×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
11. janvāris, 2017
Drukāt

Siens ziemas barībai. Kā pareizi ieziemot ruļļus?

Foto - Evija PuiškinaFoto - Evija Puiškina

Kā pareizi sakraut siena ruļļus kaudzēs un ar ko labāk apsegt, lai nepūtu? Katru gadu daļa aiziet bojā. ZAIGA KĀRSAVAS NOVADĀ

Augstas kvalitātes barība ir pirmais priekšnoteikums mājlopu dzīvsvara pieaugumam. Pašlaik Latvijā lielāko daļu siena ziemas laikā tur zem klajas debess un izbaro pārsvarā gaļas lopiem. Zemas kvalitātes lopbarība, kas nepareizu uzglabāšanas apstākļu dēļ zaudējusi daļu uzturvērtības, dzīvniekiem var radīt veselības problēmas, kā arī samazināt ganāmpulka ekonomisko produktivitāti.

– Sienam jābūt labi sagatavotam. Ja barībā ir daudz mitruma, sausu to nepadarīs pat ideāli glabāšanas apstākļi. Bet sausiem, satītiem siena ruļļiem jānodrošina, lai mitrums netiek klāt no apakšas. Tos var kraut uz eiropaletēm, bet nekādā gadījumā uz zemes! Lai sienu pasargātu no lietus un sniega, jāizmanto gumijota materiāla pārklāji. Ruļļus krauj grēdā sausā laikā, tad nosedz ar pārklāju tā, lai netiek klāt mitrums no augšas, – skaidro Latvijas Dabas fonda padomes loceklis, lauksaimniecības eksperts Andrejs Briedis.

Visvienkāršāk un lētāk ir apsegt ruļļus ar brezentu, kas ir gaisa caurlaidīgs, bet neļauj nokrišņiem nokļūt līdz sienam. Plēve nav piemērota, jo ir vēja neizturīga un zem seguma veidojas kondensāts. Ja plēve ir saplīsusi un laiž cauri ūdeni, tas ir daudz sliktāk, nekā turēt sienu zem klajas debess.

SIA “Anagro” tirdzniecības vadītāja Evija Puiškina iesaka ruļļus un ķīpas nosegt ar izturīgu, gaisa caurlaidīgu pārklāju, kam ir laba saķere ar ruļļu virsmu un kas vēja ietekmei pakļaujas daudz mazāk nekā parastā plēve un brezents. Pārklājs ir noturīgs pret ultravioletajiem stariem un izmantojams ilgu laiku. Cena: 1,45–1,57 eiro par kvadrātmetru, neskaitot PVN.

Uzziņa

• Slikti uzglabātam sienam ir nepatīkama smaka. Lai izvairītos no pelējuma, sienā nedrīkst būt vairāk par 15% mitruma.

• Sabojāto sienu reizēm lieto pakaišiem un mājlopu guļvietā kūtī, tomēr pelējuma un toksīnu iedarbība var dzīvniekiem kaitēt.

Padomi

Kā pārklāt

• Ņemot vēra valdošo vēju virzienu, pārklāju izkārto tā, lai tas nedaudz nosegtu katru nākamo segumu.

• Siena ķīpas vai ruļļus izkārto atbilstīgi skaitam, katrā nākamajā rindā daudzumu samazinot, lai veidotos slīpums (piemēram, piramīdas veidā 3–2–1).

• Lai ūdens aizplūstu no grēdas augšas, jābūt vismaz 45° slīpumam.

• Svarīgi izvēlēties atbilstīgu pārklājuma izmēru. Malas var nostiprināt ar dabiskiem un lētiem materiāliem līdzīgi kā teltij, piemēram, stūrī iesiet akmeni un novilkt ar auklu. Ir pieejami arī speciāli stiprinājumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+