Krievijas zinātnieki skaidro, ka Jamalas pussalā esošā bedre varētu būt izveidojusies no metāna noplūdes, ar ko daži pētnieki skaidro arī Bermudu trijstūra fenomenu Atlantijas okeānā.
Krievijas zinātnieki skaidro, ka Jamalas pussalā esošā bedre varētu būt izveidojusies no metāna noplūdes, ar ko daži pētnieki skaidro arī Bermudu trijstūra fenomenu Atlantijas okeānā.
Foto – Scanpix/AP

Sibīrijā parādās mistiski krāteri 7

Vasaras vidū dabas pētniekus ne tikai Krievijā, bet arī citviet pasaulē pārsteidza ziņas par vismaz piecām bedrēm, kas pēkšņi parādījušās Sibīrijas gāzes laukos. Drīz pēc to uzrašanās Krievijas interneta vietnes pāršalca dažnedažādi minējumi par bedru izcelsmes iemesliem. Taču, visticamāk, vainīgi nav ne citplanētieši, ne meteorīti, kā dažiem varbūt labpatiktu. Pēc bedru rūpīgas apskates un zemes paraugu analīzes Krievijas zinātnieku grupa gan nonākusi pie ne mazāk aizraujoša secinājuma – Sibīrijas bedru izcelsme, iespējams, meklējama Bermudu trijstūra fenomenā.

Reklāma
Reklāma

Globālās sasilšanas nākamā pakāpe

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Pirmās ziņas par milzīgajām bedrēm Sibīrijas gāzes laukos parādījās jūlijā. Vispirms Jamalas pussalā naftas un gāzes lauku apsekotāji, ar helikopteru pārlidojot pussalas teritoriju, pamanīja 80 metrus platu bedri, bet dažas nedēļas vēlāk briežu mednieki Tazovskas apgabalā, kā arī Taimiras pussalā uzgāja vēl divas bedres. Kaut arī tās bija mazākas nekā Jamalas pussalā esošā bedre, to struktūras bija ļoti līdzīgas.

Šobrīd Krievijas plašsaziņas līdzekļi informē, ka valsts ziemeļos parādījušies jau vismaz pieci šādi krāteri. Tos izpētījušas vairākas zinātnieku grupas, kas secinājušas, ka krāteri radušies pazemes sprādzienos. Pēc bedru apskates Jamalas pussalā Krievijas zinātniece Anna Kurčatova sarunā ar laikrak­stu “The Siberian Times” norādīja, ka, iespējams, sprādzienus izraisījusi globālā sasilšana. “Iespējams, mūžīgajam sasalumam sākot kust, pazemē esošie gāzes krājumi sajaucās ar smiltīm un ledu, radot efektu, kas līdzvērtīgs tikko atkorķētas šampanieša pudeles izlīšanai,” sprieda Kurčatova.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Novosibirskā esošā Naftas–gāzes ģeoloģijas un ģeofizikas institūta zinātnieki pēc Jamalas pussalas krātera apskates izsecinājuši, ka tā izveidē būtiska loma bijusi neparasti siltajiem laika apstākļiem. Taču arī viņi pagaidām nevar rast pilnīgu izskaidrojumu bedrēm. “Mēs veicām tomogrāfiskos, magnētiskos un radiācijas mērījumus, taču nekādas anomālijas nenovērojām,” sarunā ar Krievijas ziņu aģentūru “Itar-tass” atzina Krievijas zinātnieks Oļegs Kušnarenko, kurš Jamalas krāteri pētīja četras dienas.

Bermudu trijstūra līdzinieces?

Pēc Novosibirskas zinātnieku pašreizējās versijas, klimata pārmaiņu izraisītā mūžīgā sasaluma kušanas gaitā pazemē izveidojušās metāna gāzes noplūdes, kas radījušas sprādzienu, pēc kura savukārt izveidojušās milzīgās bedres. Apskatot Jamalas pussalā esošo bedri, Krievijas zinātnieks Vladimirs Potapovs norādījis, ka “galvenais [sprādziena rašanās] elements bija gāzes hidrātu atbrīvošanās”. “Acīmredzot gan pussalas dziļākajos slāņos vairāku simtu metru dziļumā, gan augšējos slāņos atrodas gāzes hidrāti,” sprieda Potapovs. Viņa kolēģis Igors Jeļcovs sarunā ar Krievijas ziņu aģentūru “Itar-tass” savukārt skaidroja, ka, gāzes hidrātiem sadaloties, zemes dzīlēs esošais metāna ledus pārvēršas gāzē, kas tagad lielos apjomos sācis noplūst. “Tas rada lavīnveidīgu sprādzienu, kas ir kaut kas līdzīgs kodolreakcijai,” skaidroja Jeļcovs.

