×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
27. maijs, 2015
Drukāt

Sienas demontāža. Kas jāzina pirms mājokļa pārbūves?

Foto - Ausma LukšaFoto - Ausma Lukša

Ar starpsienu noārdīšanu visbiežāk saskaras dzīvokļa vai mājas pārbūvē. Jāatceras, ka telpu pārplānošana ir jāsaskaņo.

Neatkarīgi no tā, vai sienas tiek demontētas mazā privātmājā vai daudzdzīvokļu namā jāievēro piesardzība. Katra ēka ir projektēta noteiktam plānojumam, kurā galveno pārsedžu smagumu tur nesošās sienas, bet nenesošās sienas veido zonējumu. Pieņemts, ka daudzdzīvokļu mājā nenesošās sienas aiztikt drīkstot, taču nedrīkstot patvarīgi ķerties pie nesošajām sienām, jo tad var sabrukt visa māja. Tomēr māja ar laiku nosēžas, tur var parādīties iekšējie spriegumi. Veicot nenesošās sienas demontāžu, var netīši izjaukt ēkas iekšējo līdzsvaru un izraisīt avāriju. Īpaši tas attiecas uz vecajām mūra mājām ar koka pārsedzēm. Baļķu gali atbalsta vietās uz sienām bieži ir nodrupuši, ķieģeļi var būt deformēti. Grīda laika gaitā ir nosēdusies un daļu no svara pārnesusi uz starpsienām. Veicot pārbūvi un izņemot arī nenesošās starpsienas, lai izveidotu, piemēram, studijas tipa dzīvokli, pastāv risks, ka konstrukcijas nobīdīsies. Arī betona paneļu mājā (kaut tās ir jaunākas) nenesošā siena var pildīt balsta funkciju. Turklāt nav zināms, vai augšējos un apakšējos dzīvokļos šīs sienas nav izņemtas un kādas vēl pārbūves tur veiktas.

“Visdrošāk pirms dzīvokļa pārbūves plānošanas un projektu zīmēšanas ir uzaicināt uz objektu sertificētu būvinženieri, kas konsultēs un dos savu mutisku slēdzienu par nākamā projekta iespējamību un riskiem. Ja radu un draugu vidū tāda nav, var palūkot Latvijas Būvinženieru savienības mājas lapā,” iesaka SIA “Stark” eksperts Staņislavs Ozoliņš. Eksperta vizīte un konsultācijas maksās no 50 eiro. Dzīvokļa vienkāršotās renovācijas projekts, kurā paredzēta tikai nenesošo sienu demontāža, maksās no 140 eiro, ieskaitot būvnodevu. Ja projektā paredzēta nesošo sienu demontāža, tas izmaksās dārgāk. Tad jāizstrādā pilns tehniskais būvprojekts ar būvinženiera tehnisko risinājumu un vēl jāsavāc paraksti no ēkas pārējo dzīvokļu īpašniekiem.

Dzīvokļa pārplānošanu iespējams saskaņot atvieglotā kārtībā, kas ir ātrs un samērā lēts process. Arhitekts sagatavo dzīvokļa vienkāršotās renovācijas papīrus ar arhitekta, būvinženiera un mājas apsaimniekotāja parakstiem. Tos iesniedz būvvaldē, un pēc desmit dienām dzīvokļa īpašnieks saņem divus apstiprinātā projekta eksemplārus, no kuriem viens paliek pie viņa, bet otrs jāiesniedz Zemes dienestā jaunas inventarizācijas lietas pasūtīšanai.

Remontējot dzīvokli, jāuzmanās no kaimiņu modrās acs, tāpēc labāk formalitātes nokārtot. Vispirms kaimiņi var sūdzēties par putekļiem un trokšņošanu, tā ka var sagaidīt kārtības sargu vizīti un sodu. Turklāt projekts būs jāsaskaņo šā vai tā, lai sakārtotu inventarizācijas lietu zemesgrāmatā, jo mainītajam plānojumam precīzi jāatbilst jaunajam stāvoklim, ko pieprasa apdrošināšanas kompānijas. Tāpat tas vajadzīgs, dzīvokli pārdodot vai ieķīlājot.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+