Foto-Vivanta Volkova

Sienu apdarē joprojām izmanto sausā apmetuma plāksnes 0

Atšķirībā no tradicionālā mitrā apmetuma rīģipsis ir montāžai gatavs lokšņveida materiāls, kas uzreiz veido ideāli gludu sienu, nosedz sienas defektus un paslēpj komunikāciju vadus. Lokšņu kartona virsmas kalpo gan par armējošu karkasu, gan par pamatu apdares materiālu (krāsas, apmetuma, tapešu, flīžu) uzklāšanai. No rīģipša loksnēm var izveidot arī kupolveidīgus pārsegumus, arkas, kolonnas un sarežģītas pārejas no viena griestu līmeņa citā.

Reklāma
Reklāma

 

Standarti

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Plākšņu garums var būt 2500 – 4800 mm, platums 1200 – 1300 mm, biezums 8 – 24 mm. Loksnes ražo piecās krāsās. Baltā (white) ir standarta rīģipsis sienu, starpsienu un griestu apšūšanai iekštelpās (white mini ir mazāka izmēra loksnes). Sarkanā krāsā (red) ir ugunsdrošās plāksnes, kam ģipša slānī iestrādāts papildu stiegrojums, lai materiāls uguns karstumā iespējami ilgāk saglabātu izturību (lieto pie kamīniem, krāsnīm un dūmvadiem). Zaļa toņa (green) rīģipsi izmanto telpās ar paaugstinātu gaisa mitrumu (vannas istabā, virtuvē, priekšnamā, logu ailās), materiālam ir paaugstināta noturība pret pelējuma sēnīti. Brūnas krāsas (brown) loksnes lieto grīdu ieklāšanai, uzlabojot triecientrokšņu izolāciju.

Plāksnes zilā tonī (blue) nodrošina labu mehānisko izturību, ugunsdrošību, skaņas izolāciju un mitrumizturību (tās attiecīgi ir dārgākas). Ir arī speciālas plāksnes, kas aizsargā no elektrostatiskajiem laukiem un elektromagnētiskā starojuma (aizmugurējā kartona pārklājumam pievienotas karbonšķiedras, kas vada elektrību), kā arī loksnes konstrukcijām ar paaugstinātām skaņas izolācijas prasībām un impregnēts pretvēja rīģipsis ārsienu konstrukcijām.

Profili

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīģipsi var viegli zāģēt, griezt, grieztās malas apēvelēt, liekt, urbt un vienkārši montēt, tieši pie plaknes pielīmējot ar speciālu montāžas līmi “Perlfix” vai skrūvējot pie metāla profiliem vai koka konstrukcijām. Līmējot jābūt zināmām iemaņām, lai plāksne saglabātos nevainojami taisna. Visbiežāk starpsienu montāžai, sienu apšūšanai un griestu apdarei izmanto metāla profilus. Tos ražo no dažāda platuma tērauda lentēm, katra veida profilam ir vairāki standartgarumi (izņemot UW un UD profilus), turklāt pēc pasūtījuma izgatavo jebkura izmēra profilus 2,5 – 6 m garumā.

Profilu veidu ir daudz: metāla profils CD un UD, U veida skava, ātrā enkuriekare, CD savienotāji, starpsienu profili UW un CW, durvju stiprinājumi, stūri arku veidošanai, sausā apmetuma stūri, vadulas, cokola profili, tāpat atspersliede, aizsargšina, cepurveida un šuves norobežojošais profils. Metāla profilus piegriež ar metāla šķērēm vai leņķa slīpmašīnu, plāksnes pie tiem stiprina ar rīģipša skrūvēm ar rupjo (ātro) vai smalko vītni, ir speciālas skrūvītes (tā sauktās blusiņas) metāla profilu stiprināšanai. Tā kā pie rīģipša sienas neko nevar piekārt uz naglas, izmanto speciālus atsperdībeļus.

Stiprināšana

Metāla perimetra profili ļauj no rīģipša ātri izveidot starpsienu 5; 7,5 vai 10 cm biezumā. Vispirms nomēra starpsienas attālumu no sienas un uz griestiem ar strīpsiti (aukla ieberzēta ar krāsu) uzsit līniju, kur stiprināt UW profilu (betona griestiem to piestiprina ar dībeļiem). Kad perimetrs pie griestiem piestiprināts, no tā uz sienām ar līmeņrādi novelk vertikālu līniju līdz grīdai un piestiprina UW perimetru. Kad perimetri piestiprināti abos galos, tos savieno ar taisnu līniju, atkal izmantojot strīpsiti. Pa šo līniju uz grīdas atkal pieskrūvē UW perimetru, tādā veidā izveidojot nākamās starpsienas rāmi. Lai starpsiena būtu “klusāka”, stiprinājuma vietās profiliem ieteicams pielīmēt pašlīpošo amortizācijas lenti.

Kad profils pa perimetru nostiprināts, laiks likt vertikālos CW profilus, kurus saskrūvē ar īsajām skrūvītēm (blusiņām). Uz grīdas un griestiem UW perimetrā atzīmē nogriezni ik pa 40 – 60 centimetriem – šajās vietās montē CW profilus. Ja paredzēta durvju aila, tā jāatmēra atsevišķi. Kad vertikālie CW profili samontēti, izveido durvju ailu, starp vertikālajiem CW profiliem vajadzīgajā augstumā pieskrūvējot UW profilu un virs durvju ailas vertikālo CW profilu. Lai pie durvju profila stabilāk un drošāk varētu piestiprināt durvju aplodu, ailas sānu profiliem no iekšpuses ieteicams pieskrūvēt koka latu.

Reklāma
Reklāma

Starpsienas karkass ir pabeigts. Ar metāla rīģipša skrūvēm pieskrūvē loksnes vienas starpsienas pusē un starpsienu piepilda ar akmensvates plāksnēm. Tā ir stingra un to viegli piegriezt. Arī elektroinstalācijas kabeļus iestrādā vatē izgrieztās gropēs. Visbeidzot rīģipša loksnes pieliek otrā starpsienas pusē. Izturīgāku un stingrāku sienu iegūst, montējot rīģipsi divās kārtās tā, lai šuves nesakristu.

 

 

Uzziņa

* Rīģipsi – Rī(gas)ģipsi veido presēta būvģipša masa (var būt stiegrota ar organiskām šķiedrām), kas no abām pusēm aplīmēta ar kartonu.

* Eiropā ģipškartonu sāka ražot Latvijā 1938. gadā, kad AS “Rīgas ģipsis” izveidoja ģipškartona lokšņu fabriku Rīgā. Pēc kara rūpnīca darbojās Vācijā, kur kompānija “Rigips” patentēja un joprojām lieto nosaukumu, ko devusi Rīgas ģipškartona lokšņu fabrika.

* Latvijā izplatītas rīģipša markas ir “Giproc”, “Norgips” un “Knauf” (ražotne atrodas Sauriešos).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.