×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
22. maijs, 2017
Drukāt

“Latvijas Avīze atmasko”: Sienu uzraksti kā propagandas ierocis (3)

Ekrānšāviņš no politikus.ru un life.ruEkrānšāviņš no politikus.ru un life.ru
Uzziņa

Neļaujiet meliem izplatīties!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to "LA" redakciju, rakstot uz atmaskots@la.lv. Pārbaudīsim un noskaidrosim, no kurienes meliem aug kājas.

Īsi pirms 9. maija internetā parādījās ziņa, kas vēstīja: “Mariupoles pilsētas ielās, kas atrodas Ukrainas bruņoto spēku kontrolē, lielā skaitā sākuši parādīties grafiti ar aicinājumiem iekļaut pilsētu Doņeckas Tautas republikā.” Tekstu parasti ilustrē viena vai vairākas fotogrāfijas. Vienā uzņemtas brīvdabas kāpnes kādā no pilsētas parkiem, kuru laukumiņā redzams uzraksts “Mariupole – krievu pilsēta!”. Cita fotogrāfija rāda vien uz sienas uzmālētu lozungu – “Doņeckas Tautas republika – drīz!”, uz citas redzams rupjš teksts: “Benderlogas, pi…ties prom no pilsētas!” Kā fotogrāfiju avots uzrādīts sociālais tīkls “Facebook”.

Izcelsme un izplatība

Cik var noprast, tad pirmās vietnes, kurās ziņa parādījās 7. maijā, bija portāli “Krievu pavasaris” (“Русская весна” jeb “rusvesna.su”), “life.ru” un “politikus.ru”. Dažu dienu laikā fotogrāfijas jau bija aplūkojamas ap simt interneta vietnēs, neskaitot sociālos tīklus.

Atmaskojums

Sāksim ar to, ka Mariupole nav nekāda “krievu pilsēta”. Tās etniskā struktūra šodien – 50% ukraiņu, 45% krievu, 5% grieķu. Patiesībā pilsētas dibinātāji ir tieši grieķi, kuri tagadējās Mariupoles apkārtnē dzīvojuši jau pirms 2000 gadiem. Šodien Mariupole ir piefrontes pilsēta, tikai dažus kilometrus no tās atrodas robeža ar pašpasludināto Doņeckas “tautas republiku”.

Tūlīt pēc šīs viltus ziņas parādīšanās to visai operatīvi un eleganti atmaskoja paši pilsētas iedzīvotāji un ukraiņu interneta blogeris Aleksijs Minakovs. Savā publikācijā “Propagandisti mēģina sašūpot situāciju pirms 9. maija” viņš atsaucas arī uz mariupoliešu uzņemtām fotogrāfijām, kuri lielā skaitā bija steigušies uz visā pilsētā pazīstamajām kāpnēm. Bet tur no uzraksta ne vēsts! Minakovs gan nenoliedz, ka kādreiz tāds tur ir bijis, jo šajās dienās uzņemtajās fotogrāfijās redzamas sen aizkrāsotas (par to liecina jau krietni padilusī krāsa) uzraksta pēdas.

Es šajā lietā saskatīju vēl kādu dīvainību – šodien blakus aizkrāsotajam uzrakstam redzami ziedoši krūmi un gaiši zaļas lapas. Savukārt viltus ziņas fotogrāfijā ziedu nav, bet paši krūmi jau sākuši dzeltēt. Tātad tā uzņemta vasarā vai pat rudenī. No tā izriet, ka fotogrāfija nu nekādi nav tapusi šogad. Nu, bet kas attiecas uz pārējām fotogrāfijām, kurās redzamas vien aprakstītas māju sienas, tad tādas var “saražot” jebkur pasaulē – Mariupolē, Doņeckā, Maskavā, kaut vai tepat Rīgā.

Ko varam mācīties no šīs ziņas? To, ka vēsture atkārtojas. Savulaik, 1940. gada jūlijā, PSRS avīzes cītīgi publicēja Rīgā uzņemtu fotogrāfiju. Tajā bija redzami cilvēki, kuri turēja transparentu ar uzrakstu “Lai dzīvo padomju Latvija kā 14. padomju republika!”. Modernajā laikmetā vairs pat nav jācenšas organizēt “piespiedu brīvprātīgas” demonstrācijas, par propagandas ieroci var kļūt uzraksts uz sienas. Vēl pirms gadiem trīsdesmit to būtu pamanījuši simti, nu varbūt tūkstoši cilvēku. Šodien, pateicoties internetam, to pamana miljoni, un melu efekts var izrādīties iespaidīgs.

Atbalsta
kkf

Paldies! Jūsu jautājums/ziņojums ir saņemts.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. «Нет в мире мельче, сволочнее и хамовитее особи, чем кацап.
  Рождённый в нацистской стране, вскормлённый пропагандой нацизма этот ублюдок никогда не станет Человеком.
  У его страны нет друзей – либо холуи, либо враги.
  Его страна способна только угрожать, унижать убивать, за сохранение этого статуса Рассеей рядовой кацап готов пожертвовать собственной жизнью, жизнями своих родителей и детей, качеством жизни собственного народа.
  Воистину: кацапы – звери. Лютые, кровожадные, но… смертные».
  А. Солженицын

 2. Kā saka mans kaimiņš vateņi par savu uzskata jebkuru zemi,kur kaut reizi ir izdevies nolikt kluci.Jo tur p;ectam esot “ruskij duh”.

  • У тебя то самого никакого духа и в помине нет! так, одна видимость.

Draugiem Facebook Twitter Google+