Šādi gāzes hidrāti tiek dēvēti arī par metāna burbuļiem. Iepriekš vairāku valstu zinātnieki izvirzījuši teoriju, ka metāna burbuļi ir arī Bermudu trijstūra mistikas izskaidrojums. Bermuda trijstūris ir vieta starp Bermudu salām, Floridu un Puertoriko, kur mistiskos apstākļos pazuduši gan kuģi, gan lidmašīnas.

Savienoto Valstu žurnāls “American Journal of Physics” 2003. gadā publicēja pētījumu, kurā tika secināts, ka principā šādi metāna brubuļi ir spējīgi traucēt kuģa vadāmību un to pēdīgi arī nogremdēt. Tiesa, ASV zinātnieks Bendžamins Frampuss interneta vietnei “LiveScience.com” norādījis, ka apšauba, vai metāna burbuļi būtu spējīgi nogremdēt kuģus. “Turklāt nesenā vēsturē nav novērotas tik liela apjoma metāna no­plūdes. Pēdējo reizi Bermudu trijstūra apgabalā gāzes izveidoja bedri pirms 20 tūkstošiem gadu,” apgalvoja Frampuss. “Tāpēc metāna burbuļa teoriju Bermudu trijstūra mistikas izskaidrošanai uzskatu tikai par interesantu teoriju.”

Drauds gāzes piegādēm

Krievijā esošā Arktikas pētniecības zinātniskā centra arheologs Andrejs Pļehanovs sarunā ar ASV žurnālu “Nature” norādījis, ka Jamalas pussalas krāterī ir ārkārtīgi augsts metāna līmenis. “Gaisa sastāvā metāns ir aptuveni 0,000179 procenti, bet krātera apakšā metāna līmenis sasniedz 9,6 procentus,” norādījis Pļehanovs, piebilstot, ka metāns ir vismaz divdesmit reižu kaitīgāks atmosfērai nekā oglekļa dioksīdi, kas izraisījuši siltumnīcas efektu. Krievijas zinātnieki skaidro, ka metāna hidrāti ir stabili zemas temperatūras apstākļos. Taču globālās sasilšanas dēļ par stabilu mūžīgo sasalumu vairs nevar būt runa. Tādējādi silto laika apstākļu dēļ pastāv nopietni draudi, ka liels daudzums metāna kādu dienu varētu nokļūt gaisā, radot nopietnus draudus arī cilvēkam, norāda ASV interneta vietne “Huffington Post”.

Reklāma
Reklāma

Tikmēr Potapovs uzsver, ka pilnīgs izskaidrojums Sibīrijas bedru izcelsmei joprojām nav atrasts. “Mums visos iespējamajos veidos jāturpina darbs. Mums ir jāizvirza hipotēzes un tās jāpārbauda, jo, pirmkārt, no zinātniskā viedokļa krāteri paši par sevi ir neticami interesanti. Skaidrs ir viens, ka tik milzīgam sprādzienam nav viens vienīgs iemesls. Šādus sprādzienus rada vairāki apstākļi. Otrkārt, šādi krāteri var atstāt ļoti lielu ietekmi uz Jamalas pussalas infrastruktūru,” norādījis Potapovs.

Jamalas pussalā atrodas vienas no lielākajām Krievijas gāzes krātuvēm, un 80 metru platā bedre uzradās tikai nedaudz vairāk kā 30 kilometru attālumā gāzes laukā, kas ir vitāli svarīgs, lai Sibīrijas dabasgāze sasniegtu Eiropas patērētājus. Tāpēc, ja Krievijas zinātnieku pētījumi izrādīsies pareizi un Sibīrijas bedres metāna no­plūdes dēļ nudien būs uzskatāmas par Bermudu trijstūru radiniecēm, varētu tikt apdraudēti daudzie gāzes cauruļvadi, kas vijas cauri visam Sibīrijas reģionam.