigādes pakalpojumi ir dārgāki, nekā par pakalpojumu jāmaksā, kad to zāģē ar harvesteru, meža īpašnieki lielākoties dod priekšroku motorzāģiem.

A. Araks: “Es nesaku, ka harvesteri ir slikti un motorzāģi labi. Savi mīnusi ir arī motorzāģiem. Zāģeru darbs ir ļoti bīstams, harvesteru operatori ir vairāk pasargāti.” 
Krauzers_LJaunbelzere_12

Uzņēmējs ir pārliecināts, ka harvesters labi strādā kvalitatīvās cirsmās, taču privātajos mežos cirsmas esot ļoti dažādas. Arī kopšanas cirtēs ar motorzāģiem darbu esot iespējams veikt rūpīgāk.

Sezonā “Krauzers” mežizstrādē nodarbina tuvu pie diviem simtiem cilvēku. Ja dotu priekšroku tehnikai, to visu varētu paveikt četri harvesteri, nodarbinot kādus divdesmit cilvēkus.

Paralēli mežizstrādei un koksnes pārvadāšanai SIA “Krauzers” nodarbojas arī ar būvkoku tirdzniecību, iznomā būvgružu konteinerus, gatavo malku. Un ir viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas tirgū sāka piedāvāt samērā jaunu produktu – gadu žuvušu, sausu malciņu. Kaut arī “Krauzers” savu daļu malkas tirgū ir iekarojis, tomēr paplašināties uz eksporta rēķina šajā jomā neplāno, jo malkas tirgus esot ļoti nepastāvīgs.

A. Araks: “Brīžos, kad malkas koksni tirgū var nopirkt lēti, tās sagatavošanā iesaistās daudzas zemnieku saimniecības un individuālie uzņēmumi. Parasti viņi ir izveidojuši uzņēmumus, kam ir mazāka nodokļu nasta, tāpēc mums ir grūti ar tiem konkurēt. Mēs arī nedomājam par malkas eksportu, jo eksporta tirgus prasa sausu malku, kas jāžāvē kaltēs. Lai sasniegtu efektivitāti un noteiktu apjomu, nāktos daudz ieguldīt.”

Sākta arī šķeldas ražošana, un uzņēmuma vadītājs stāsta, ka daļu koksnes šķeldošanai iegūst pašu cirsmās, bet esot arī daudz klientu, kas koksnes atliekas pēc kailcirtes labprāt pārdodot. SIA “Krauzers” piegādā šķeldu gan vietējām, gan Talsu katlumājai.

Pagājušajā gadā uzņēmums savu darbību dažādojis, jo Talsos nopirkta zeme, uz kuras atrodas automazgātava un industriālo riepu serviss. Tā īsā laikā servisā un automazgātavā panākta pakalpojuma kvalitāte, par kuru neesot jākaunas.

 

Strādāt tā, 
lai klienti atgrieztos

Domājot par uzņēmuma izaugsmi tuvākajos gados, A. Araks apgalvo, ka domas par jaudu kāpināšanu neesot, taču esot vēlme saglabāt iepriekšējo gadu apjomu.

A. Araks: “Mēs aizņemam nelielu tirgus daļu, tāpēc mums nav mērķa kļūt par lielāko meža nozares uzņēmumu. Taču vēlamies būt nozīmīgi savā reģionā, tādi, kuru reputācijai cilvēki uzticas.

Mēs piedāvājam kvalitatīvu malku. Ja konstatējam, ka apjoms vai kvalitāte nav bijusi atbilstoša, neatrunājamies, bet šo nebūšanu novēršam. Ja mežizstrādes laikā esam izbraukājuši kādu pļavu vai stigu, vai ceļu, mēs to salabojam. Protams, ne vienmēr to var izdarīt nākamajā dienā, bet tad, kad laika apstākļi ļauj, mēs to darām. Mēs strādājam tā, lai klienti pie mums atgrieztos.”

 

Uzziņa

* SIA “Krauzers” dibināta 1998. gadā.

* Atrodas Talsu novada Laidzes pagastā.

* Pamatnodarbošanās – mežizstrāde, transporta pakalpojumi, šķeldas ražošana, industriālie pakalpojumi.

* Pērn izstrādāti 180 000 m3, pārvesti 500 000 m3 koksnes.

* Uzņēmums ir pamata darba vieta 80 cilvēkiem.

* Par inovatīvu uzņēmējdarbību nominēts meža nozares gada balvai “Zelta čiekurs”.

* SIA “Krauzers” kopš 2003. gada pieder Latvijas pilsoņiem Andim Arakam un Kasparam Eihem.

 

Viedoklis

Gints Priekulis, Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas valdes priekšsēdētājs: “SIA “Krauzers” ir nopietns un stabils uzņēmums, kas visu laiku attīstās. Sākotnēji nodarbojās ar mežizstrādi un koksnes pārvadājumiem nelielos apjomos, bet šodien šajā jomā sasniegti nopietni apjomi un sākta arī šķeldas ražošana. Andis Araks ir atbildīgs, precīzs vadītājs, vienmēr pilda dotos solījumus. Ar viņu ir patīkami sadarboties.”

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Siku algas maksataji.

Draugiem Facebook Twitter Google+