×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.8°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
27. novembris, 2017
Drukāt

Sieva Latvijā, vīrs Lielbritānijā: juristu ieteikumi problēmsituācijām

1. Kādi dokumenti ir svarīgi

1no3
Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Pašlaik ārpus Latvijas dzīvo jau teju 400 000 Latvijas valstspiederīgo. Ne mazums no viņiem, lai nodrošinātu iztiku ģimenei, devušies strādāt uz citu valsti, bet savu laulāto un bērnus atstājuši dzimtenē. Tomēr, kā liecina Latvijas Zvērinātu notāru padomes dati, vien aptuveni ceturtā daļa laulāto pāru gadā nokārto svarīgākās formalitātes, lai šādā modelī būtu garantēta ģimenes juridiskā drošība.

“Pāriem, kam ir bērni, un ģimenei, kurai ir arī īpašumi, ir ārkārtīgi svarīgi parūpēties par juridiskām niansēm attiecībā uz tiesībām rīkoties ar īpašumu vai lemt otra vietā – īpaši, ja vīrs un sieva atrodas katrs savā valstī tāpēc, ka viens no viņiem ilgstoši devies peļņā uz ārzemēm. Situācijas var būt ļoti dažādas. Piemēram, var rasties nepieciešamība pieņemt kādu svarīgu lēmumu attiecībā uz ģimenes mājokli vai kārtot darījumu saistībā ar to. Ja īpašums reģistrēts uz tā laulāta vārda, kurš atrodas citā valstī, šāda situācija var radīt liekus sarežģījumus. Latvijā palikušais laulātais var pēkšņi smagi saslimt, nespējot parūpēties par bērniem. Pat tad, ja ikdienas rūpes par tiem uz laiku, kamēr otrs pieaugušais nokārto visas saistības ārzemēs un atgriežas pie ģimenes dzimtenē, var uzņemties vecvecāki, bez attiecīgas pilnvaras tie ir ierobežoti lēmumu pieņemšanā attiecībā uz bērniem, kas var būt kritiski svarīgi,” stāsta LZNP priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

Atbilstošakais pilnvarojuma veids ģimenēm – universālpilnvara vai ģenerālpilnvara
Universālpilnvara ir visplašākais pilnvarojuma veids, ar kuru otram tiek uzdots un atļauts pārstāvēt sevi visās lietās un jautājumos, kuros vispār pieļaujama un iespējama pārstāvība. Izsniedzot universālpilnvaru, ir jāņem vērā, ka starp abām darījuma pusēm ir jābūt ļoti lielai uzticības pakāpei, jo pilnvarniekam piešķirtās pilnvaras ir ļoti plašas. Tas nozīmē, ka universālpilnvara noteikti būs viens no atbilstošakajiem pilnvaru veidiem tieši ģimenēm. Ja kāds no laulātajiem tomēr nevēlas piešķirt otrai pusei neierobežotas pārstāvības tiesības, iespējams slēgt arī ģenerālpilnvaru – tādā gadījumā pilnvarnieks otru cilvēku varēs pārstāvēt tikai konkrētās jomās, piemēram, saistībā ar nekustamā īpašuma lietām.

“Jeburā gadījumā pilnvaras apjomam jābūt pietiekami plašam, lai pilnvarnieks varētu kvalitatīvi veikt doto uzdevumu, bet ne pārāk plašam, lai nepiešķirtu pilnvarniekam tiesības rīkoties ar to, ko ir vēlēšanās paturēt tikai savā pārziņā. Tāpat arī pilnvarnieka klātbūtne, izsniedzot pilnvaru, nav obligāta, jo to paraksta pilnvaras devējs, tomēr iesaku pie zvērināta notāra abām pusēm doties kopā – tikai tādā veidā varēsiet saņemt notāra skaidrojumus par abu pušu pienākumiem un pilnvarojuma līguma tiesiskajām sekām,” skaidro J. Skrastiņš.

  1. Kādi dokumenti ir svarīgi
  2. Nākotnes pilnvarojums – svarīgs gluži tāpat kā testaments
  3. Ārvalstīs izsniegtas pilnvaras

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+